Telefon: 24 2351348

KALENDARIUM WYDARZEŃ W ROKU SZKOLNYM 2022/2023

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

23 czerwca 2023 roku uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2022/2023. Najpierw ze szkołą pożegnały się dzieci z klas I – III, a później uczniowie klas IV – VIII. W częściach oficjalnych oprócz dyrekcji szkoły, grona pedagogicznego, uczniów i rodziców, wzięli między innymi udział wójt gminy p. Barbara Stępniak, sekretarz gminy p. Zbigniew Filipiak, przewodniczący Rady Gminy w Szczawinie Kościelnym p. Roman Wojciechowski oraz przewodniczący Rady Rodziców p. Norbert Finke. Najlepsi uczniowie zostali uhonorowani świadectwami z wyróżnieniem i nagrodami książkowymi za najlepsze wyniki w nauce. Stypendia pieniężne otrzymali: Julia Turek, Adam Andrzejewski, Lena Lewandowska, Alicja Sarzała, Liliana Śniecikowska i Weronika Kowalska. Rodzicom wyróżnionych uczniów zostały wręczone listy gratulacyjne i podziękowania. Ósmoklasistom, świadectwa ukończenia szkoły wręczyły ich wychowawczynie, p. Monika Balcerzak, p. Helena Grabarczyk i p. Magdalena Porwolik. Absolwenci przekazali sztandar szkoły nowemu pocztowi, który tworzą: Natalia Józwiak, Zuzanna Maślanka i Bartosz Gontarek. Po ślubowaniu, obejrzeliśmy przedstawioną przez absolwentów część artystyczną - "Nasze drogi się nie kończą… ". Absolwenci zostali pożegnani przez swych młodszych kolegów z siódmej klasy, w imieniu których wystąpił Bartosz Gontarek i obdarowani pamiątkowymi fotografiami. Sami wręczyli dyrektorowi szkoły p. Marianowi Żuchniewiczowi prezent w postaci tablo. Następnie uczniowie udali się do swoich klas, gdzie wychowawcy wręczyli im świadectwa. Wszystkim Uczniom i ich Rodzicom życzymy bezpiecznych, wesołych wakacji i do zobaczenia we wrześniu!

Galeria zdjęć

BAL ABSOLWENTÓW

17 czerwca 2023 roku odbył się uroczysty bal absolwentów szkoły podstawowej. Było to wyjątkowe wydarzenie, które zgromadziło uczniów klas ósmych i siódmej, rodziców oraz nauczycieli. Zabawa rozpoczęła się o godzinie 1600 przy akompaniamencie didżejów z klasy VIII B, którzy zapewnili odpowiednią oprawę muzyczną przez całą imprezę. Mała sala gimnastyczna została udekorowana złotymi kurtynami, kolorowymi balonami i dyskotekowym oświetleniem, co stworzyło odpowiednią atmosferę. W trakcie balu wszyscy uczestnicy mieli możliwość skorzystania z ciepłego posiłku, napojów i słodkości przygotowanych przez rodziców. Uczniowie wystąpili w pięknych strojach, prezentując swoje umiejętności taneczne. Podczas balu ósmoklasiści otrzymali pamiątkowe znaczki absolwenta. Impreza przebiegła w miłej i radosnej atmosferze. Absolwenci mogli spędzić czas ze swoimi przyjaciółmi i nauczycielami, rozmawiać o wspomnieniach związanych ze szkołą podstawową oraz planach na przyszłość.

Galeria zdjęć

EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ

16 czerwca 2023 roku odbył się egzamin praktyczny na kartę rowerową dla uczniów klas czwartych. Aby uczestniczyć w nim należało wcześniej zdać online test teoretyczny składający się z 20 pytań obejmujących znajomość przepisów ruchu drogowego, znaków drogowych, obsługi technicznej roweru, pierwszej pomocy i zasad jazdy na rowerze. Tylko nielicznym się to udało. Egzamin z jazdy został przeprowadzony na przyszkolnym terenie odpowiednio przygotowanym do przeprowadzania testów praktycznych. Uczniowie zostali poproszeni o wykazanie umiejętności takich jak jazda po prostej linii, hamowanie, sygnalizowanie zmiany kierunku, omijanie przeszkód oraz poruszanie się po rondach i skrzyżowaniach. Egzaminatorzy obserwowali każdego ucznia podczas wykonywania tych zadań, oceniając ich umiejętności, zwinność oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Wszyscy zdający zaliczyli część praktyczną egzaminu i będą mieli możliwość uzyskania uprawnienia do samodzielnej jazdy rowerem po drogach.

Galeria zdjęć

KIBICOMANIA

13 czerwca 2023 roku na terenie stadionu MOSiR w Gostyninie odbył się turniej profilaktyczny „KIBICOMANIA – Fair kibicowanie, tak ważne jak granie”. Celem turnieju było podniesienie poziomu kultury kibicowania i bezpieczeństwa na imprezach sportowych. Organizatorami byli Komendant Powiatowy Policji w Gostyninie, Burmistrz Miasta Gostynin oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Gostyninie. W imprezie udział wzięli uczniowie ze szkół: SP nr.1 Gostynin, SP nr3 Gostynin, SP z Lucienia, SP z Teodorowa, SP z Sokołowa, SP z Sierakówka, SP z Emilianowa, SP z Solca oraz SP ze Szczawina Kościelnego. Zespoły piłkarskie chłopców ( Kacper Grzelak, Filip Adamski, Daniel Makowski, Adam Andrzejewski, Bartosz Jaros, Kuba Wypych, Kamil Zaleski) rozegrały mecze natomiast dziewczęta w grupach kibiców brały udział w kulturalnym kibicowaniu. Prezentowały również własne układy taneczne. Miło nam oznajmić, że dziewczęta z naszej szkoły w składzie: Laura Cichońska, Maja Kaczmarek, Lena Lewandowska, Liliana Śniecikowska, Martyna Chodorowska, Maria Drabik, Wiktoria Antczak, Maja Berlińska zajęły pierwsze miejsce w VIII edycji KIBICOMANII. Gratulujemy kreatywności i aktywności naszym dziewczętom. Wszyscy uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody oraz słodkości. Podczas zawodów można było również spróbować sił w przejściu profilaktycznego toru przeszkód z użyciem alkogogli i narkogogli, który pokazywał jak negatywnie zmienia się ludzka percepcja pod wpływem alkoholu i narkotyków.

Galeria zdjęć

WMUROWANIE AKTU EREKCYJNEGO

12 czerwca 2023 roku odbyła się uroczystość podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę przedszkola w ZPO im. Józefa Hallera w Szczawinie Kościelnym. W uroczystości będącej tradycyjnym rytuałem, który ma przynieść powodzenie i pomyślność całej inwestycji, wzięli udział przedstawiciele przedszkolaków, lokalnych władz samorządowych, jednostek oświatowych, inwestorzy i pracownicy budowy. Do podpisania aktu erekcyjnego zostali zaproszeni: Maciej Małecki – Wiceminister Aktywów Państwowych, Poseł na Sejm RP; Janusz Majchrzak – Dyrektor Delegatury w Płocku, Kuratorium Oświaty w Warszawie, Marian Żuchniewicz – Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Szczawinie Kościelnym, Barbara Stępniak – Wójt Gminy Szczawin Kościelny, Grażyna Kiełbasa – Dyrektor Samorządowego Przedszkola w Szczawinie Kościelnym, Norbert Finke – Przewodniczący Rady Rodziców, Ks. Jarosław Kłosowski – Proboszcz Parafii pw. Nawiedzenia NMP w Szczawinie Kościelnym, Tomasz Reszkowski – Inspektor Nadzoru i Robert Kaczmarek – PHU „Elvis”. Ks. Proboszcz Jarosław Kłosowski dokonał poświęcenia aktu i placu budowy. Po błogosławieństwie akt erekcyjny wraz z pamiątkami dokumentującymi nasze czasy, tj. egzemplarzami gazet z 12 czerwca: Przeglądem Sportowym, Gazetą Polską, Super Expressem, mapą gminy Szczawin Kościelny i obiegowymi monetami o nominałach od 1 gr. do 5 zł. został umieszczony w specjalnej tubie. Sygnatariusze aktu dokonali wmurowania tuby w przygotowany wcześniej otwór w ścianie powstającego obiektu. Nie zabrakło również telewizji i pamiątkowych fotografii z tego jakże ważnego dla naszej społeczności wydarzenia.

Galeria zdjęć

KONKURS "DROGA DO WOLNOŚCI"

4 czerwca 2023 roku w kościele pw. NMP Matki Kościoła w Gostyninie odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego „Droga do wolności” zorganizowanym z inicjatywy Komitetu Społecznego Obchodów 160 Rocznicy Wybuchu Powstania Styczniowego. Uroczystości towarzyszyła pokonkursowa wystawa prac. Konkurs w którym wzięli udział również uczniowie naszej szkoły został objęty honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Z przyjemnością informujemy, iż pierwsze miejsce w kategorii klas I – III zajęła Iga Dobaczewska, uczennica klasy kl. I, natomiast wyróżnienie w kategorii klas IV –VI otrzymała Maja Kaczmarek z klasy V. Laureatkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Galeria zdjęć

DZIEŃ DZIECKA

1 czerwca 2023 roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Dziecka - wyjątkowe święto, które jest dedykowane wszystkim uczniom. Cały dzień był wypełniony radością, zabawą i wieloma atrakcjami. Wszyscy uczniowie wraz z rodzicami zostali zaproszeni na ekologiczny piknik rodzinny. Organizatorzy przygotowali 5 stanowisk edukacyjnych: stanowisko naukowe, stanowisko wiedzy z zakresu ochrony powietrza, stanowisko sportowe aktywizujące najmłodszych w zakresie wiedzy ekologicznej w połączeniu z aktywnością ruchową, stanowisko prac manualnych gdzie odbywały się zajęcia plastyczne i techniczne o tematyce związanej z ochroną środowiska oraz strefa relaksu z książkami i układankami ekologicznymi. Dzieci mogły brać udział w malowaniu skóry w eko-wzory i eko-tatuaże, ozdabianiu plecaków żeglarskich ekologicznymi szablonami oraz korzystać z dmuchańców. Przygotowano również różnego rodzaju gry i konkursy, które sprawiły dzieciom wiele radości i uśmiechu. W przerwach pomiędzy licznymi zabawami uczniowie mogli delektować się pieczonymi kiełbaskami ufundowanymi przez radę rodziców i słodkościami przyrządzonymi przez koła gospodyń wiejskich. Każdy uczeń otrzymał w prezencie chipsy pringles sponsorowane przez Urząd Gminy w Szczawinie Kościelnym. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tego wspaniałego dnia. Dzięki nim mieliśmy możliwość spędzenia niezapomnianych chwil w szkole i uczczenia Dnia Dziecka w nipowtarzalny sposób.

Galeria zdjęć

WYCIECZKA DO SADÓW KLEMENSA

30 maja 2023 roku uczniowie klasy 2a z wychowawczynią p. Agatą Stańczak z wielką radością wybrali się na wycieczkę do Sadów Klemensa. Jest to Rodzinny Park Rozrywki i Wypoczynku położony w połowie drogi między Łodzią a Warszawą, dokładnie w Podskarbicach Szlacheckich. Po drodze mijali mnóstwo sadów owocowych i pól truskawkowych, co wprowadziło ich w wiejski klimat okolicy. Sady Klemensa to wyjątkowe miejsce, gdzie można wsłuchać się w dźwięki przyrody, posłuchać śpiewu ptaków, pooddychać świeżym powietrzem. Przy wejściu czekały na gości poukładane w skrzynkach smaczne jabłka, którymi z chęcią się częstowali. Już na początku przekonali się, że czeka tam na dzieci wiele wspaniałych atrakcji, takich jak: ogromna piaskownica z wodą, labirynty, tory przeszkód, klockownia, przejażdżka kolejką, zabawy na dmuchawcach, kretowisko, trampoliny i wiele innych. Między zabawami brali udział w lekcji otwartej „Wyrabianie z drewna figurek zwierząt”, oraz spożywali posiłki. Wycieczka była długa, atrakcji było wiele. Dzieci zmęczone, ale bardzo zadowolone wróciły bezpiecznie do domów.

Galeria zdjęć

APEL KLASY IV B

30 maja 2023 roku społeczność klas IV-VIII miała przyjemność uczestniczyć w inscenizacji ballady Adama Mickiewicza "Pani Twardowska", wystawionej przez uczniów klasy IV B. Akcja przedstawienia rozgrywała się w karczmie Rzym, która została wiernie odtworzona na scenie. Dekoracje w pełni oddawały klimat i atmosferę ballady, a muzyka w tle tworzyła odpowiednie napięcie. W roli narratora wystąpiła Roksana Tarka, pana Twardowskiego zagrał Alan Ostrowski, a w Mefistofelesa wcielił się Cezary Chróśniak, który dzięki przebraniu był trudny do rozpoznania i z powodzeniem odegrał chytrego i przebiegłego diabła. Przedstawienie bardzo podobała się widzom, czego wyrazem były głośne i zasłużone brawa.

Galeria zdjęć

DLA CIEBIE MAMO, DLA CIEBIE TATO

26 maja 2023 r. w naszej szkole odbył się Dzień Rodziny. Zaproszenia przygotowane specjalnie na tę okazję każdy uczeń Szkoły Podstawowej w Szczawinie Kościelnym przekazał swoim bliskim. Jest to szczególny dzień, kiedy uczniowie mają okazję uhonorować i wyrazić wdzięczność dla swoich rodziców, doceniając ich rolę i miłość, jaką ich darzą. Koordynatorem uroczystości była p. Anna Rymarkiewicz, a konferansjerami zostali Maria Drabik i Szymon Bogulski. Każda z klas pod kierunkiem swoich wychowawców przygotowała krótki program artystyczny, prezentując go przed szeroko zgromadzoną publicznością. Rodzice podziwiali umiejętności wokalne, taneczne i aktorskie swoich dzieci, nagradzając występujących gromkimi brawami. Wszystko odbyło się w miłej, rodzinnej atmosferze, a po zakończeniu prezentacji przybyli goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

Galeria zdjęć

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

W dniach 23-25 maja 2023 r. 54. uczniów klas ósmych przystąpiło do najważniejszego w dotychczasowym życiu sprawdzianu – egzaminu ósmoklasisty. Egzamin ten jest ważnym etapem w życiu uczniów, ponieważ stanowi podsumowanie ich ośmioletniej edukacji w szkole podstawowej. Obejmuje on wymagania określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego dla klas I–VIII. Sprawdza, w jakim stopniu uczniowie opanowali wiadomości i nabyli umiejętności z takich przedmiotów jak język polski, matematyka i język obcy. Jest kluczowym elementem branym pod uwagę w procesie rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych. Atmosfera podczas egzaminu była spokojna i skoncentrowana. Uczniowie wykazywali zaangażowanie w rozwiązywanie zadań. Nadzorujący egzamin dbali o zachowanie ciszy i prawidłowy przebieg egzaminu.

Galeria zdjęć

OSTATNI KONCERT

22 maja 2023 roku po raz ostatni w bieżącym roku szkolnym wysłuchaliśmy koncertu muzyków Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Artyści zapewnili niezapomniane doznania muzyczne przedstawiając brzmienie instrumentów perkusyjnych. Swoje umiejętności zaprezentowali na instrumentach takich jak dzwonki, ksylofon, werble i wielu innych. Wykonali różnorodne utwory muzyczne, stosując różne style i techniki wykonawcze. Zwieńczeniem koncertu był wspólny utwór zagrany przez artystów i wybranych uczniów w trakcie którego ci drudzy wykorzystali grę na niekonwencjonalnych instrumentach perkusyjnych za pomocą pałeczek, rąk i młotków.

Galeria zdjęć

XXV MISTRZOSTWA POWIATU W CZWÓRBOJU LEKKOATLETYCZNYM

18 maja 2023 r. reprezentacja naszej szkoły jako dwie drużyny: dziewcząt i chłopców, pod opieką Magdaleny Dutkiewicz-Petz zmagała się z konkurencjami lekkoatletycznymi w XXV Mistrzostwach Powiatu w Czwórboju Lekkoatletycznym, rozgrywanym na Stadionie Miejskim w Gostyninie. W kategorii dziewcząt rywalizowały cztery drużyny, natomiast chłopców pięć drużyn. Każdy uczestnik zawodów musiał zmierzyć się z biegiem na 60 m, rzutem piłeczką palantową, skokiem w dal oraz biegami na 600 m dla dziewcząt i 1000 m dla chłopców, zdobywając dla swojej drużyny punkty, które po przeliczeniu decydowały o kolejności zajmowanych miejsc. Nasi reprezentanci, zarówno dziewczynki, jak i chłopcy zdobyli trzecie miejsce otrzymując dyplomy i puchary dla szkoły. Gratulacje dla: Jurczakiewicz Blanki, Kozłowskiej Patrycji, Zgierskiej Gabrieli, Berlińskiej Mai, Sobczyk Zuzanny, Lewandowskiej Leny, Kaczmarek Mai, Adamskiego Filipa, Finke Tomasza, Stępień Sebastiana, Andrzejewskiego Adama, Zaleskiego Kamila, Pasterskiego Mateusza, Cichosza Jakuba. Dodatkowo w punktacji indywidualnej, na trzydziestu startujących chłopców, Kamil Zaleski został nagrodzony dyplomem za zajęcie piątego miejsca.

Galeria zdjęć

KONKURS RECYTATORSKI

18 maja 2023 r. w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Sannikach odbyły się eliminacje do XLIV edycji konkursu recytatorskiego „Pięknie być człowiekiem” organizowanego przez Książnicą Płocką im. Władysława Broniewskiego w Płocku. Rywalizacja przebiegała w trzech kategoriach wiekowych: klasy I – III, IV – VI, VII – VIII. Uczestnicy prezentowali utwory Aleksandra Fredry i Wisławy Szymborskiej. Z naszej placówki w artystycznych zmaganiach wzięło udział osiem uczennic z klas: 1 b, 2 a, 3 b, 4 a, 5, 6 a i 6 b. Z radością informujemy, że trzy z nich – Iga Dobaczewska, Anna Martynets i Liliana Śniecikowska zajęły odpowiednio I oraz ex aequo II miejsca. Dziewczęta wezmą udział w finale konkursu w Płocku. Laureatkom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów za trzy tygodnie, a pozostałym uczestniczkom dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły.

Galeria zdjęć

WYCIECZKA DO ROGOWA

16 maja 2023 roku odbyła się wycieczka uczniów klasy VI a oraz VI b do ogrodu botanicznego w Rogowie. To arboretum jest jednym z największych tego typu ogrodów w Polsce. Ma on charakter parku leśnego. Podczas zwiedzania uczestnicy mogli nauczyć się rozpoznawać wybrane gatunki drzew i krzewów Europy Środkowo - Wschodniej. W Muzeum Lasu i Drewa uczniowie z ciekawością oglądali eksponaty przedstawiające zwierzęta żyjące w okolicznych lasach. Podczas drogi powrotnej grupa zwiedziła Skansen w Maurzycach, gdzie gromadzą się zabytki architektury z terenu dawnego Księstwa Łowickiego. Spacer po tych wyjątkowych miejscach dał uczniom możliwość poszerzenia wiedzy przyrodniczej, poznania ciekawych gatunków drzew i krzewów oraz wiedzę na temat dziedzictwa kulturowego.

Galeria zdjęć

PIERWSZOKLASIŚCI W SKANSENIE

16 maja 2023 r. klasa 1 a oraz 1 b wraz w opiekunami p. Justyną Maślankowską, p. Magdalena Dutkiewicz-Petz oraz p. Martą Zaworą odwiedziły niedaleko położony Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim. Dzieci podczas pobytu w skansenie mogły zapoznać się z dziedzictwem najbliższego rejonu, poznały czynności gospodarskie oraz warunki życia na wsi w dawnych czasach. Zwiedzanie budynków pozwoliło na rozwijanie zasobu słownictwa związanego z przedmiotami znajdującymi się w skansenie oraz ich przeznaczenia. Podczas warsztatów zorganizowanych dla nas mogliśmy poznać dawne zabawy dla dzieci, uczestniczyć w nich i przede wszystkich dobrze się bawić i integrować w zespołach.

Galeria zdjęć

APEL KLASY IV A

16 maja 2023 roku uczniowie klasy IV a wystąpili w inscenizacji ballady Adama Mickiewicza „Powrót taty”. Rolę narratora odegrała Julia Kruszlińska, która krótko przybliżyła widzom okoliczności powstania i treść utworu. W role ojca i matki wcielili się Filip Sobczyk i Zuzanna Piechocka, a role dziatek odegrały Weronika Kowalczyk, Natalia Korycka, Katarzyna Ludwiczak, Aleksandra Dymowska i Magdalena Domańska. Zbójcami zostali: Nikola Chmielecka, Mikołaj Ciesielski, Dawid Domański i Anna Martynets. Do tekstu Mickiewicza uczniowie dodali współczesne realia w postaci rekwizytów: pistoletów, karabinów, hulajnóg i samochodu oraz strojów, które ożywiły i uatrakcyjniły całą inscenizację. Jak na prawdziwą sztukę przystało nie zabrakło też widowiskowej dekoracji. Publiczność z uwagą i w dużym skupieniu obejrzała przedstawienie, a aktorów nagrodziła gromkimi brawami.

Galeria zdjęć

SPEKTAKL TEATRALNY

15 maja 2023 r. na zakończenie XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który w tym roku przebiegał pod hasłem „Moja Twoja Nasza Biblioteka!” w Gminnej Bibliotece Publicznej w Szczawinie Kościelnym odbył się spektakl „Podaj cegłę” wystawiony przez aktorów Teatru Form Wielu z Płocka. Adresaci, uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych, zostali zapoznani z nową dla nich formą - teatrem przedmiotu. Chodziło o to, że oprócz dwóch artystów grały rekwizyty, czyli drabina, łopata, wiadro, wózek, lina, wałek, itp. Oczywiście rzeczy, z pomocą wyobraźni, wcielały się w różne zwierzęta, osoby oraz zupełnie inne przedmioty. Okazało się, że dzięki fantazji, możemy przenosić się w dalekie kraje usytułowane na odległych kontynentach. Przedstawieniu towarzyszyła wesoła muzyka i śpiew. Po spektaklu panowie Łukasz i Przemysław Jarzyńscy poprowadzili teatralne warsztaty, w których uczniowie chętnie brali udział. Na scenie powstały: rekin, kangur, żółw Ninja, bramka, bieżnia oraz… pani od plastyki. To było niezwykle miłe spotkanie ze sztuką. Dziękujemy pani dyrektor Monice Cichońskiej za zaproszenie.

Galeria zdjęć

TRZYDNIOWA WYCIECZKA NA DOLNY ŚLĄSK I MORAWSKI KRAS

W dniach 10-12 maja 2023 roku największe atrakcje turystyczne Dolnego Śląska i Moraw w Czechach zwiedziliśmy w grupie 46 uczniów z najstarszych klas. Wycieczka była okazją do spotkania z cennymi zabytkami kultury, które zwiedziliśmy w stolicy regionu, we Wrocławiu – Muzeum Panoramy Racławickiej, zabytki Ostrowa Tumskiego i Starego Miasta, by po wizycie w Afrykarium we wrocławskim zoo zakończyć dzień podziwianiem rozległej panoramy miasta z najwyższego wieżowca Sky Tower. Drugi dzień upłynął w okolicach Wałbrzycha, gdzie zjechaliśmy do starej kopalni węgla, odwiedziliśmy palmiarnię, podziwialiśmy uroki Zamku Książ i otaczającego go urokliwego parku. Ostatni dzień spędziliśmy w pobliskich Czechach – celem naszej podróży był kompleks krasowych jaskiń na Morawach. Mieliśmy okazję zobaczyć największą z nich Punkvę oraz sąsiadującą z nią przepaść Macocha. Po zakupieniu tradycyjnych czeskich słodyczy rozpoczęliśmy 500 – kilometrową podróż powrotną do domu.

Galeria zdjęć

MAZOWIECKI TYDZIEŃ BEZPIECZEŃSTWA

12 maja 2023 r. uczniowie klas czwartych wzięli udział w pikniku zorganizowanym w ramach Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa przez Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Szkole Podstawowej nr 5 w Gostyninie. Czwartoklasiści poznawali podstawowe zasady bezpieczeństwa biorąc aktywny udział w warsztatach, quizach i konkursach przeprowadzanych m. in. przez Policję, WOPR, Straż Pożarną, OSP a także przedstawicieli Sanepidu, WORD-u, PCK oraz Nadleśnictwa Gostynin. W programie przewidziano szereg atrakcji: prezentację sprzętu policyjnego i pożarniczego, quizy na temat bezpieczeństwa przeciwpożarowego, prelekcje na temat zasad rozpoznawania leśnych grzybów oraz profilaktykę zdrowotną. Uczniowie mogli zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy oraz bezpiecznego poruszania się po drogach i w lesie. Uczestnictwo w imprezie na pewno przyczyniło się do zwiększenia poziomu bezpieczeństwa spędzania wolnego czasu przez dzieci, co jest szczególne ważne w obliczu zbliżających się wielkimi krokami wakacji.

Galeria zdjęć

SPOTKANIE AUTORSKIE

12 maja 2023 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Szczawinie Kościelnym gościł Marcin Pałasz, pisarz dla dzieci i młodzieży, autor słuchowisk, członek Polskiej Sekcji IBBY. Motto jego twórczości brzmi: „Słowa niosą uśmiech”, a zatem można było się spodziewać, że spotkanie drugo i trzecioklasistów z literatem przebiegnie w bardzo miłej atmosferze. Rzeczywistość przeszła najśmielsze oczekiwania… Już pierwsze słowa autora „Sposobu na Elfa” skierowane do dzieci wywołały na ich twarzach uśmiechy. Marcin Pałasz w przezabawny sposób opowiadał o tym, jak został pisarzem, o swoich książkach i ich bohaterach. Zachęcał uczniów do tego, aby marzyły, bo, jak podkreślał, marzenia są bardzo ważne. Najwięcej uwagi twórca poświęcił serii książek o Elfie (obecnie pisze ósmą część), sympatycznym piesku zaadoptowanym ze schroniska. Mówił o wielu zabawnych przygodach, które przeżył dzięki niemu. Dzieci miały możliwość zadawania gościowi pytań, z czego ochoczo korzystały. Na zakończenie istniała możliwość uzyskania autografu oraz wpisu do książki. Następnie wszystkie klasy zapozowały do wspólnych zdjęć z panem Marcinem. To wyjątkowe spotkanie na długo zapadnie w pamięci społeczności szkolnej.

Galeria zdjęć

WYCIECZKA DO SKANSENU W SIERPCU

9 maja 2023 roku dzieci z klas 2a i 2b uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. W programie wyjazdu znalazło się zwiedzanie skansenu, przejażdżka bryczką, lekcja otwarta "Zabawy Naszych Dziadków" oraz wspólne ognisko. Uczniowie mieli możliwość zobaczenia jak wyglądało i zmieniło się życie na wsi na przestrzeni wieków. Dzieci zaznajomiły się z wyglądem dawnej wsi, oglądały wyposażenie dawnych dworów i domów mieszkalnych, a także nabyły wiedzę odnośnie wykorzystania sprzętów domowych używanych w życiu codziennym w tamtym okresie. Wielką gratką dla zwiedzających była otwarta lekcja " Zabawy Naszych Dziadków". Dzieci na świeżym powietrzu, na otwartym terenie bawiły się w zabawy, jak za dawnych lat. Niezwykłą atrakcją była również przejażdżka wozem sierpeckim wokół skansenu. Na zakończenie odbyło się wspólne ognisko. Wiedza którą uczniowie wynieśli z tego wyjazdu na pewno w znacznym stopniu przybliżyła realia i sposób postrzegania warunków, infrastruktury i życia jakie panowało i jak zmieniło się na wsi polskiej na przestrzeni wieków.

Galeria zdjęć

WYCIECZKA DO TORUNIA

8 maja 2023 roku uczniowie klasy IIb oraz IIIa i IIIb uczestniczyli w wycieczce do Torunia. Miasto powitało podróżnych piękną, słoneczną pogodą. Pobyt rozpoczęli wizytą w Piernikarni Starotoruńskiej. Podczas warsztatów własnoręcznie wykonali pierniki – tak jak czynili to dawni mistrzowie, a gotowe pierniki zabrali ze sobą na pamiątkę. Kolejnym punktem wycieczki była wystawa w Geodium, gdzie mieli możliwość samodzielnego eksperymentowania na urządzeniach interaktywnych. Następnie ruszyli z przewodnikiem na spacer po Toruniu. Podziwiali m.in. pomnik Mikołaja Kopernika, Dom Mikołaja Kopernika, Kamienicę pod Gwiazdą, gotyckie obiekty sakralne, mury obronne z Krzywą Wieżą. Niektórzy odważyli się poddać „testowi na niewinność”, gdyż według legendy równowagę, opierając się plecami o ścianę wieży, utrzyma tylko człowiek prawy, wierny i uczciwy. Przewodnik w interesujący sposób opowiadał historię miasta, wplatając w narrację wiele ciekawostek i legend. Uczniowie dowiedzieli się skąd pochodzi nazwa miasta - Toruń, dlaczego Krzywa Wieża jest krzywa oraz jaki jest sekret smaku toruńskich pierników. Po dwugodzinnym spacerze wycieczkowicze udali się na smaczny obiad, po którym wyruszyli w podróż do Ciechocinka. Tam zwiedzili tężnie solankowe – unikatowe i największe w Europie konstrukcje drewniane do odparowywania wody z solanki, a spacerując wokół nich mieli możliwość skorzystać z naturalnego, leczniczego inhalatorium. Zwieńczeniem wycieczki były pyszne lody. Wszyscy wrócili zmęczeni, ale szczęśliwi.

Galeria zdjęć

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

28 kwietnia 2023 r. odbyły się w szkole uroczystości upamiętniające 232. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która jest uważana za pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucją. W wydarzeniu oprócz społeczności szkolnej wziął udział p. Zbigniew Filipiak, sekretarz Gminy Szczawin Kościelny. Ceremonia rozpoczęła się od odśpiewania hymnu narodowego. Następnie p. Jacek Ciesielski wygłosił przemówienie, w którym podkreślił znaczenie Konstytucji 3 Maja dla historii Polski i jej wkładu w rozwój demokracji i praw człowieka. Po przemówieniu odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów klas czwartych, przygotowana przez p. Monikę Borkowską i p. Annę Mróz. Poprzez wiersze, piosenki i piękny taniec czwartoklasiści zaprezentowali ważne fakty z dziejów Polski. Przypomnieli symbole narodowe, rolę i znaczenie słów: Wolność, Naród i Ojczyzna oraz okoliczności powstania pierwszej polskiej konstytucji. Widzowie nagrodzili młodych artystów hucznymi brawami. Następnie głos zabrał p. Zbigniew Filipiak, który powiedział, że przygotowana akademia była wspaniałą okazją do pielęgnowania patriotyzmu oraz cenną lekcją historii. Apel zakończył się wspólnym odśpiewaniem hymnu szkoły.

Galeria zdjęć

KONKURS RECYTATORSKI

27 kwietnia 2023 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Szczawinie Kościelnym zorganizowała V Powiatowy Konkurs Recytatorski im. Marii Kownackiej „O uśmiech Plastusia”. Zmagania przebiegały w dwóch kategoriach wiekowych: przedszkole i klasy „0” oraz klasy I – III szkoły podstawowej i miała na celu popularyzację poezji i prozy autorstwa naszej rodaczki. Ponadto dzieci przygotowujące się do współzawodnictwa doskonaliły swoje recytatorskie zdolności oraz kształciły ducha zdrowej rywalizacji. W konkursie wzięło udział 46 uczestników z terenu powiatu gostyńskiego, z czego w drugiej kategorii szesnaścioro. Z wielka radością informujemy, że uczennica klasy III b - Patrycja Albińska otrzymała wyróżnienie, zaś Zuzanna Kopeć uczęszczająca do klasy I b zdobyła II miejsce. Dziewczęta – jesteśmy z Was dumni! Dziękujemy za włożony wysiłek i chęć do działania. Brawo!

Galeria zdjęć

MINISIATKÓWKA DZIEWCZĄT

27 kwietnia 2023 r. reprezentacja dziewcząt naszej szkoły, rocznik 2008/2009 uczestniczyła w Mistrzostwach Powiatu Szkół Podstawowych w Minisiatkówce Dziewcząt. Turniej zorganizowany przez Gostyniński Szkolny Związek Sportowy odbył się w hali Szkoły Podstawowej nr 3 w Gostyninie. Nasz drużyna rywalizowała z dziewczętami ze szkół SP3 Gostynin 0 ; 2 / 17 – 25, 9 – 25 / i SP Pacyna 0 ; 2 / 24 – 26, 20 – 25 / zajmując 3 miejsce.

TURNIEJ "BRD"

26 kwietnia 2023 r. szkolna reprezentacja uczestniczyła w kwalifikacjach rejonowych do turnieju z zakresu wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym „BRD”. Zawody odbyły się w Gostynińskim Centrum Edukacji, a ich organizatorem było Mazowieckie Kuratorium Oświaty. Oprócz naszej drużyny, którą stanowili wybrani uczniowie klasy piątej w eliminacjach wzięły udział szkoły podstawowe z powiatu gostynińskiego oraz miasta Płocka. W pierwszym etapie turnieju przeprowadzono test wiedzy, po którym zawodnicy musieli wykazać się znajomością udzielania pomocy przedmedycznej ofiarom wypadków. Mimo, że nasi reprezentanci uplasowali się poza podium, udział w konkursie na pewno pomógł w zwiększeniu ich świadomości na temat zagrożeń na drodze oraz przybliżył podstawowe zasady bezpieczeństwa.

WYCIECZKA DO WARSZAWY

26 kwietnia 2023 r. uczniowie klas ósmych, szóstych i siódmej wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Warszawy, która rozpoczęła się od wizyty w Sejmie RP. Była to świetna okazja, aby bliżej poznać pracę parlamentu, zobaczyć salę obrad oraz dowiedzieć się więcej o polskim systemie politycznym. Po przybyciu na miejsce zostaliśmy serdecznie przywitani przez panią przewodnik, która oprowadziła nas po budynku Sejmu. Trasa zwiedzania objęła przejście podziemnym korytarzem, gdzie prezentowana jest makieta współczesnego kompleksu budynków sejmowych. Następnie udaliśmy się do Hallu Głównego, gdzie obejrzeliśmy pamiątkowe tablice poświęcone nieżyjącym już parlamentarzystom oraz tablicę upamiętniającą ofiary katastrofy samolotu rządowego pod Smoleńskiem w 2010 roku. Gościliśmy na galerii Sali Posiedzeń gdzie pani przewodnik wyjaśniła nam znaczenie symboliki i architektury tej sali oraz przedstawiła historię parlamentu. Zrozumieliśmy, jak ważne jest aktywne uczestnictwo w życiu publicznym, jak istotne są debaty i dyskusje w demokratycznym procesie podejmowania decyzji. Stamtąd udaliśmy się na Grób Nieznanego Żołnierza pod kolumnadą Pałacu Saskiego. Wycieczkę zakończyliśmy w Operze Narodowej, oglądając spektakl "Straszny Dwór” , podziwiając wspaniałych śpiewaków i utalentowanych tancerzy.

Galeria zdjęć

KONKURS PLASTYCZNY

25 kwietnia 2023 r. w Gminnym Ośrodku Kultury miał miejsce finał IV Powiatowego Konkursu Plastycznego „Bohaterowie utworów Marii Kownackiej malowani dziecięcą wyobraźnią”. Organizatorem artystycznych zmagań była Gminna Biblioteka Publiczna w Szczawinie Kościelnym, której zależało na rozbudzeniu zainteresowania twórczością mieszkanki naszej gminy - Marii Kownackiej oraz na rozwijaniu plastycznych zdolności dzieci. Na uroczystość rozstrzygnięcia konkursu dotarły panie z Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, sukcesora spuścizny znanej pisarki. Przybyli także wszyscy uczestnicy, czyli 146 dzieci uczęszczających do przedszkoli i klas I – III szkół podstawowych z terenu powiatu gostynińskiego, wraz z opiekunami. Uroczystość rozpoczęła projekcja filmu z Izby Pamięci Marii Kownackiej na warszawskim Żoliborzu, a następnie wręczono dyplomy i słodkie upominki za udział w konkursie. W końcu nadszedł długo oczekiwany moment ogłoszenia laureatów. Warto dodać, że oprócz kategorii wiekowych istniał jeszcze podział na prace płaskie wykonane dowolną techniką plastyczną oraz na prace przestrzenne. Nasi uczniowie z klas młodszych przygotowali dwadzieścia pięć prac i niezmiernie cieszymy się, że siedmioro z nich zostało nagrodzonych. I tak wyróżnienia otrzymały: Oliwia Wypych uczennica klasy I b, Michalina Cichosz uczennica klasy III a i Patrycja Albińska uczennica klasy III b. Trzecie miejsce przypadło w udziale uczennicy klasy III b Alicji Modzelewskiej, a drugie miejsca zajęli uczniowie klasy I b – Aleksandra Jaros i Błażej Fabisiak. Natomiast nagrodę GRAND PRIX przyjęła z rąk komisji Sofia Brevko, uczennica klasy III a. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy za piękne reprezentowanie naszej szkoły.

Galeria zdjęć

KONKURS PIĘKNEGO CZYTANIA

24 kwietnia 2023 r. w III Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Dąbrowskiej w Płocku odbyła się XII edycja Konkursu Pięknego Czytania zorganizowana z inicjatywy Biblioteki Pedagogicznej w Płocku. Cele konkursu to promocja czytelnictwa, budzenie zainteresowania wartościową literaturą dziecięcą oraz kształtowanie umiejętności pięknego czytania. Do rywalizacji w kategorii uczniowie klas I-III szkół podstawowych przystąpiło 22 dzieci z terenu miasta Płocka oraz terenu powiatów płockiego, gostynińskiego i sierpeckiego. Z radością informujemy, że III miejsce zajęła nasza trzecioklasistka – Patrycja Albińska. Serdecznie gratulujemy sukcesu! Wszystkich natomiast zachęcamy do sięgania po ciekawe i piękne książki.

Galeria zdjęć

KONCERT

24 kwietnia 2023 r. uczestniczyliśmy w koncercie muzycznym z muzyką taneczną. Zabrzmiały utwory ze światowego kanonu tańców: walc, tango la cumparsita, siciliana – taniec pasterski, samba, bolero, bossa nova i paso doble, grane na flecie poprzecznym, gitarze i keyboardzie. Została także zaprezentowana budowa tych instrumentów. Muzycy od pierwszego utworu nawiązali dobry kontakt z publicznością, która klaskała w rytm przebojów, a nawet tańczyła.

Galeria zdjęć

#SPRZĄTAMY DLA POLSKI

20 i 21 kwietnia 2023 r. uczniowie klas VI A, VI B, VII i VIII A wraz z nauczycielami wzięli udział w akcji #SprzątamyDlaPolski, koordynowanej w naszej gminie przez p. Norberta Finke. Wyposażeni w worki na śmieci, rękawice ochronne i narzędzia do sprzątania, udali się na wyznaczony przez leśniczego teren, aby oczyścić go z wszelkich odpadków. W trakcie akcji porządkowali lasy w okolicy Szczawina Kościelnego. Znaleźli mnóstwo śmieci, w tym butelki, puszki, plastikowe opakowania oraz różnego rodzaju odpadki. Pracowali łącznie kilka godzin, podczas których wykazali się dużą wytrwałością i zaangażowaniem. Dzięki ich pracy, tereny, które wcześniej były zaniedbane i zanieczyszczone, stały się czystsze i bardziej przyjazne dla mieszkańców oraz środowiska.

Galeria zdjęć

APEL KLASY I B

19 kwietnia 2023 r. uczniowie klasy IB w ramach „Teatralnych wprawek” przedstawili „Ptasie radio” na podstawie wiersza Juliana Tuwima. To urocza i zabawna opowieść o przygodach małych ptaków, które w brzozowym gaju przygotowują własną audycję radiową. Jednak zamiast audycji, na leśnej polanie wybucha głośny harmider. Każdy ptak chciałby coś powiedzieć, ostatecznie spotkanie kończy się bójką. Interwencję musi podjąć ptasia milicja, która przerywa audycję. W trakcie spektaklu publiczność podziwiała piękne kostiumy, wspaniałą scenografię, niepowtarzalną grę pierwszoklasistów, a także poznała ciekawe zwierzęta zamieszkujące las. Dzięki inscenizacji dzieci zobaczyły, jak ważna jest współpraca, przyjaźń i umiejętność słuchania innych.

Galeria zdjęć

WYCIECZKA DO SANNIK

17 kwietnia 2023 r. uczniowie klas III uczestniczyli w wycieczce do Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach. Kierownikiem wycieczki była p. Aleksandra Surmak, a opiekę sprawowały p. Elżbieta Kowalska, p. Ewelina Dobaczewska oraz p. Oksana Brevko. Rozpoczęliśmy od zwiedzania pałacu gdzie uczniowie poznali interesującą historię neoklasycystycznego pałacu z końca XVIII wieku. To jedyny taki obiekt na Mazowszu związany z Fryderykiem Chopinem, który jest historycznie autentyczny. Po zwiedzeniu pałacu dzieci wzięły udział w grze terenowej, gdzie bawiły się w poszukiwanie informacji wśród wiekowych drzew. Zgodnie ze wskazówkami osoby prowadzącej rozwiązali zagadki, wykonali zadania , aby na końcu odgadnąć hasło. Na zakończenie odbyło się wspólne pieczenie kiełbasek. Wróciliśmy do szkoły zmęczeni i zadowoleni. Na szczęście pogoda nam dopisała!

Galeria zdjęć

RAZEM SPRZĄTAMY LASY 2023

17 kwietnia 2023 r. uczniowie klasy V wraz z dyrektorem szkoły oraz nauczycielami p. Martą Zaworą i p. Anną Mróz wzięli udział w akcji objętej patronatem Wiceministra Aktywów Państwowych Macieja Małeckiego – „Razem Sprzątamy Lasy”, której organizatorami byli: Fundacja Orlen, Orlen Projekt, Fundacja PKP i Energop. Uczestnicząc w wydarzeniu szkolni wolontariusze oczyścili lasy z odpadów i zanieczyszczeń, które zagrażają środowisku naturalnemu w miejscowościach Szczawin Kościelny, Białka i Józefków. Organizatorzy akcji zapewnili uczestnikom niezbędne narzędzia do sprzątania oraz edukację na temat ochrony środowiska. Koordynatorem akcji w naszej gminie był leśniczy p. Norbrt Finke. Zwieńczeniem sprzątania było wspólne ognisko w Osadzie Puszczańskiej w Tułowicach, gdzie na uczniów czekało mnóstwo atrakcji, przekąski oraz drobne upominki. Akcja "Razem Sprzątamy Lasy" pokazała, że wiele osób jest gotowych działać dla dobra środowiska naturalnego, dlatego możemy mieć nadzieję, że nasze lasy będą czystsze i bezpieczniejsze dla zwierząt i ludzi.

Galeria zdjęć

KLASY SZÓSTE W SANNIKACH

14 kwietnia uczniowie klas szóstych uczestniczyli w wycieczce do Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach (w ramach programu ,,Kulturalna szkoła na Mazowszu”). Celem wyjazdu było zwiedzenie zespołu pałacowo – parkowego im. F. Chopina, podczas którego uczniowie zostali zapoznani z sylwetką wybitnego kompozytora. Prowadzeni przez przewodnika obejrzeli piękne sale pałacu i wystawy malarskie. Zwieńczeniem pobytu była gra terenowa i integracyjny grill. Uczniowie poszukiwali informacji ukrytych wśród wiekowych drzew. Zgodnie ze wskazówkami prowadzącego grę, rozwiązywali zagadki, wykonywali zadania. Pogoda dopisała, a wszyscy wrócili zmęczeni, ale szczęśliwi.

Galeria zdjęć

KONKURS - TRADYCJE WIELKANOCNE

31 marca 2023 roku w Pracowni Działań Twórczych „Kolor i Forma” odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom XXI Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego ,,TRADYCJE WIELKANOCNE”. Organizator, czyli Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki poinformował, że na tegoroczną edycję nadesłano 1632 prace plastyczne ze 117 placówek oświatowych, kulturalnych, wychowawczych z całego kraju oraz 25 zgłoszeń indywidualnych. Do tematów najczęściej pojawiających się w pracach dzieci i młodzieży należały chwile spędzone w rodzinnym gronie podczas przygotowań do i w trakcie świąt: Niedziela Palmowa, przygotowywanie oraz święcenie pokarmów, uroczyste śniadanie czy lany poniedziałek. Na ekspozycji możemy zobaczyć także zapomniane zwyczaje, takie jak półpoście czy wieszanie śledzia, wykonane oryginalnymi technikami plastycznymi. Z radością przekazujemy wiadomość, iż dwie nasze uczennice znalazły się w finale konkursu. I tak Michalina Cichosz z klasy 3 a otrzymała II miejsce, a Nikola Domańska z klasy 1 a zdobyła III miejsce w kategorii wiekowej 7-9 lat. Poza tym prace uczniów, którzy uczęszczają na zajęcia koła plastycznego: Dominiki Kaczorowskiej, Magdaleny Kujawy, Sofii Brevko, Patrycji Albińskiej i Kajetana Finke zostały zakwalifikowane na wystawę pokonkursową. Serdecznie gratulujemy sukcesu oraz zapału do krzewienia polskich tradycji! Zachęcamy do wizyty na I piętrze Galerii Wisła, gdzie wyeksponowano tę świąteczną wystawę. Zapewniamy niezwykłe doznania artystyczne, gdyż obok tradycyjnych prac rysunkowych, malarskich i graficznych pokazano prace przestrzenne: palmy, rzeźby, stroiki, koszyczki, liczne nowatorskie formy plastyczne. Ekspozycja potrwa do 17 kwietnia 2023 roku. Wszystkim życzymy radosnych i rodzinnych świąt.

Galeria zdjęć

APEL KLASY I A

30 marca 2023 r. uczniowie klasy Ia zaprezentowali inscenizację wiersza Juliana Tuwima „Pan Maluśkiewicz i wieloryb”. W zabawny sposób opowiedzieli historię malutkiego pana, który wyrusza w łupinie orzecha na wyprawę badawczą w poszukiwaniu największego z morskich stworzeń. Po wielu przygodach udaje mu się zrealizować to marzenie. Tytułową rolę w przedstawieniu w żywiołowy sposób zagrał Kajetan Finke. Morska dekoracja, kolorowe stroje, rekwizyty, muzyka, taniec, a przede wszystkim gra młodziutkich aktorów sprawiły, że publiczność była zachwycona i pełna uśmiechu. Występ pierwszoklasistów był wspaniałą okazją dla uczniów do zaprezentowania swoich umiejętności aktorskich oraz przypomnienia pięknej i ważnej opowieści dla dzieci.

Galeria zdjęć

MINI KOSZYKÓWKA CHŁOPCÓW

27 marca 2023 r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 w Gostyninie zostały rozegrane XXV Mistrzostwa Powiatu w mini koszykówce chłopców rocznika 2010 i młodsi. W turnieju zorganizowanym przez Gostyniński Szkolny Związek Sportowy wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji wzięła udział drużyna naszej szkoły. Zawody rozgrywano systemem grupowym „każdy z każdym”. Nasi reprezentanci rozegrali dwa mecze grupowe: z SP 1 Gostynin (0:19) i SP Lucień (2:20). Ostatecznie w zawodach uplasowali się na 5 miejscu pokonując drużynę z Sannik.

Galeria zdjęć

APEL KLASY V

25 marca 2023 r. społeczność klas IV-VIII uczestniczyła w inscenizacji ballady "Świteź" Adama Mickiewicza w wykonaniu uczniów klasy V. Utwór jest opowieścią o tajemniczym jeziorze, na dnie którego znajdują się ruiny zatopionego miasta. Jego historię opowiada wyłowiona z wody kobieta- duch, córka władcy Świtezi Tuhana. Wszystkie elementy inscenizacji, od dekoracji po kostiumy, były starannie dopracowane i przyciągały uwagę, a występujący doskonale odzwierciedlili charakter granych postaci. Ważną rolę w przedstawieniu odegrała nastrojowa prezentacja - była ona bardzo subtelna i dopełniała klimatu sceny.

Galeria zdjęć

NAJMŁODSI WITAJĄ WIOSNĘ

21 marca 2023 r. uczniowie klas I – III w radosnej atmosferze świętowali Pierwszy Dzień Wiosny połączony ze Światowym Dniem Poezji. Wszystkie dzieci wraz z wychowawczyniami stawiły się w małej sali gimnastycznej, gdzie biblioteka szkolna przygotowała stosowną dekorację, plakaty, wystawkę książek, potrzebne rekwizyty, materiały i oczywiście – zadania. Na materacach rozgościły się barwne grupy Motyli, Pszczółek, Żabek, Jaskółek, Bocianów oraz Biedronek. Samodzielnie wykonane opaski widniały na głowach maluchów, a ponad nimi unosiły się transparenty zachęcające do miłej rywalizacji. Po wyjaśnieniu czym jest poezja, przystąpiono do pożegnania zimy, czyli symbolicznego „utopienia” słomianej Marzanny i powitania wiosny. Wspólnie odśpiewano piosenkę „Idzie wiosna”, udekorowano Panią Wiosnę, a także rozpoczęto tworzenie krótkich rymowanek na wylosowany temat. Dzieci poznawały wiersze, obrazowały je plastycznie i teatralnie. Nie zabrakło również rebusów, zagadek oraz ćwiczeń sprawnościowych. Na zakończenie wykonano „wiosenny masażyk”, po którym wszystkie klasy otrzymały medal „Lubię poezję”. W trakcie spotkana wszystkim dopisywał dobry humor i pozytywna energia. Tak powitana wiosna z pewnością będzie obfitować w same szczęśliwe chwile. Obejrzyj film

Galeria zdjęć

ŚWIĘTO WIOSNY

21 marca 2023 r. świętowaliśmy nadejście długo oczekiwanej wiosny. Uczniowie klas IV – VIIII wzięli udział w różnych atrakcjach, które zostały zorganizowane specjalnie na tę okazję. Na początku obchodziliśmy Dzień Liczby Pi, która od wieków fascynuje matematyków i naukowców. Nauczycielki matematyki p. Marta Jakubowska i p. Helena Grabarczyk przygotowały konkurs, dający dzieciom i młodzieży szansę nauczyć się więcej o matematyce i cieszyć się zabawą z jednoczesnym rozwijaniem swoich umiejętności. Najlepsi okazali się uczniowie klasy VI a, drugie miejsce zajęła klasa V, a trzecie VIII c. Następnie uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i taneczne, wykonując „super przeboje z myszką” najbardziej znanych polskich zespołów i wokalistów. Publiczność i nauczyciele świetnie bawili się przy piosenkach Karin Stanek, Katarzyny Sobczyk, 2+1, Anny Jantar, Krzysztofa Krawczyka, Violetty Villas, Danuty Rinn, Zbigniewa Wodeckiego i Jerzego Połomskiego. Nie zabrakło też ciekawych zabaw i gier sportowych przygotowanych przez pp.Urszulę Pietruszewską i Tomasza Gunerkę. Drużyny każdej z klas współzawodniczyły w biegu z tacą, wyścigu z dużymi piłkami, pociągu, biegu po ubrania i toczeniu piłki głową. Najbardziej wysportowaną została klasa V, otrzymując w nagrodę kosz czekoladowych cukierków, sponsorowany przez samorzad uczniowski. Wszyscy uczniowie i nauczyciele byli bardzo zadowoleni z tak udanego obchodu pierwszego dnia wiosny, który wniósł trochę radości do szkolnego życia.

Galeria zdjęć

KONCERT MUZYKĄ MALOWANE

20 marca 2023 r. Płocka Orkiestra Symfoniczna zaprosiła na koncert „Muzyką malowane”, podczas którego kwartet smyczkowy zagrał wiele przebojów muzyki klasycznej. Pojawiły się między innymi utwory Edvarda Griega, Antonina Dworzaka i Jerrego Bocka, które wypełniły salę niesamowitym dźwiękiem. Podczas koncertu artyści zadbali o interakcję z publicznością, co zrobiło na wszystkich duże wrażenie. Widownia nagrodziła muzyków gromkimi oklaskami, oczekując na kolejne tego typu wydarzenie.

Galeria zdjęć

KONKURS RECYTATORSKI

15 marca 2023 r. Z niezwykłą radością informujemy o sukcesie naszych uczennic w Międzyszkolnym Konkursie Recytatorskim „Piękno przyrody w utworach literackich” zorganizowanym w Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Trębkach. Rywalizacja miała na celu rozwijanie zainteresowania twórczością opisującą przyrodę oraz promowanie talentów artystycznych i była rozgrywana w trzech kategoriach wiekowych: grupy przedszkolne 5 i 6 lat, uczniowie klas I – III i klas IV – VI. Uczestnicy konkursu recytowali wiersze lub fragmenty prozy. Jury brało pod uwagę trafność interpretacji głosowej, kulturę słowa, pamięciowe opanowanie tekstu i ogólny wyraz artystyczny. Po wystąpieniach wielu dziewcząt i chłopców komisja ogłosiła wyniki i okazało się, że I miejsce otrzymała uczennica klasy 3b - Partycja Albińska, II miejsce zdobyła Weronika Kowalska, uczennica klasy 4 a, zaś wyróżnieniem nagrodzono pierwszoklasistkę - Igę Dobaczewską. Młodym recytatorkom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych wyjątkowych osiągnięć. Jesteśmy z Was dumni!

Galeria zdjęć

APEL KLASY VI B

7 marca 2023 r. uczniowie klasy VI B przedstawili interpretację ballady Adama Mickiewicza „Dudarz”. W przedstawieniu wzięli udział wszyscy uczniowie tej klasy. Tytułowy bohater, w rolę którego wcielił się Adam Andrzejewski to stary, wędrowny muzyk, który przybywa do wsi i tamtejszym mieszkańcom opowiada historię nieszczęśliwie zakochanego Pasterza, który do śmierci nie zapomniał o swojej ukochanej. Stroje bohaterów, rekwizyty, którymi posługiwali się młodzi aktorzy, stylizowana na sioło dekoracja wiernie nawiązywały do czasów, w których rozgrywała się historia. Inscenizacja była dobrze przygotowana i dopracowana. Publiczność doceniła to i okazała swój zachwyt głośnymi oklaskami.

Galeria zdjęć

MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM - ELIMINACJE

6 marca 2023 r. odbyły się w naszej szkole eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Przeprowadziła je komisja w składzie której znaleźli się między innymi: Komendant Gminny OSP – Mariusz Kacprzak, p. Jacek Chodorowski oraz p. Jacek Ciesielski. Do rywalizacji stanęli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Małkowskiego w Szczawinie Kościelnym i Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Trębkach. Młodzież startowała w dwóch grupach wiekowych: klasy I-IV i V-VIII. Zwycięzców eliminacji wyłonił test pisemny składający się z pytań jednokrotnego wyboru. W kategorii klas I-IV, I miejsce zajęła Katarzyna Wasińska (SP Szczawin), II – Aleksander Stołowski (SP Trębki), III – Florian Jabłoński (SP Trębki). W grupie uczniów klas V- VIII na pierwszej pozycji uplasował się Antoni Raciniewski (SP Trębki), kolejne miejsca przypadły: Adamowi Andrzejewskiemu (SP Szczawin), Lenie Lewandowskiej (SP Szczawin) i ex aequo Miłoszowi Marciniakowi (SP Trębki). Do kolejnego etapu tj. eliminacji powiatowych zakwalifikowali się: Katarzyna Wasińska i Antoni Raciniewski. Serdecznie gratulujemy! Wszyscy uczestnicy turniejowych zmagań otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki rzeczowe.

Galeria zdjęć

KONKURS PLASTYCZNY - ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI

3 marca 2023 r. w Galerii Sztuki Dzieci i Młodzieży w Płocku odbyło się ogłoszenie wyników oraz wręczenie nagród w konkursie „W Krainie Zorzy Polarnej - Konkurs Plastyczny na Zakładkę do Książki”. Organizatorem artystycznej rywalizacji było Stowarzyszenie TRAKT z siedzibą w Płocku, a partnerem Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki i ambasada Islandii. Na konkurs wpłynęło 330 prac z dwudziestu dziewięciu placówek oświatowych i centrów upowszechniania kultury. Wręczono 31 nagród w trzech kategoriach wiekowych, zaś jury podkreśliło bardzo wysoki poziom prac plastycznych oraz niezwykłą kreatywność i zaangażowanie uczestników. Tym bardziej miło nam poinformować, że uczennica klasy 3 a – Dominka Kaczorowska otrzymała wyróżnienie w kategorii 7-9 lat i godnie reprezentowała naszą szkołę. Gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych osiągnieć!

Galeria zdjęć

APEL KLASY II B

9 lutego 2023 r. uczniowie klas I-III obejrzeli inscenizację wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa” w wykonaniu koleżanek i kolegów z klasy II b. Przedstawienie było bardzo zabawne i dostarczyło widzom mnóstwo radości. Drugoklasiści zaprezentowali lokomotywę jako potężną i dumną maszynę, która ciągnie swoje wagony i podróżuje przez ciekawe krajobrazy wydając różne odgłosy. Na koniec lokomotywa wjeżdża na stację i jej dźwięk ucicha. Młodzi aktorzy zaprezentowali wysoki poziom umiejętności aktorskich, a choreografia i ruch sceniczny pozwoliły w pełni oddać energię opisaną w wierszu.

Galeria zdjęć

APEL KLASY VII

7 lutego 2023 r. społeczność klas IV-VIII obejrzała kolejną inscenizację ballady Adama Mickiewicza. „Trzech Budrysów” przedstawili uczniowie klasy VII. Stary Budrys (Bartosz Piechocki) wyprawił trzech synów (Bartosza Gontarka, Damiana Kozłowskiego i Norberta Łąpiesia) na wojnę w poszukiwaniu chwały, przygód i łupów. W efekcie synowie zamiast pieniędzy przywieźli z wypraw żony, zagrane przez Oliwię Markiewicz, Zuzannę Maślankę i Julię Bedyk. W roli narratora wystąpił Kacper Wesołowski. Scenografia, muzyka i stroje wzmocniły wrażenia z inscenizacji i pozwoliły widzom wczuć się w klimat opowieści, a gra występujących oddała atmosferę i nastrój ballady.

Galeria zdjęć

ROCKANDROLLOWY KONCERT

6 lutego 2023 r. podczas kolejnego koncertu Płockiej Orkiestry Symfonicznej wybrzmiały największe przeboje Elvisa Presleya w wykonaniu Jacka Zaborowskiego, naśladowcy króla rock'n'rolla. Artysta wystąpił w stroju i fryzurze znanej z czasów Elvisa, co dodało dodatkowego klimatu do wydarzenia. Jego postura, sceniczna uroda, głos, poruszanie się na scenie wzbudziły podziw widowni. Muzyka była świetna, a wokalista wykazał się dużą pasją do muzyki i stylistyki Elvisa. Na koniec dzięki zaangażowaniu p. Marty Jakubowskiej na scenie pojawiła się część publiczności, która zatańczyła do ostatniego przeboju, co było wspaniałym finałem koncertu.

Galeria zdjęć

BAL KARNAWAŁOWY

28 stycznia 2023 r. odbyła się w naszej szkole zabawa karnawałowa. Korytarz wyglądał inaczej niż zwykle, zamienił się w prawdziwą salę balową. Udekorowany barwnymi baletnicami, błyszczącymi kurtynami i balonami zachęcał do świetnej zabawy. Wrażenia dopełniało zmieniające się, kolorowe oświetlenie. Dzieci z klas I-III bawiły się w godzinach od 1100 do 1400. Po godzinnej przerwie na sali pojawili się uczniowie starszych klas, dla których zabawa trwała do godziny 1900. Przy dźwiękach muzyki uczniowie wzięli udział w różnych konkursach i zabawach prowadzonych przez animatorów z „Agencji Impuls”, którzy niejednokrotnie sami brylowali na parkiecie pokazując kroki fantastycznych tańców. Wybrano „Królową” i „Króla Balu”. Zaszczyt ten przypadł Weronice Kowalskiej z klasy IVA i ósmoklasiście Oliwierowi Jakubowskiemu. W krótkich przerwach pomiędzy karnawałowymi szaleństwami można się było posilić przekąskami przygotowanymi przez Radę Rodziców. Dzień ten z pewnością dostarczył uczestnikom wielu przeżyć i niezapomnianych wrażeń.

Galeria zdjęć

HARCERZ NR 1

26 stycznia 2023 r. odbyła się szkolna premiera filmu o patronie naszej szkoły „Harcerz nr 1. Rzecz o Andrzeju Małkowskim”. W pokazie uczestniczyli uczniowie klas IV-VIII. Autorami dokumentu są reżyser Adam Turula, Maria Wilgus oraz Ryszard Siarkowski. Film zrealizowano dzięki wsparciu Funduszu Patriotycznego, którego operatorem jest Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

Galeria zdjęć

APEL KLASY VIA

24 stycznia 2023 r. uczniowie klasy VI A zmagali się z inscenizacją ballady „Rybka” Adama Mickiewicza. Ballada opowiada historię zdradzonej, porzuconej kobiety. Niewierny panicz (Tomasz Finke) wraz z żoną (Patrycja Kozłowska) poniósł karę za uwiedzenie i oszukanie naiwnej dziewczyny. Sprawiedliwość wymierzyły siły nadprzyrodzone, które zmieniły ich w głazy. O wydarzeniach opowiadał narrator- wiejski gawędziarz, w roli którego wystąpiła Martyna Chodorowska. Głos zabrali także bohaterowie: Krysia (Maria Drabik) i służący (Mateusz Orlik), któremu powierzyła swoje dziecko. Inscenizacji towarzyszyła bardzo ładna scenografia. Wszystkie sceny opatrzone były poruszającą muzyką prezentowaną przez Wojciecha Salamandrę. Widownia dała się w pełni ponieść romantycznemu nastrojowi i błądziła wraz z przestawiającymi po dnie i brzegu jeziora.

Galeria zdjęć

SZKOLNY KONCERT INSTRUMENTALNY

23 stycznia 2023 r. gościliśmy w naszej szkole muzyków Płockiej Orkiestry Symfonicznej im. Witolda Lutosławskiego. Prowadząca audycję zapoznała widownię z terminem agogika, co znaczy różne tempo w muzyce. Na podstawie utworów zagranych przez muzyków uczniowie rozpoznawali ich tempo. Instrumentaliści zapoznali wszystkich z budową trąbki i puzonu. Chętni uczniowie mieli okazję zatańczyć w „muzycznym kuligu” pokazując tempo muzyczne za pomocą marszu i biegu do piosenki Skaldów „Z kopyta kulig rwie”.

Galeria zdjęć

PRÓBNY EGZAMIN ÓSMOKLASISTÓW

20 stycznia 2023 r. uczniowie klas ósmych mierzyli się z arkuszami egzaminacyjnymi opracowanymi przez wydawnictwo Operon. Wynik egzaminu próbnego nie skutkuje oceną cząstkową. Ósmoklasiści mieli szansę zapoznać się z procedurami obowiązującymi podczas egzaminu, układem arkuszy z poszczególnych przedmiotów, pracą z kartą odpowiedzi i sprawdzić swoją wiedzę z języka polskiego lub matematyki.

Galeria zdjęć

APEL KLASY II A

19 stycznia 2023 r. uczniowie klas I-III obejrzeli prezentację wiersza znanego polskiego poety Juliana Tuwima pt. „Słoń Trąbalski” w wykonaniu dzieci z klasy IIA. Młoda publiczność poznała historię sympatycznego, zapominalskiego słonia Tomasza Trąbalskiego. Wada pana Trąbalskiego okazała się tak poważna, że nie pomogła nawet kuracja, zaaplikowana przez kowala. W tytułową rolę z wyczuciem wcielił się Kamil Kiełbasa. Reszta zespołu również znakomicie odegrała swoje role. Widać było duże zaangażowanie wszystkich aktorów i dobre pamięciowe opanowanie ról. Podczas inscenizacji panowała radosna i miła atmosfera, a dzieci żywo i aktywnie reagowały na grę drugoklasistów.

Galeria zdjęć

JASEŁKA KLASY II A

5 stycznia 2023 r. z okazji zbliżającego się Święta Trzech Króli jasełka zaprezentowali uczniowie klasy II A . W pięknej scenerii obok Jezusa i Maryi pojawiły się chór anielski, dzieci i prości pastuszkowie. Przedstawienie nawiązywało do wydarzenia, które przeszło 2 tysiące lat temu miało miejsce w Betlejem. Słowu mówionemu towarzyszyły dźwięki kolęd wykonywanych wspólnie ze zgromadzonymi gośćmi, wśród których nie zabrakło p. Barbary Stępniak – wójta Gminy Szczawin Kościelny. Widzom miło było raz jeszcze przeżywać atmosferę świąteczną, za co podziękowali gromkimi brawami.

Galeria zdjęć

APEL KLASY III B

4 stycznia 2023 r. uczniowie klasy III B wraz z wychowawczynią p. Aleksandrą Surmak zaprosili koleżanki i kolegów do obejrzenia inscenizacji bajki Jana Brzechwy „Kaczka Dziwaczka". Dzieci wcieliły się w role i w bardzo atrakcyjny i humorystyczny sposób zaprezentowały treść wiersza. Nie zabrakło pomysłowych kostiumów i scenografii, a przede wszystkim porcji wspaniałej zabawy, jakiej dostarczyli mali artyści. Pełni uznania dla pomysłowości i zdolności aktorskich trzecioklasistów, oglądający choć na chwilę przenieśli się do krainy bajek, by móc czerpać energię do dalszej pracy.

Galeria zdjęć

ŚWIĄTECZNY APEL

21 grudnia 2022 r. ostatniego dnia pobytu w szkole w tym roku, dzieci z klasy 2b wspomagane szkolnym chórem wprowadziły społeczność szkolną w świąteczny nastrój prezentując przedstawienie jasełkowe „Bóg się rodzi”. Wspólnie z nimi kolędowali uczniowie z Ukrainy. Ich opiekunka opowiedziała historię ukraińskich tradycji bożonarodzeniowych, a dziewczęta zaśpiewały a cappella najpopularniejsze ukraińskie kolędy, pastorałki i szczedrawki. Zwieńczeniem apelu było wystąpienie dyrektora szkoły, który złożył życzenia na Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok.

Galeria zdjęć

KONKURS - KARTKA ŚWIĄTECZNA

Z radością informujemy, ze nasi uczniowie otrzymali wyróżnienia w konkursie plastycznym na najładniejsza kartkę świąteczną. Warto nadmienić, iż do rywalizacji stanęło prawie trzystu uczestników, dlatego znalezienie się w gronie nagrodzonych okazało się sporym sukcesem. Serdecznie gratulujemy Nikoli Lachowicz z klasy I b, Miłoszowi Kaczorowskiemu z I a oraz czwartoklasiście - Wojtkowi Sewerynowi, a wszystkim, którzy przygotowali prace na konkurs dziękujemy za aktywność!

WYSTAWA SZOPEK

To już tradycja naszej szkoły, iż przed świętami na dolnym korytarzu organizowana jest wystawa szopek bożonarodzeniowych. Szopki wykonane były w ramach lekcji plastyki przez uczniów klas piątych i szóstych pod okiem p. Urszuli Pietruszewskiej. Zostały zrobione starannie, większość twórców zadbała o każdy szczegół swojej pracy. Szopki przygotowane zostały z różnych materiałów. Zdobią je własnoręcznie przygotowane przez uczniów figurki Świętej Rodziny.

Galeria zdjęć

APEL KLASY VIII C

20 grudnia 2022 r. uczniowie klasy VIII c przedstawili inscenizację ballady Adama Mickiewicza „Świtezianka”. Utwór opowiada o próbie, jakiej tytułowa świtezianka (Anastazja Kiljan), występująca początkowo jako zwykła dziewczyna, poddaje zakochanego w niej młodzieńca (Adrian Orlik). Ów chłopak, który zarzekał się, że nigdy jej nie zdradzi, zafascynowany urodą nieznajomej (Michalina Majchrzak), zapomniał o swoich przyrzeczeniach. Wtedy jednak okazało się, że jego dziewczyna i świtezianka to ta sama osoba. Zdrada jednak została popełniona i młodzieniec został za nią ukarany wieczną tułaczką w miejscu jej popełnienia. W roli narratora wystąpiły: Wiktoria Lachowicz, Oliwia Kozłowska, Nadia Drążewska. Piękna scenografia przedstawiająca błękitne jezioro otoczone roślinnością na tle świecącego księżyca zbudowała nastrój tajemniczości i grozy.

Galeria zdjęć

SZKOLNA AUDYCJA MUZYCZNA

19 grudnia 2022 r. artyści z Płockiej Orkiestry Symfonicznej im. Witolda Lutosławskiego wprowadzili społeczność szkolną w świąteczny nastrój wykonując najbardziej znane piosenki świąteczne, pastorałki i kolędy, m.in. „Przybieżeli do Betlejem”, czy „Jingle bells”. Wokalistka zaprezentowała utwory w językach polskim i angielskim. Publiczność żywo reagowała, śpiewając wraz z solistką refreny piosenek bądź rytmicznie klaszcząc. Widownia doceniła także kunszt instrumentalistów, nagradzając ich gromkimi brawami.

Galeria zdjęć

CYRK HECA

13 grudnia 2022 r. gościliśmy w szkole artystów z cyrku HECA, którzy przygotowali różne atrakcje. Z zapartym tchem uczniowie śledzili żonglerkę piłkami, maczugami i talerzami, jazdę na monocyklu, tresurę szczura i węża boa, pokazy akrobatyczne, iluzję oraz śmieszne popisy klauna. Nie zabrakło też występów z udziałem widowni. Uczniowie wykonywali magiczne sztuczki, próbowali jeździć na monocyklu i maleńkim rowerze. Kręcili hula-hop oraz mieli niepowtarzalną możliwość dotknięcia i pogłaskania ogromnego, egzotycznego węża. Występ bardzo się podobał i został nagrodzony gromkimi brawami. Po zakończeniu przedstawienia publiczność mogła kupić cyrkowe rekwizyty, wśród których największym powodzeniem cieszyły się noski klauna i baloniki do modelowania zwierząt.

Galeria zdjęć

WYCIECZKA DO CUKROWNI

12 grudnia 2022 r. uczniowie klas 8a i8b uczestniczyli w wyjeździe do Cukrowni Dobrzelin, zorganizowanym w ramach doradztwa zawodowego. Celem wyjazdu było wsparcie młodzieży w planowaniu ścieżki edukacyjnej. Uczniowie mogli w praktyce zobaczyć, jak wygląda praca w zakładzie produkcyjnym. Obserwowali pracę ludzi, ale także robotów, a automatyzacja całego procesu produkcji cukru zrobiła duże wrażenie na zwiedzających.

Galeria zdjęć

ŚWIĄTECZNY KONCERT

9 grudnia 2022 r. uczniowie klas V-VIII uczestniczyli w koncercie świątecznym „MY CHRISTMAS DREAM”, który odbył się w sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego w Płocku w wykonaniu artystów Płockiej Orkiestry Symfonicznej im. Witolda Lutosławskiego. Jako solistka wystąpiła Sabina Jeszka – piosenkarka, finalistka programu „MAM TALENT”. W programie znalazły się m.in. znane polskie i zagraniczne pastorałki oraz piosenki świąteczne. Ich niepowtarzalny charakter wprowadził wszystkich w ciepły, świąteczny klimat. W drodze powrotnej uczniowie odwiedzili restaurację McDonald's. Wizyta ta sprawiła im ogromną radość i była idealnym zwieńczeniem wyjazdu.

Galeria zdjęć

KONKURS NA ŚWIĄTECZNY STROIK

Święta Bożego Narodzenia tuż, tuż…, dlatego Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego ogłosiło konkurs na „Rodzinny Stroik Bożonarodzeniowy”. Rywalizacja miała na celu: propagowanie tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia, pobudzenie aktywności twórczej, rozwijanie i kształtowanie wyobraźni plastycznej oraz wymianę doświadczeń w zakresie dekoracyjnym. Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbyło się 10 grudnia 2022r. w Hali Sportowej w Łącku. Niezwykle miło nam poinformować, że I miejsce zajęła uczennica klasy III a – Michalina Cichosz, a jej dwie koleżanki z trzeciej b – Patrycja Albińska i Zosia Mróz otrzymały wyróżnienia. Uczestniczki nagrodzono: ozdobnymi szklanymi miskami, bidonami, czekoladowymi słodkościami i notesikami. Serdecznie gratulujemy sukcesów i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły.

Galeria zdjęć

WYCIECZKA DO SANNIK

8 grudnia 2022 r. klasy IA, IB oraz IIA wraz z wychowawcami wybrały się na wycieczkę do Europejskiego Centrum Artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach celem odbycia świątecznych warsztatów, podczas których każdy uczeń wykonał samodzielnie ozdobę w postaci bombki. Zrobioną ozdobę każdy uczestnik zabrał do domu, aby mogła ona udekorować jego choinkę. Poza warsztatami uczniowie zwiedzali również pałacowe wnętrza, słuchali ciekawych historii związanych z Fryderykiem Chopinem, ale mogli również zobaczyć wystawę "Teatr o wielu twarzach", na którą składały się lalki, maski oraz rekwizyty będące własnością Białostockiego Teatru Lalek. Poza pamiątkami, które można było zakupić w PIT, niemalże każdy chciał zdjęcie z kolorowymi kapeluszami z epoki Chopina . Po kilku godzinach spędzonych w pałacu uczniowie z uśmiechami na twarzy wrócili do szkoły. Kierownikiem wycieczki była p. Justyna Maślankowska, opiekunami: p. Magdalena Dudkiewicz- Petz, p. Agata Stańczak i p. Grażyna Szewczyk.

Galeria zdjęć

MIKOŁAJKOWA ZABAWA

7 grudnia 2022 r. na zakończenie zajęć Treningu Umiejętności Społecznych w ramach zadania Zdrowo Myślę! Zdrowo Działam! organizowanych przez Fundację Przystanek Rodzina odbyła się w naszej szkole zabawa mikołajkowa. Zaproszono na nią dzieci z klas I-III, dla których przygotowano mnóstwo atrakcji. Były wspólne pląsy, śpiewy, gry i konkursy prowadzone przez wodzireja Skrzata. Największą radość wzbudziły eksperymenty chemiczne z suchym lodem. Mnóstwo powstającej piany wywołało uśmiech i zdumienie na twarzy każdego małego chemika. Niezapomnianej zabawy dostarczyła stojąca na sali Fotobudka. Dzięki niezliczonym gadżetom jakie jej towarzyszyły, każdy mógł wcielić się w inną postać i uwiecznić na niepowtarzalnej fotografii. Na głodnych czekała maszyna do robienia popcornu. Oczekiwanym przez wszystkich wydarzeniem była wizyta świętego Mikołaja, który pojawił się z ogromnym workiem na plecach i rozdawał dzieciom prezenty w których znalazły się słodycze. Kilkugodzinna impreza minęła bardzo szybko, ale dostarczyła wszystkim wspaniałych, pozytywnych i niezapomnianych wrażeń.

Galeria zdjęć

NOWE PRZEDSZKOLE W SZCZAWINIE KOŚCIELNYM

6 grudnia 2022 r. gościł w naszej szkole wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki, który wraz z dyrektorem Zespołu Placówek Oświatowych p. Marianem Żuchniewiczem, dyrektor Przedszkola Samorządowego p. Grażyną Kiełbasą, przedstawicielami Urzędu Gminy w Szczawinie Kościelnym oraz reprezentantami inwestora i wykonawcy uczestniczył w podpisaniu umowy na budowę przedszkola, które powstanie tuż obok szkoły. Dzięki wsparciu z rządowego funduszu inwestycji strategicznych w nowym skrzydle budynku mieścić się będzie sześć oddziałów przedszkolnych dla około 120 dzieci, gabinety rewalidacji, zajęć logopedycznych i inne. Zgodnie z umową nowe przedszkole będzie otwarte 1 września 2023 roku. Budowa takiej placówki w gminie Szczawin Kościelny to inwestycja długo wyczekiwana przez mieszkańców, gdyż z roku na rok przybywa więcej dzieci, dla których dotychczas funkcjonujący obiekt zrobił się za ciasny.

Galeria zdjęć

APEL KLASY VIII B

6 grudnia 2022 r. uczniowie klasy VIII B zaprezentowali przedstawienie inspirowane balladą "Lilije” Adama Mickiewicza. Julia Turek - wcieliła się w postać Pani. Kacper Brzozowski odegrał rolę Męża. Oliwier Jakubowski i Michał Dryńkowski wystąpili jako Bracia, a Zuzanna Milczarska i Krystian Lewandowski jako Dzieci zbrodniarki. Michał Masztakowski wykreował postać Pustelnika, Sara Moraczewska - Hanki a Julia Zimecka - Narratora. Pozostałe role odegrały: Nikola Zalewska i Jagoda Rachubińska. Sceny zostały odegrane przez młodych aktorów tak przejmująco, że wywołały w odbiorcach dreszczyk emocji. Dzięki odpowiedniemu oświetleniu na scenie panował nastrój grozy, ale jednocześnie mogliśmy wyraźnie widzieć grających aktorów. Praca włożona w przygotowanie przestawienia została wynagrodzona gorącymi brawami i przychylnym odbiorem publiczności.

Galeria zdjęć

WYCIECZKA DO KINA

5 grudnia 2022 r. uczniowie klasy 8c uczestniczyli w wycieczce do kina Przedwiośnie w Płocku, zorganizowanej z okazji Mikołajek. Uczniowie obejrzeli kolejną już piątą część serii „Listy do M”. W najnowszej odsłonie opowieści bohaterowie uwikłani w bitwę o spadek, po wielu zabawnych perypetiach odkrywają prawdziwy sens Świąt Bożego Narodzenia i wsólnego świętowania. W czasie seansu nie zabrakło humoru i dobrej zabawy, a także wzruszeń. Dodatkową atrakcją dla uczniów była wizyta w pizzerii, gdzie uczniowie mogli zjeść pyszny posiłek, oraz miło spędzić czas na wspólnych rozmowach. Wszyscy wrócili do szkoły zadowoleni i w dobrych humorach.

Galeria zdjęć

WYCIECZKA DO KŁODAWY

5 grudnia 2022 r. uczniowie klas trzecich uczestniczyli w wycieczce do Kopalni Soli „Kłodawa”. Już na samym początku niezapomnianych wrażeń dostarczył im zjazd windą z prędkością 6m/s na głębokość 600 m. Pod opieką przewodników wycieczkowicze przemierzali podziemne korytarze i wyeksploatowane komory solne. W trakcie zwiedzania mieli okazję zapoznać się z historią powstania soli i jej pozyskiwania, specyfiką pracy górników oraz poznać ciekawe legendy i historie związane z wydobywaniem soli. Pod koniec wizyty w kopalni, każdy mógł wybrać sobie bryłki odłamków solnych. Pełni wrażeń, zaopatrzeni w kłodawską sól wrócili do szkoły.

Galeria zdjęć

BOHATERON W TWOJEJ SZKOLE

W listopadzie uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w projekcie BohaterOn w Twojej Szkole. Celem Akcji jest podniesienie poziomu wiedzy i świadomości uczniów na temat Powstania Warszawskiego. W najmłodszej grupie wiekowej dzieci z klasy IIIa obejrzały przedstawienie "Niebajka" o Powstaniu Warszawskim. Przeprowadzono rozmowę o bohaterstwie powstańców, na temat: "Kto to jest patriota?" oraz "Czy można być patriotą w naszych czasach?" Następnie uczniowie wykonali plakaty obrazujące w jaki sposób można być patriotą w czasach współczesnych. W czasie zajęć z klasą IVb został zrealizowany scenariusz „Mały roznosiciel nadziei”. Uczniowie wysłuchali słuchowisko, następnie przedstawili wydarzenia na osi czasu, odbyli dyskusję na temat roli dzieci w czasie powstania, a także niebezpieczeństw jakie im wtedy zagrażały. W klasach VIIa oraz VIIIabc zrealizowano scenariusz „Co za historia”. Uczniowie pracując w grupach, tworzyli plakaty na podstawie filmu „Powstanie Warszawskie” z kanału YouTube. Następnie przeprowadzono rozmowę na temat Powstania Warszawskiego i losów powstańców. Podsumowaniem akcji były wpisy z podziękowaniami dla Powstańców, które uczniowie zamieścili na stronie internetowej BohaterOn.pl. W realizację projektu zaangażowali się nauczyciele – wychowawcy klas; Elżbieta Kowalska, Monika Borkowska, Urszula Ciechomska, Monika Balcerzak, Helena Grabarczyk, koordynatorem akcji była Magdalena Porwolik.

Galeria zdjęć

DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA

26 listopada 2022 r. w naszej szkole odbyła się dyskoteka andrzejkowa zorganizowana przez samorząd uczniowski. Uczniowie z klas IV-VIII wspaniale bawili się przy muzyce przygotowanej przez starszych kolegów: Michała Dryńkowskiego i Kacpra Brzozowskiego. Zabawie towarzyszyły wróżby andrzejkowe, które cieszyły się dużym zainteresowaniem, pobudzając wyobraźnię, pozwalając oderwać się od codzienności i przenieść w świat marzeń i fantazji. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali wychowawcy klas i opiekun SU.

Galeria zdjęć

MOBILNE LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI

24 listopada 2022 r. naszą szkołę odwiedzili edukatorzy z Mobilnego Laboratorium Przyszłości. Jest to projekt Instytutu Badań Edukacyjnych w Warszawie oraz Ministerstwa Edukacji i Nauki. Jego celem jest rozwijanie wśród uczniów kompetencji przyszłości, realizowanie własnych projektów i doskonalenie umiejętności przydatnych na nowoczesnym rynku pracy. Uczniowie z klas IV i VI wzięli udział w dwóch blokach tematycznych: druk 3D oraz sztuczna inteligencja (mikrokontrolery i manipulacja obrazem). ) Warsztaty rozbudziły wśród dzieci zainteresowanie nowoczesnymi technologiami i na pewno przyczyniły się do aktywnego i kreatywnego wykorzystania w szkole sprzętu objętego programem.

Galeria zdjęć

APEL KLASY III A

23 listopada 2022 r. klasa III a wraz ze swoją wychowawczynią p. Elżbietą Kowalską zaprosiła w ramach TEATRALNYCH WPRAWEK na inscenizację wiersza Marii Konopnickiej o Stefku, który najpierw przechwala się swoją rzekomą odwagą, a potem ucieka w panice przed małą myszką – „Stefek Burczymucha”. Na scenie, na tle pięknej scenografii poprzebierani trzecioklasiści z dużym zacięciem aktorskim przedstawili przygody tytułowego bohatera. Inscenizacja bardzo się podobała, wszyscy świetnie się bawili, toteż młodzi aktorzy otrzymali gromkie brawa.

Galeria zdjęć

APEL KLASY VIII A

22 listopada 2022 r. uczniowie klasy VIII A zapoczątkowali cykl apeli „Ballady Adama Mickiewicza” odbywający się z okazji ogłoszenia roku 2022 – ROKIEM ROMANTYZMU POLSKIEGO inscenizacją „Czatów”. Utwór opowiada o wojewodzie (Fabian Cieślak), który przyłapał swoją żonę (Patrycja Gajewska) na zdradzie. Wojewoda zabiera z sobą kozaka, imieniem Naum, (Szymon Bogulski) i każe mu strzelić do kobiety, kiedy on sam wypali do jej kochanka (Kacper Kowalski). Kozak jednak wzdraga się przed popełnieniem zbrodni i strzela prosto w głowę wojewodzie. Starannie dopracowana scenografia, piękne stroje oraz nastrojowa, trafnie dobrana muzyka sprawiły, że występ był prawdziwą ucztą „dla oka i ucha” i bardzo spodobał się widzom.

Galeria zdjęć

SPOTKANIE Z ADWOKATEM

22 listopada 2022 r. adwokat Jarosław Zawadzki – absolwent Wydziału Prawa i Administracji na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu przeprowadził w klasach ósmych zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego – „Poznajemy zawody związane z prawem”. Pan mecenas opowiedział o klasycznych zawodach prawniczych: adwokata, radcy prawnego, sędziego, prokuratora, notariusza, komornika, referendarza, doradcy prawnego i doradcy podatkowego. Uczniowie dowiedzieli się, jakie wykształcenie należy zdobyć, by zostać prawnikiem oraz o ogromnej odpowiedzialności związanej z tym prestiżowym zawodem. Podczas spotkania ósmoklasiści mieli okazję zobaczyć togę, niezbędny element stroju sędziego, prokuratora i adwokata. Spotkanie wzbudziło duże zainteresowanie, a ogrom wiedzy przekazanej przez specjalistę z dziedziny prawa był bardzo pożyteczny i ważny dla uczniów.

Galeria zdjęć

TAŃCE NARODOWE

21 listopada 2022 r. koncertem POLSKIE TAŃCE NARODOWE zainaugurowany został w naszej szkole po dłuższej przerwie, cykl audycji umuzykalniających w wykonaniu muzyków Płockiej Orkiestry Symfonicznej im. Witolda Lutosławskiego. Artyści zaprezentowali poloneza, kujawiaka, mazura, oberka i krakowiaka. Uczniowie dowiedzieli się czym te tańce się od siebie różnią i jak się je tańczy. Podstawowe kroki każdego z tańców pokazała para tancerzy z Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca "Dzieci Płocka". Koncert w wyjątkowy sposób ukazał widzom piękno i bogactwo polskich tańców narodowych poprzez muzykę i stroje, dostarczając wielu niepowtarzalnych wrażeń.

Galeria zdjęć

XIV GMINNY PRZEGLĄD PIEŚNI I PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ

18 listopada 2022 r. byliśmy gospodarzami XIV GMINNEGO PRZEGLĄDU PIEŚNI I PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ. Wzięło w nim udział ponad 40 uczestników z naszej szkoły i okolicznych szkół podstawowych – SP im. Marii Kownackiej w Trębkach, SP im. Powstańców Styczniowych w Zwoleniu, SP nr 5 im. Księcia Mazowieckiego Siemowita IV w Gostyninie, SP im. ppor. Emilii Gierczak w Łącku i SP im. Marii Konopnickiej w Gąbinie. Dzieci i młodzież wykonywały utwory solowo oraz w zespołach. Zmagania uczestników oklaskiwała zgromadzona publiczność, a oceniała czteroosobowa komisja, której przewodniczącą była pani Ewa Chodorowska – dyrektor GOK w Szczawinie Kościelnym. Ponadto w skład jury weszli: pani Nina Majchrzak, pani Bożena Jeziorska i pan Jacek Ciesielski - reprezentujący organizatorów.
LAUREACI PRZEGLĄDU
KATEGORIA KLASY I-III - I miejsce – zespół wokalny BRZDĄC, SP im. Marii Konopnickiej w Gąbinie, II miejsce –Liliana Maślankowska, SP im. Andrzeja Małkowskiego w Szczawinie Kościelnym, III miejsce – Jagoda Pewniak, SP im. Marii Kownackiej w Trębkach, Wyróżnienie – Iga Dobaczewska, SP im. Andrzeja Małkowskiego w Szczawinie Kościelnym.
KATEGORIA KLASY IV-VI - I miejsce – Liliana Śniecikowska, SP im. Andrzeja Małkowskiego w Szczawinie Kościelnym, II miejsce – Nikola Ciężkowska, SP im. Marii Konopnickiej w Gąbinie, III miejsce – Wiktor Skrzeczkowski, SP im. Powstańców Styczniowych w Zwoleniu, Wyróżnienia – Lena Lewandowska, SP im. Andrzeja Małkowskiego w Szczawinie Kościelnym, Małgorzata Biniewicz, SP nr 5 im. Księcia Mazowieckiego Siemowita IV w Gostyninie.
KATEGORIAKLASY VII - VIII - I miejsce – Michał Masztakowski, SP im. Andrzeja Małkowskiego w Szczawinie Kościelnym, II miejsce - Zespół wokalny, SP im. ppor. Emilii Gierczak w Łącku, III miejsce – Zofia Ciszewska, SP nr 5 im. Księcia Mazowieckiego Siemowita IV w Gostyninie, Wyróżnienia – Maria Drabik, Patrycja Gajewska, SP im. Andrzeja Małkowskiego w Szczawinie Kościelnym. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

Galeria zdjęć

WYCIECZKA DO ŁODZI

16 listopada 2022 r. uczniowie klas V, VIB i VII pod opieką p. Marty Zawory, p. Urszuli Ciechomskiej i p. Grażyny Szewczyk, wzięli udział w wycieczce do Orientarium oraz Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Podczas wycieczki podglądali z bliska zwierzęta mieszkające w Orientarium, zaś przewodnik opowiadał ciekawostki na ich temat. Dowiedzieli się dlaczego słoń Aleksander posiada tylko jeden cios oraz skąd przyjechał orangutan Joko. W podwodnym królestwie podziwiali przedziwne ryby np. zjawiskowe koniki morskie, rekiny oraz płaszczki. Następnie udali się do Centrum Nauki i Techniki EC1 gdzie na ponad 8.000 m2 powierzchni wystawienniczej znajduje się ponad 150 stanowisk i eksponatów. Kolejno odkrywali ścieżki dydaktyczne na każdym z pięciu pięter. Uczniowie mieli również okazję obejrzeć pokaz w Kinie Sferycznym „Jesteśmy kosmitami”. W Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi poznawali rzeczywistość dotykiem, zabawą, doświadczeniami i eksperymentami dlatego uczniowie bawili się świetnie mogąc sprawdzić i przekonać się na własnej skórze jakimi prawami rządzi się nasza cywilizacja. Wizyta w EC1 udowodniła wszystkim, że nauka to nie tylko teoria, ale także świetna zabawa. Wyjazd do Łodzi dostarczył wielu pozytywnych emocji.

Galeria zdjęć

ŚWIĘTO SZKOŁY 2022

10 listopada 2022 r. obchodziliśmy Święto Szkoły. Dzień wolny od zajęć dydaktycznych, obfitował w wiele uroczystych wydarzeń przebiegających w dwóch grupach wiekowych – dla klas I-III i IV-VIII. Licznie przybyli goście, rada pedagogiczna, rodzice i uczniowie uczcili 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczestnicząc w akademii WOLNOŚCI BIJE DZWON przygotowanej przez panie Monikę Borkowską i Magdalenę Porwolik. Widzowie z ogromną przyjemnością obejrzeli barwną baśń PIĘKNA I BESTIA, za realizację której odpowiadały p. Małgorzata Rędzikowska i p. Marzenna Mroczkowska. Pani Anna Rymarkiewicz zaprosiła uczniów do TURNIEJU KLAS upamiętniającego pamięć o patronie szkoły Andrzeju Małkowskim. W młodszej grupie wiekowej zwyciężyła klasa 2B, wśród starszych uczniów - klasa 5. Laureaci otrzymali czeki pieniężne, do wykorzystania na imprezy klasowe. Punktualnie o godzinie 11.11 w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu” zostały odśpiewane cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Przed budynkiem szkoły odbyło się uroczyste podniesienie flagi państwowej na nowy maszt, zainstalowany dzięki udziałowi Gminy Szczawin Kościelny w projekcie rządowym „Pod Biało- Czerwoną”. Wyrazem hołdu i pamięci dla tych, którzy oddali swe życie za wolną i niepodległą Polskę było złożenie kwiatów pod pomnikami, które zakończyło ten wyjątkowy dla całej społeczności szkolnej dzień.

Galeria zdjęć

KONKURS JESIEŃ 2022

Kolejny raz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym JESIEŃ 2022 organizowanym przez Miejskie Centrum kultury w Gostyninie. Miło nam poinformować, że w gronie laureatów znalazła się nasza uczennica klasy VIII B naszej szkoły - Sara Moraczewska. Sara wykonała oryginalną pracę techniką pasteli. Gratulujemy!

Galeria zdjęć

LEKCJA O FUNDUSZACH EUROPEJSKICH

Nasza szkoła przystąpiła do projektu „Lekcja o Funduszach Europejskich VI”, której organizatorem jest Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Tegoroczna edycja projektu poświęcona jest zagadnieniom rozwoju lokalnego. Uczniowie poprzez grę planszową i materiały edukacyjne zrozumieją, czym jest zaangażowanie mieszkańców w rozwój miejscowości i skąd brać środki na finansowanie pomysłów, które zmieniają lokalną przestrzeń. Zapoznają się również z wieloma zagadnieniami dotyczącymi Funduszy Europejskich. Dowiedzą się także o dedykowanym wsparciu, jakim zostanie objęty makroregion w latach 2021-2027, tj. o nowym programie Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Idea akcji opiera się na szczegółowo zaprojektowanych scenariuszach zajęć i materiałach dydaktycznych. Nasza placówka otrzymała pakiet materiałów dydaktycznych: broszury, upominki dla uczniów, gry planszowe, a także konspekt lekcji, na podstawie których przeprowadzone zostaną ciekawe i niekonwencjonalne zajęcia. Po zrealizowanych lekcjach, nauczyciele wraz z uczniami będą mogli wziąć udział w konkursie pn. „PROJEKT: SZKOŁA!” i zgłosić swój pomysł na nowe inwestycje w lokalnej przestrzeni. Dla autorów najciekawszych prac organizatorzy przewidzieli wartościowe nagrody, które będą wspierać edukację w szkołach. Więcej informacji o projekcie: www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja

Galeria zdjęć

WYCIECZKA DO FABRYKI BOMBEK

4 listopada 2022 r. uczniowie klas szóstych i klasy piątej uczestniczyli w wycieczce do fabryki bombek w Piotrkowie Trybunalskim. Opiekę sprawowały pp. Anna Budzyńska, Bożena Jeziorska, Urszula Pietruszewska i Marta Zawora. Wycieczka miała na celu zwiedzanie fabryki, w której produkcja odbywa się ręcznie, a także zapoznanie z procesem powstawania ozdób choinkowych. Zwiedzanie obejmowało cały proces wytwórczy, zaczynając od dmuchalni szkła, gdzie w wysokiej temperaturze z kawałka szklanej rurki pracownicy fabryki tworzyli określony kształt bombki. Następnie produkt trafiał do srebrzenia. Do każdej bombki wstrzykiwano mieszankę azotanu srebra, amoniaku i kwasu. Kolejnym etapem była farbiarnia, gdzie nadawano bombce określony kolor suszarnia i dekoratornia. Ponadto uczniowie uczestniczyli w warsztatach, podczas których samodzielnie ozdabiali cztery bombki. Własnoręcznie wykonane szklane ozdoby mogli zabrali do domu.

Galeria zdjęć

WYSTAWA RÓŻAŃCOWA

„Jak paciorki różańca, przesuwają się chwile, nasze smutki, radości i blaski. A ty Bogu je zanieś połączone w różaniec, Święta Panno Maryjo pełna łaski”. Październik jest miesiącem, w którym w kościołach rozbrzmiewa modlitwa różańcowa. Podczas katechez poświęconych tej modlitwie i jej rozważaniom zrodził się pomysł, by zorganizować w naszej szkole wystawę różańców wykonanych przez dzieci wraz z rodzicami. Uczniowie i ich rodzice chętnie podjęli to wyzwanie. Celem przygotowania różańców było rozbudzenie zamiłowania dzieci i młodzieży do modlitwy różańcowej, budowanie wspólnoty oraz pobudzanie kreatywności i pomysłowości. Wykonanie różańców na pewno okupione było żmudną i długą pracą, co świadczy o wielkich chęciach, zaangażowaniu dzieci i rodziców w to co robią. Do końca października uczniowie mogli przynosić swoje wytwory. Do wykonania różańców dzieci wykorzystały najróżniejsze dostępne materiały. Tworzyły prace z kasztanów, żołędzi, dzikiej róży czy jarzębiny, wykorzystywały też surowce wtórne, bibułę, plastelinę, piankę, żelki, chrupki – pomysłów nie brakowało.Wszystkie prace były oryginalne i każda zasługiwała na podziw. Pani Beata Malesa i p. Anna Rymarkiewicz wyeksponowały wszystkie prace, starając się, by każda z nich była widoczna i doceniona. Wystawę różańcową można oglądać w naszej szkole na górnym korytarzu przy bibliotece. Serdecznie zapraszamy do podziwiania prac.

Galeria zdjęć

DETEKTYWISTYCZNA NOC BIBLIOTEK

13 października 2022 r uczniowie klasy piątej wzięli udział w Detektywistycznej Nocy Bibliotek, realizowanej w tym roku pod hasłem „To musi się powieść”. Wydarzenie nawiązywało do cyklicznej akcji – Nocy Bibliotek, którą w 2015 roku zainicjowały: Centrum Edukacji Obywatelskiej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Biblioteka Narodowa przy wsparciu Fundacji ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom. Celem podjętych działań była promocja lokalnych bibliotek - szkolnej i publicznej - jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą. Przygoda rozpoczęła się o godzinie osiemnastej przed szkołą, gdzie piątoklasiści poznali dwóch przewodników. Detektywi objaśnili zasady gry, która odbyła się na terenie Szczawina i wiązała się z odnalezieniem wielu kopert z rymowanymi zagadkami. Wydedukowanie właściwej odpowiedzi skutkowało pokonaniem kolejnego etapu. Uczestnicy z dużym zaangażowaniem włączyli się w wykonanie poszczególnych zadań. Warto nadmienić, że jednym z nich było dokonanie poprawnej resuscytacji pod okiem strażaków OSP. Młodzież przekonała się, że nie jest to łatwe, ale zawsze warto podejmować trud ratowania innego człowieka. Grupa, z wykorzystaniem latarek, sprawnie pokonała następne odcinki, aż w końcu dotarła w okolice Gminnej Biblioteki Publicznej. Tam odkopała puszkę z kolejnymi poleceniami i wykonała szereg sprawnościowych zmagań. W końcu udało się wejść do pomieszczeń biblioteki, ale i tam czaiły się literackie zagwozdki. Na szczęście piątoklasiści poradzili sobie z nimi i odnaleźli klucz do skarbu, którym okazała się teatralna maska. Sceniczne warsztaty poprowadzone przez aktorów Teatru Form Wielu – następny punkt programu, sprawiły wszystkim wiele radości połączonej z intensywnym wysiłkiem intelektualnym. Aby zbilansować utracone podczas marszu i rozwiązywania zadań kalorie zjedzono ciepłą pizzę, po czym obejrzano film. Z satysfakcją można powiedzieć, że wszystko się powidło! Dopisali uczniowie, pogoda, dobre nastroje i zapał do działania. Wyjątkowa Noc z pewnością posłużyła wymianie myśli i integracji. Dziękujemy pani dyrektor Monice Cichońskiej i innym pracownikom Gminnej Biblioteki Publicznej za inicjatywę i obecność, wychowawczyni - p. Marcie Zaworze za opiekę, zaś Rodzicom za otwartość i życzliwość.

Galeria zdjęć

DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ

13 października 2022 r. nauczyciele, społeczność szkolna klas V -VIII, przewodniczący rady rodziców i przedstawiciele Gminy w Szczawinie Kościelnym uczestniczyli w uroczystym apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Dużo życzeń, kwiatów i życzliwych słów skierowali do pedagogów, dyrektor szkoły p. Marian Żuchniewicz, wójt gminy p. Barbara Stępniak, przewodniczący rady rodziców p. Norbert Finke i przewodnicząca samorządu uczniowskiego Nadia Drążewska. W imieniu uczniów, prezent dla nauczycieli na ręce dyrektora szkoły złożyli Michalina Majchrzak i Olaf Cybart. Część artystyczną przedstawili uczniowie klas VI-VIII, przygotowani przez wychowawców świetlicy szkolnej.

Galeria zdjęć

ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

13 października 2022 r. świętowaliśmy przyjęcie dzieci z klas pierwszych w poczet uczniów Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Małkowskiego. Uroczystość zgromadziła władze gminne, radę rodziców, radę pedagogiczną, proboszcza parafii pw. Nawiedzenia NMP - ks. Jarosława Kłosowskiego, uczniów kl. I - IV oraz licznie przybyłych rodziców pierwszoklasistów. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły oraz odśpiewaniu hymnu wystąpił dyrektor p. Marian Żuchniewicz, który powitał obecnych i w ciepłych słowach zwrócił się do pierwszaków. Pełne życzliwości dla najmłodszych uczniów były wystąpienia wójta gminy – p. Barbary Stępniak, przewodniczącego rady rodziców – p. Norberta Finke oraz przedstawicieli klas czwartych. Kulminacyjnym punktem ceremonii było złożenie uroczystego ślubowania. W dalszej kolejności pierwszoklasiści zaprezentowali się w okolicznościowym programie. Zabrzmiały wesołe piosenki i radosne wierszyki. Na pamiątkę tego doniosłego wydarzenia dzieci otrzymały ilustrowane słowniki wyrazów obcych. Następnie uczniowie złożyli kwiaty pod tablicą patrona, posadzili drzewka oraz wzięli udział w przygotowanym poczęstunku. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy zapału do nauki i wielu sukcesów!

Galeria zdjęć

WYCIECZKA DO GRZYBOWA

4 października uczniowie klas drugich pod opieką nauczycieli D. Strzałkowskiej, A. Stańczak i G. Szewczyk wybrali się na wycieczkę do gospodarstwa ekologicznego w Grzybowie. Podczas warsztatów edukacyjnych uczniowie poznali zasady funkcjonowania gospodarstwa ekologicznego i przyjrzeli się z bliska pracy rolnika. Dowiedzieli się skąd pochodzą podstawowe produkty żywnościowe: mleko, jaja oraz jak robi się sery. Zajęcia o zwierzętach hodowanych w gospodarstwie dostarczyły wielu ciekawych wrażeń. Wielką atrakcją było karmienie kóz i zabawy na pastwisku. Uczestnicy wycieczki rozpoznawali i nazywali wykorzystywane w kuchni zioła. W trakcie zajęć w Biopiekarni dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy o zbożach oraz rodzajach mąki. Każdy uczestnik wycieczki wypiekł samodzielnie zrobioną bułeczkę. Podczas wykonywania świec z wosku pszczelego dzieci miały okazję zaznajomić się z tajnikami życia pszczół oraz dowiedzieć się więcej o życiu i znaczeniu owadów zapylających dla środowiska. Na ostatnich zajęciach uczniowie samodzielnie wykonali piękne wycinanki sannickie. To była ciekawa i pełna wrażeń wycieczka.

Galeria zdjęć

SPRZĄTANIE ŚWIATA

30 września 2022 r. po raz kolejny nasza szkoła włączyła się w akcję Sprzątania świata. Po dwóch godzinach lekcyjnych uczniowie klas szóstych i siódmej pod opieką wychowawczyń p. Marty Jakubowskiej, p. Anny Budzyńskiej i p. Urszuli Ciechomskiej wyruszyli sprzątać teren leśny wokół stadionu w Szczawinie Kościelnym. Leśnictwo Szczawin reprezentowane przez leśniczego p. Norberta Finke zapewniło wszystkim uczestnikom akcji worki na odpady, rękawice foliowe i odbiór odpadów z miejsc wcześniej ustalonych. Akcja przebiegała sprawnie, sprzątanie miało nie tylko charakter ciężkiej pracy, ale także wspaniałej zabawy. Mamy ogromną nadzieję, że tego typu akcje zaowocują chęcią codziennego dbania o środowisko i udowodnią, że są niezwykle pożytecznym narzędziem w procesie edukacji młodego pokolenia. Wspólnie spędzony czas był także okazją do integracji zespołów klasowych. Podsumowaniem działań było spotkanie przy ognisku.

Galeria zdjęć

WYCIECZKA DO KŁODAWY

22 września 2022 roku uczniowie klas szóstych naszej szkoły uczestniczyli w wycieczce do Kopalni Soli w Kłodawie. Kierownikiem wycieczki była p. Anna Budzyńska, a opiekę sprawowały panie: Bożena Jeziorska i Marta Jakubowska. Uczniowie zwiedzili pomieszczenia przygotowane specjalnie dla turystów – Kaplicę Św. Kingi, salę koncertową oraz Grotę Drakuli. Poznali tradycje i metody wydobycia kłodawskiej soli kamiennej o barwie białej oraz różowej. Niezapomnianych wrażeń dostarczył jednak uczniom zjazd windą górniczą z prędkością 6 m/s na głębokość 600 m. oraz zwiedzanie w ciemnościach korytarzy solnych. Pełni wrażeń i zaopatrzeni w kłodawską sól wrócili do szkoły.

Galeria zdjęć

BOGACI W TRADYCJĘ I KULTURĘ

21 września 2022 r. biblioteka szkolna zorganizowała dla uczniów klas trzecich przedmiotową wycieczkę do Otrębus. Opiekę sprawowały pp. Anna Rymarkiewicz, Elżbieta Kowalska i Ewelina Dobaczewska. Nad grupą czworga dzieci z Ukrainy czuwała pani Oksana Brevko. Wyjazd służył realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego dla I etapu edukacyjnego oraz realizacji programu nauczania. I tak w Centrum Folkloru Polskiego „Karolin” dzieci wzięły udział w widowisku edukacyjnym „Fantazja Polska – Polskie Tańce Narodowe”. To jedna z najnowszych propozycji Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” dla najmłodszych odbiorców. Tytuł nawiązywał do młodzieńczej kompozycji osiemnastoletniego Fryderyka Chopina, a bohaterami teatralnej fantazji były dzieci, które podczas lekcji poznawały polskie tańce narodowe: oberka, mazura, kujawiaka, poloneza i krakowiaka. Przewodniczyła im niezwykła nauczycielka – skrzypaczka. W znakomitej interpretacji wybrzmiały utwory Ogińskiego, Chopina i Wieniawskiego. Akcja teatralna, za pomocą środków multimedialnych, przeniosła się również w czasy nastoletniego Fryderyka Chopina, do Sanktuarium w Świętej Lipce, do domu małego Janka, który ze swoją mamą – pianistką, wprowadził widzów w zaczarowany świat muzyki i tańca. Polskie tańce narodowe zostały zaprezentowane w mistrzowski sposób przez balet i orkiestrę „Mazowsza”. Spektakl oddziaływał na różne zmysły, dlatego trzecioklasiści śledzili go z ogromnym zainteresowaniem. Zwieńczeniem pozytywnych emocji okazało się pozowanie do wspólnego zdjęcia z zespołem. Następnie uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy – klasy i zrealizowali zajęcia z rzemiosła oraz zwiedzili wystawę stałą „Piękna nasza Polska cała”. Warsztaty „Wątek i osnowa” były niezwykle absorbujące i ciekawe. Dzieci dowiedziały się, że dawniej umiejętności tkackie przekazywano z pokolenia na pokolenie, a krosna stanowiły ważne wyposażenie większości domów. Z naturalnych surowców, takich jak wełna czy len, wyrabiano elementy ubioru czy tkaniny użytkowe. Wycieczkowicze nauczyli się czym jest osnowa i samodzielnie przeplatali wątek, tworząc derkę dla swojego konika. Podczas zwiedzania poszczególnych sal pałacu następowała prezentacja kultury ludowej Pomorza, Mazowsza, Wielkopolski, Kujaw, Śląska oraz Małopolski. Multimedialna ekspozycja ukazywała regionalne stroje, muzykę, pieśni i taniec w wykonaniu zespołu „Mazowsze”. Uczniowie z dużym zaciekawieniem słuchali informacji, oglądali zgromadzone zbiory, notowali, angażowali się w proponowane zabawy. Jedna z grup gościła w gabinecie założycielki i wieloletniej dyrektor PZLPiT „Mazowsze” - Miry Zimińskiej - Sygietyńskiej, damy Orderu Orła Białego. Warto nadmienić, iż wizyta w Centrum Folkloru Polskiego była dotowana z programu „Kulturalna szkoła na Mazowszu”, który zakładał upowszechnianie dziedzictwa kulturowego wśród uczniów szkół podstawowych województwa mazowieckiego. Kolejny punkt programu to Muzeum Motoryzacji i Techniki, gdzie w pierwszej kolejności zjedzono tradycyjny posiłek, a następnie zaczęto zwiedzanie obiektu. Dzieci obejrzały zgromadzone eksponaty, czyli w dużej mierze samochody, motory, samolot, pojazdy wojskowe i strażackie. Nie zabrakło też starych sprzętów, np. telewizorów, gramofonów, odbiorników radiowych, saturatora, itp. Do niektórych pojazdów uczniowie mogli wsiąść. Z przyjemnością pozowali do zdjęcia na zabytkowym Junaku i wsłuchiwali się w klakson stuletniego motocykla. Spore zainteresowanie budził czołg. Pani przewodnik ukazała historię rozwoju motoryzacji i techniki na przykładzie wybranych rekwizytów, podzieliła się ciekawostkami. Po zakończeniu wizyty w muzeum trzecioklasiści wsiedli do autobusu i udali się w drogę powrotną. Wyjazd wzmocnił poczucie kulturowej, narodowej i regionalnej tożsamości, wprowadził uczniów w świat wartości oraz szacunku dla tradycji, motywował do rozwoju.

Galeria zdjęć

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2022/2023

1 września 2022 r. po beztroskich wakacjach wróciliśmy do szkoły. Przed nami 10 miesięcy pracy i nauki. Życzę Wam, by radość i marzenia Was nigdy nie opuszczały. Mam nadziej, że uczniowie klas pierwszych – rozpoczynający naukę – polubią swoją szkołę, że szybko się w niej odnajdą. Jako Wasi nauczyciele i wychowawcy dołożymy wszelkich starań, by radość i pożytek z uczęszczania do szkoły były jak największe – powiedział w przemówieniu dyrektor szkoły Marian Żuchniewicz. Tegoroczna inauguracja nowego roku szkolnego była wyjątkowa. Obecny na uroczystości wiceminister aktywów państwowych, poseł na Sejm RP Maciej Małecki przekazał Wójt Gminy Barbarze Stępniak, dyrektorowi Zespołu Placówek Oświatowych M. Żuchniewiczowi i Przewodniczącemu Rady Rodziców Norbertowi Finke promesę na kwotę 5 milionów złotych z przeznaczeniem na rozbudowę Zespołu o segment dla Samorządowego Przedszkola. Na zakończenie uroczystości uczniowie, nauczyciele i licznie obecni rodzice obejrzeli program słowno-muzyczny nawiązujący do rozpoczęcia roku szkolnego a w drugiej części do przypadającej 83. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Program przedstawili uczniowie z klas V-VIII pod kierunkiem Urszuli Ciechomskiej i Jacka Ciesielskiego. O godz. 12.00 pod pomnikiem ofiar II wojny światowej odbył się uroczysty capstrzyk z udziałem pocztów sztandarowych jednostek ochotniczych straży pożarnych z Suserza i Szczawina Kościelnego, szkół – im. Andrzeja Małkowskiego w Szczawinie i Marii Kownackiej w Trębkach, młodzieży szkolnej, harcerzy, radnych i mieszkańców, zakończony apelem poległych, modlitwą o pokój poprowadzoną przez ks. Dariusza Szeląga – proboszcza parafii Suserz i złożeniem kwiatów.

Galeria zdjęć