Telefon: 24 2351348

KALENDARIUM WYDARZEŃ W ROKU SZKOLNYM 2023/2024

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024

21 czerwca 2024 r. odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni goście, w tym przedstawiciele lokalnych władz. Uroczystość była okazją do podsumowania całorocznej pracy, wręczenia nagród i wyróżnień, a także pożegnania uczniów klasy ósmej, którzy kończą naukę w naszej szkole. Uczniowie z najwyższą średnią ocen otrzymali stypendia pieniężne ufundowane przez władze gminne. Rodzicom wyróżnionych uczniów zostały wręczone listy gratulacyjne i podziękowania. Tego dnia z gronem pedagogicznym i uczniami pożegnała się ucząca w naszej szkole języka polskiego p. Urszula Ciechomska oraz ks. Jarosław Kłosowski proboszcz parafii pw. Nawiedzenia NMP w Szczawinie Kościelnym. W imieniu całej społeczności szkolnej dyrektor Marian Żuchniewicz podziękowała pani Ciechomskiej za jej oddanie, profesjonalizm i serce wkładane w pracę z uczniami, podkreślił wkład pani Urszuli w rozwój szkoły oraz wychowanie wielu pokoleń uczniów. Księdzu J. Kłosowskiemu podziękował za kilkuletnią pracę duszpasterską i katechetyczną w naszej szkole i parafii. Absolwenci przekazali sztandar szkoły nowemu pocztowi, który tworzą: Martyna Chodorowska, Maria Drabik i Kuba Wypych. Po ślubowaniu, obejrzeliśmy przedstawioną przez absolwentów część artystyczną - "Aby do czegoś dojść, trzeba wyruszyć w drogę ". W imieniu uczniów, kończących szkołę pożegnali przedstawiciele kas siódmych. Ósmoklasiści wręczyli dyrektorowi szkoły p. Marianowi Żuchniewiczowi prezent w postaci tablo i książek. Uroczystość zakończyła się wspólnym odśpiewaniem hymnu szkoły. Następnie uczniowie udali się do swoich klas, gdzie wychowawcy wręczyli im świadectwa. Wszystkim Uczniom i ich Rodzicom życzymy bezpiecznych, wesołych wakacji i do zobaczenia we wrześniu!

Galeria zdjęć

TO BYŁ WESOŁY DZIEŃ!

20 czerwca 2024 r., przedostatni dzień roku szkolnego okazał się wyjątkowo udany i pełen atrakcji. Dyrektor szkoły wraz z przewodniczącym rady rodziców zadbali o to, aby uczniowie mogli się cieszyć niezapomnianymi chwilami przed zakończeniem roku. Główną atrakcją dnia był pokaz iluzjonisty Damiana Spętanego. Jego występ wzbudził ogromne emocje i zachwyt wśród uczniów oraz nauczycieli. Damian zaprezentował szereg niesamowitych sztuczek, które wprowadziły widzów w świat magii i iluzji. Największe wrażenie zrobiła iluzja z lewitującym stolikiem. Publiczność była zachwycona i nagrodziła iluzjonistę gromkimi brawami. Po pokazie iluzji, na boisku szkolnym dzieci z entuzjazmem uczestniczyły w tworzeniu baniek mydlanych, co sprawiło im mnóstwo radości. To była świetna okazja do wspólnej zabawy i relaksu na świeżym powietrzu. Ustawiono także dwie dmuchane zjeżdżalnie i zamek. Te atrakcje cieszyły się ogromną popularnością wśród uczniów. Dzieci miały okazję wyszaleć się i spędzić aktywnie czas, co przyczyniło się do ich świetnego humoru. Dmuchane konstrukcje były bezpieczne i nadzorowane przez opiekunów, dzięki czemu zabawa przebiegała bez zakłóceń. Dzięki zaangażowaniu organizatorów, ten dzień na długo pozostanie w pamięci uczestników. Niech żałują ci, którzy byli nieobecni w szkole!

Galeria zdjęć

GEOGRAFIA W TERENIE

19 czerwca 2024 r. uczniowie klas siódmych pod opieką p. Marzenny Mroczkowskiej uczestniczyli w terenowej lekcji geografii, której celem było poszerzenie wiedzy uczniów na temat procesów oczyszczania ścieków i uzdatniania wody, a także zrozumienie znaczenia rzek i ich dolin w ekosystemie. Podczas wizyty w oczyszczalni ścieków siódmoklasiści zobaczyli etapy procesu oczyszczania ścieków. W stacji uzdatniania wody dowiedzieli się, jak woda pobierana z naturalnych źródeł jest przekształcana w wodę pitną. Ostatnim punktem spaceru była dolina rzeki Osetnicy, gdzie uczniowie mogli obserwować naturalne środowisko rzeczne. Wycieczka była niezwykle pouczająca i pozwoliła uczniom zrozumieć praktyczne aspekty ochrony środowiska. Zdobyta wiedza z pewnością przyczyni się do większej świadomości ekologicznej uczniów.

Galeria zdjęć

EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ

18 czerwca 2024 r. uczniowie klas czwartych i piątoklasiści, którym nie powiodło się w ubiegłym roku, przystąpili do części praktycznej egzaminu na kartę rowerową. Zdający mieli za zadanie pokonać wyznaczony tor przeszkód, przestrzegając przy tym zasad ruchu drogowego. Warunkiem uczestnictwa w drugiej części egzaminu było zaliczenie testu przygotowanego na platformie edukacyjnej. Pomimo dobrych wyników, niektórzy uczniowie potrzebują dalszych ćwiczeń i edukacji w zakresie techniki jazdy i przestrzegania przepisów. Warto zaangażować rodziców w proces edukacji, aby wspierali dzieci w nauce bezpiecznej jazdy na rowerze. Egzamin zakończył się sukcesem dla większości uczniów i był ważnym krokiem w edukacji uczniów w zakresie bezpiecznego poruszania się na rowerze po drogach publicznych.

Galeria zdjęć

BAL ÓSMOKLASISTY

15 czerwca 2024 r. odbył się długo wyczekiwany Bal Ósmoklasisty. Był to wyjątkowy wieczór pełen radości, tańca i wzruszeń. Sala, w której odbywała się uroczystość, została pięknie udekorowana złotymi i czarnymi balonami, tworząc elegancką i świąteczną atmosferę. Ósmoklasiści wraz z rodzicami zaprosili na bal uczniów klas siódmych oraz nauczycieli. Obecność młodszych kolegów i koleżanek dodatkowo wzbogaciła atmosferę wydarzenia, a nauczyciele, którzy towarzyszyli uczniom przez lata nauki, dopełnili grona gości swoimi wspomnieniami i życzeniami na przyszłość. Rodzice ósmoklasistów zadbali o wyśmienity poczęstunek. Stół uginał się pod ciężarem smakowitych przekąsek, ciast i napojów, które cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród zgromadzonych. O oprawę muzyczną wydarzenia zadbał DJ Arkadiusz Falkowski, który zapewnił doskonałą muzykę do tańca. Zarówno starsze, jak i najnowsze przeboje wypełniały salę, zachęcając wszystkich do wspólnej zabawy. Wspaniała atmosfera, piękne dekoracje, pyszny poczęstunek oraz świetna muzyka sprawiły, że ten wieczór na długo pozostanie w sercach wszystkich uczestników.

Galeria zdjęć

WIZYTA W SKANSENIE

13 czerwca 2024 r. uczniowie klas IVb, IVa, Va wybrali się na wycieczkę do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. W drodze do skansenu zatrzymali się w Płocku. Korzystając z pięknej, słonecznej pogody uczniowie odbyli spacer po molo na Wiśle i weszli po schodach na Wzgórze Tumskie, aby z tarasu widokowego podziwiać uroki nadwiślańskiego krajobrazu. Następnie po krótkim posiłku udali się do skansenu. Na początku uczniowie odbyli przejażdżkę wozami konnymi po terenie skansenu. Była to doskonała okazja to podziwiania budowli znajdujących się w skansenie oraz piękna okolicznej przyrody. Następnie uczniowie podzielili się na dwie grupy. Kiedy jedna grupa zwiedzała pod opieką przewodnika: dwór, wiejskie chaty i drewniany kościółek, w tym czasie druga udała się na warsztaty edukacyjne pt.: „W pszczelej rodzinie”. Na zajęciach uczniowie mogli zapoznać się z wieloma ciekawymi informacjami dotyczącymi życia pszczół, oraz samodzielnie wykonać świeczkę z wosku. Zadanie to sprawiło dzieciom wiele radości, a wykonane prace każdy mógł zabrać na pamiątkę do domu. Kolejnym punktem programu było ognisko, gdzie można było posilić się upieczoną kiełbaską oraz miło spędzić czas we wspólnym towarzystwie. Na koniec uczniowie zatrzymali się jeszcze przy sklepie z pamiątkami, a każdy mógł tam znaleźć coś dla siebie. Wizyta w skansenie była doskonałą okazją do zapoznania się z architekturą, rzemiosłem i obrzędami wsi mazowieckiej przełomu XIX i XX w. Jest to miejsce, które warto odwiedzić.

Galeria zdjęć

KIBICOMANIA

11 czerwca 2024 roku na terenie stadionu MOSiR w Gostyninie odbył się turniej profilaktyczny „KIBICOMANIA – Fair kibicowanie, tak ważne jak granie”. Celem turnieju była popularyzacja piłki nożnej i aktywnych form spędzania wolnego czasu wśród dzieci i młodzieży, podniesienie poziomu kultury kibicowania i bezpieczeństwa na imprezach sportowych. Organizatorami byli Komendant Powiatowy Policji w Gostyninie, Burmistrz Miasta Gostynin oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Gostyninie. W imprezie udział wzięli uczniowie ze szkół: SP nr 1 Gostynin, SP nr 3 Gostynin, SP nr 5 Gostynin, SP z Lucienia, SP z Teodorowa, SP z Sokołowa, SP z Sierakówka, SP z Emilianowa oraz SP ze Szczawina Kościelnego. Zespoły piłkarskie chłopców ( Jakub Berliński, Cezary Chróśniak, Nikodem Lewandowski, Alan Ostrowski, Oskar Życiński, Kacper Grzelak ) rozegrały mecze w 2 grupach. Do finału weszły najlepsze drużyny z grup, była to SP nr 1 Gostynin i SP nr 5 Gostynin, w finale lepsi okazali się chłopcy z „jedynki”. Dziewczęta podczas trwania wszystkich meczów, dopingowały w kulturalny sposób przede wszystkim drużyny chłopców ze swoich szkół, ale także pomagały innym dziewczynom dopingować ich zespoły. W przerwach pomiędzy spotkaniami dziewczęta prezentowały również własne układy taneczne. Dziewczęta wystąpiły w składzie: Laura Cichońska, Maja Kaczmarek, Lena Lewandowska, Liliana Śniecikowska, Julia Mróz, Marika Iwińska-Dybko, Nadia Soborska. Wszyscy uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody oraz słodkości. Podczas zawodów można było również spróbować sił w minigolfa z użyciem alkogogli i narkogogli, które pokazywały jak negatywnie zmienia się ludzka percepcja pod wpływem alkoholu i narkotyków.

Galeria zdjęć

PIĘKNIE BYĆ CZŁOWIEKIEM-FINAŁ

8 czerwca 2024 r. w Książnicy Płockiej odbył się finał konkursu recytatorskiego dla dzieci i młodzieży im. Janusza Korczaka „Pięknie być człowiekiem”. Wzięło w nim udział ponad czterdzieścioro najlepszych recytatorów wyłonionych w eliminacjach rejonowych w Gąbinie, Gostyninie, Kutnie, Łęczycy, Płocku, Sannikach, Sierpcu oraz Żychlinie. Tematem przewodnim XLV edycji była empatia, życzliwość, szacunek i dobroć. Z radością informujemy o sukcesie naszej uczennicy Marii Drabik, która w kategorii klas VII – VIII zajęła trzecie miejsce. Z serca gratulujemy uzdolnionej siódmoklasistce i dziękujemy za piękne reprezentowanie naszej szkoły.

Galeria zdjęć

SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM WOPR

7 czerwca 2024 roku uczniowie naszej szkoły mieli wyjątkową okazję uczestniczyć w spotkaniu z funkcjonariuszem Komendy Powiatowej Policji w Gostyninie p. Krzysztofem Olszarem i ratownikiem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Płocku, p. Andrzejem Rutkowskim. Spotkanie odbyło się w ramach akcji "Bezpieczne Wakacje", której celem jest edukacja dzieci i młodzieży na temat bezpiecznego spędzania czasu nad wodą. Pan Andrzej Rutkowski przeprowadził interesującą prelekcję, podczas której omówił: podstawowe zasady bezpieczeństwa nad wodą, jak unikać niebezpiecznych sytuacji, co robić w przypadku zagrożenia oraz jak prawidłowo wezwać pomoc. Ratownik podkreślił również znaczenie noszenia kapoków i unikania pływania w miejscach niedozwolonych. Zaprezentował różne rodzaje sprzętu ratowniczego, takie jak: boje i rzutki ratunkowe. Uczniowie mieli okazję nie tylko zobaczyć, ale także wypróbować niektóre z prezentowanych przedmiotów, co spotkało się z dużym zainteresowaniem. Akcja "Bezpieczne Wakacje" z pewnością przyczyni się do zwiększenia świadomości oraz bezpieczeństwa uczniów podczas letniego wypoczynku.

Galeria zdjęć

OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to czytelnicze święto, które od ponad dwóch dekad jednoczy osoby i instytucje zaangażowane w promocję czytania dzieciom i jest obchodzone w setkach placówek oświatowych i bibliotecznych w całym kraju. Tegoroczny XXIII OTCD odbywał się w dniach 1-7 czerwca pod hasłem: „Porozmawiajmy o książkach, Tygrysie!”. Z tej okazji w naszej szkole pojawili się wyjątkowi goście: ks. Dariusz Szeląg, pani wójt Barbara Stępniak, pani dyrektor biblioteki gminnej Monika Cichońska, pani Anna Budzyńska, nauczycielka języka polskiego oraz pan leśniczy - Norbert Finke. Od poniedziałku do piątku w bibliotece miały miejsce spotkania uczniów klas edukacji wczesnoszkolnej z wyżej wymienionymi osobami. Dzieci poznały historię łosia, który wytrwale dążył do spełnienia swoich marzeń i w końcu został królem lasu. Z Kubusiem Puchatkiem i jego przyjaciółmi maluchy szukały przysmaku dla Tygryska, natomiast z myszką Moną udały się z wizytą do miejskiego muzeum. Jeżyk Józio uczył, że zawsze trzeba słuchać rodziców oraz wierzyć w swoje możliwości, zaś żołnierz z baśni Grimmów miał do wypełnienia misję, za którą spotkała go zasłużona nagroda. Wszystkie prezentowane utwory niosły ze sobą głębokie wartości i mocne przesłanie. Czytaniu towarzyszyły liczne rozmowy o książkach, powiązane ze wspomnieniami prowadzących. Najmłodsi wyznali, że lubią obcować z bajkami i wierszykami, bo mogą czegoś się dowiedzieć, rozwijać wyobraźnię i wzbogacić słownictwo. Niektóre klasy przygotowały dla gościa laurki, inne dziękowały osobiście za wspólnie spędzony czas. Na zakończenie wszystkie dzieci otrzymały zakładki do książek, słodkości i inne drobne upominki. To były piękne chwile z literaturą, które z pewnością zaprocentują w przyszłości.

Galeria zdjęć

DZIEŃ DZIECKA

29 maja 2024 r. odbyły się uroczyste obchody Dnia Dziecka. Był to dzień pełen radości, zabawy i atrakcji dla wszystkich uczniów. Z tej okazji życzenia osłodzone batonikami złożyli dyrektor szkoły p. Marian Żuchniewicz, wójt gminy p. Barbara Stępniak i przewodniczący rady rodziców p. Norbert Finke. Impreza rozpoczęła się od gier i zabaw na świeżym powietrzu, zorganizowanych na szkolnym boisku. Uczniowie mieli okazję wziąć udział w różnorodnych konkurencjach sportowych. Kolejną atrakcją dnia była wizyta lokalnej jednostki straży pożarnej. Strażacy przyjechali do szkoły dużym samochodem strażackim oraz quadem, które wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród dzieci. Jedną z nowości w tegorocznych obchodach Dnia Dziecka było stanowisko Ekodialog, gdzie uczniowie mogli dowiedzieć się więcej o ekologii i ochronie środowiska. Dzieci miały okazję nauczyć się, jak dbać o naszą planetę, a także wziąć udział w interaktywnych zabawach, które pokazywały, jak ważne jest dbanie o środowisko. Po intensywnych zabawach nadszedł czas na posiłek. Rada Rodziców przygotowała dla wszystkich uczniów pyszne kiełbaski z grilla ufundowane przez Wędzarnię Dubielak oraz lody. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli, rodziców i strażaków, dzieci miały okazję nie tylko świetnie się bawić, ale także nauczyć się czegoś nowego.

Galeria zdjęć

APEL KLASY IV B

27 maja 2024 roku uczniowie klasy IV b wraz z wychowawczynią p. Magdaleną Porwolik zaprosili społeczność klas IV –VIII, na ostatni już w bieżącym roku szkolnym apel z cyklu BAŚNIE NASZEGO DZIECIŃSTWA. Przedstawili inscenizację baśni Hansa Christiana Andersena „Brzydkie kaczątko”. W roli tytułowego brzydkiego kaczątka wystąpiły Zosia Mróz i Roksana Rutkowska, które doskonale oddały emocje swojego bohatera – od smutku i odrzucenia po radość z przemiany w pięknego łabędzia. Każdy z uczniów klasy IV b miał swoją rolę, wszystkie postacie były barwnie przebrane, co dodawało realizmu spektaklowi. Scenografia oddawała klimat baśni, a malowane tła i rekwizyty, stanowiły ważny element przedstawienia. Inscenizacja „Brzydkiego kaczątka” była nie tylko fajnym widowiskiem, ale również wartościową lekcją dla młodych aktorów i widzów. Przypomniała wszystkim, że każdy z nas, niezależnie od tego, jak wygląda lub jak się czuje, ma w sobie coś pięknego i wyjątkowego.

Galeria zdjęć

KOLEJNY SUKCES NASZYCH UCZNIÓW

26 maja 2024 r. w ramach obchodów 3. Diecezjalnego Święta Rodziny, które odbyło się w Płocku, zorganizowano konkurs „Moja Rodzina – drzewo genealogiczne”. Wydarzenie to miało na celu promowanie wartości rodzinnych oraz podkreślenie roli rodziny w życiu każdego człowieka. W konkursie wzięli udział uczniowie naszej szkoły: Kuba Wypych i Filip Sobczyk, wraz z rodzicami. Zadaniem uczestników było przygotowanie drzewa genealogicznego swojej rodziny oraz opisanie jej dziejów na podstawie m.in. rozmów (wywiadów) z bliskimi oraz informacji, dokumentów i zdjęć znalezionych w archiwum rodzinnym i w Archiwach Państwowych. Jury oceniało prace pod kątem staranności wykonania, zgodności historycznej oraz kreatywności w przedstawieniu rodziny. W związku z ogłoszonymi przez papieża Franciszka Światowymi Dniami Dzieci, Biskup Płocki Szymon Stułkowski zaprosił laureatów konkursu wraz z rodzinami i opiekunami na wspólne świętowanie w ogrodzie przy Domu Biskupów Płockich, gdzie zostały wręczone nagrody. Wszyscy uczestnicy podkreślali wartość wspólnego spędzania czasu nad projektem oraz zadowolenie z poznawania historii swoich przodków. Gratulujemy naszym uczniom i ich rodzicom postawy godnej naśladowania.

Galeria zdjęć

EDUKACJA Z WOJSKIEM

>
24 maja 2024 r. klasy siódme naszej szkoły uczestniczyły w szkoleniu w ramach programu edukacyjno-obronnego "Edukacja z Wojskiem". Program ten jest inicjatywą przygotowaną i realizowaną we współdziałaniu Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Obrony Narodowej, mającą na celu zwiększenie wiedzy oraz umiejętności obronnych uczniów. Jego głównym celem i założeniem jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków i umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych. Uczniowie zapoznali się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz nawykami udzielania pomocy. Wojskowi szkoleniowcy przekazali wiedzę i umiejętności w sposób ciekawy, praktyczny a przede wszystkim dostosowany do wieku słuchaczy.

Galeria zdjęć

APEL KLASY IA

21 maja 2024 roku odbyła się inscenizacja legendy o Bazyliszku, przygotowana przez uczniów klasy Ia pod czujnym okiem wychowawczyni p. Grażyny Szewczyk. W przygotowania do spektaklu zaangażowani byli zarówno uczniowie, jak i ich rodzice, którzy pomogli w tworzeniu kostiumów i dekoracji. Sala gimnastyczna została przemieniona w zakamarki średniowiecznej Warszawy, a specjalnie przygotowane rekwizyty dodały przedstawieniu realizmu. Uczniowie z dużym zaangażowaniem odegrali swoje role, co spotkało się z entuzjastycznym odbiorem publiczności. Inscenizacja legendy o Bazyliszku była nie tylko wspaniałą okazją do rozwijania talentów aktorskich uczniów, ale także cenną lekcją historii i kultury. Dzieci miały okazję pracować w grupie, rozwijać swoje umiejętności teatralne oraz poznać bogactwo polskich legend.

Galeria zdjęć

SPOTKANIE AUTORSKIE

16 maja 2024 r. uczniowie klas I-VII wzięli udział w spotkaniach z pisarzem Marcinem Koziołem. Dzieci z klas najmłodszych uczestniczyły w realizacji tematu „Pogoda dla puchaczy – o przyrodzie i pogodzie”. Autor serii książek pod tym samym tytułem opowiadał o puchaczach, największych sowach, jakie można spotkać w Polsce. Maluchy poznały sympatyczne rodzeństwo Bubisiów, które wyruszyło z gniazda w poszukiwaniu domu. Oprócz zabawnych przygód mieszkańców lasu pojawiły się także różnorodne zjawiska pogodowe wraz z ich wyjaśnieniem. Czwarto i piątoklasiści zostali zapoznani z okolicznościami powstania lektury „Skrzynia Władcy Piorunów”. Życie czternastoletniej Julii jest pełne zwrotów akcji, szyfrów oraz zagadek, w pewnym momencie wiąże się z działalnością wielkiego wynalazcy Nikoli Tesli. W trakcie spotkania przeprowadzono również doświadczenie naukowe polegające na wytworzeniu prądu. Intrygujące dla uczestników spotkania okazało się zjawisko synestezji, czyli „fuzji zmysłów” prezentowane przez detektywa Toma. Młodzież z klasy szóstej i dwóch siódmych wysłuchała opowieści o historii urządzeń, które zmieniły nasz świat tak bardzo, że teraz niektórzy nie wyobrażają sobie bez nich życia… Uczniowie dowiedzieli się zatem, co znaczy słowo komputer i od kiedy było stosowane, zaznajomili się z pierwszymi maszynami liczącymi i różnicowymi. Mieli też możliwość dotknięcia kilkudziesięcioletnich kart i taśm perforowanych służących programowaniu komputera ENIAC w I połowie XX wieku. Prowadzący zwrócił uwagę, że w kolejnych dekadach pojawiały się taśmy magnetyczne, dyskietki, płyty CD, dżojstiki, komputery Atari, Commodore, laptopy, itp. Przy okazji pisarz wzbudził w zgromadzonych refleksję nad przyszłością… Sam wyraził opinię, że pewnie w niedługiej perspektywie komputery wnikną w ludzkie organizmy… Ciekawe… W trakcie wszystkich spotkań autor opowiadał o swojej twórczości, książkach i podróżach, a warto dodać, że odwiedził już sześćdziesiąt krajów. Uczniowie słuchali z zainteresowaniem, a na zakończenie zadawali dużo pytań. Istniała też możliwość zakupienia książek pana Marcina oraz uzyskania dedykacji i autografu. Inicjatorem przedsięwzięcia była Gminna Biblioteka Publiczna w Szczawinie Kościelnym. Pięknie dziękujemy pani dyrektor za możliwość spotkania z jakże wyjątkowym gościem.

Galeria zdjęć

EGAZMIN ÓSMOKLASISTY

>
W dniach 14-16 maja 2024 roku odbył się egzamin ósmoklasisty do którego przystąpiło 12 uczniów. Pierwszego dnia uczniowie mieli 120 minut na rozwiązanie zadań z języka polskiego. Praca obejmowała zarówno zadania otwarte, jak i zamknięte. Uczniowie musieli napisać wypracowanie na jeden z podanych tematów, który wymagał analizy i interpretacji tekstu literackiego. Egzamin z matematyki rozpoczął się o godzinie 9:00 i trwał 100 minut. Uczniowie rozwiązywali zadania z różnych działów matematyki, w tym z algebry, geometrii, i statystyki. Zarówno zadania zamknięte, jak i otwarte wymagały od uczniów umiejętności logicznego myślenia i zastosowania zdobytej wiedzy w praktyce. Ostatni dzień egzaminu obejmował test z języka obcego nowożytnego, którym był język angielski. Egzamin trwał 90 minut. Uczniowie musieli wykazać się znajomością słownictwa, gramatyki oraz umiejętnością rozumienia tekstów pisanych i słuchanych. Wszystkie trzy dni egzaminu ósmoklasisty przebiegły bez zakłóceń. Komisje egzaminacyjne dbały o przestrzeganie procedur i zasad bezpieczeństwa. Uczniowie mieli zapewnione odpowiednie warunki do pracy i skoncentrowali się na wykonywaniu zadań egzaminacyjnych. Po zakończeniu każdego egzaminu arkusze zostały zebrane i zabezpieczone zgodnie z wymaganiami. Teraz pozostaje oczekiwanie na wyniki, które będą dostępne w wyznaczonym terminie.

Galeria zdjęć

LEKCJA W PLENERZE

13 maja 2024 r. uczniowie klasy 7b wraz z opiekunami udali się na zajęcia do Nadleśnictwa w Łącku. Podczas zwiedzania uczestnicy rozpoznawali wybrane gatunki drzew i krzewów. Z ciekawością oglądali eksponaty przedstawiające zwierzęta żyjące w okolicznych lasach. Spacer ścieżką dydaktyczną dał uczniom możliwość poszerzenia wiedzy przyrodniczej. Zwieńczeniem lekcji w terenie było ognisko integrujące zespół klasowy.

Galeria zdjęć

ZAWODY LEKKOATLETYCZNE

10 maja 2024 r. na Stadionie MOSiR w Gostyninie zorganizowane zostały lekkoatletyczne zawody szkół podstawowych. Zawodnicy w starszej kategorii rocznika 2009/10 rywalizowali w konkurencjach: biegu na 100, 400 metrów, 800 metrów, skoku w dal i pchnięciu kulą. W młodszej kategorii - 2011 i młodsi - rywalizowano w biegu na 100 metrów, 600 metrów dziewczęta/ 1000 metrów chłopcy, rzucie piłeczką palantową i skoku w dal. Wyniki liczone były do klasyfikacji drużynowej, a także indywidualnie łącznie z czterech konkurencji. Reprezentacja naszej szkoły licząca 27 uczniów pod opieką p. Magdaleny Dutkiewicz-Petz i p. Piotra Gunerki z ogromnym sportowym zacięciem rywalizowała z rówieśnikami z innych szkół osiągając następujące wyniki:
ROCZNIK 2009/10 – LIGA LEKKOATLETYCZNA
Bieg 100 metrów dziewczęta
2. Zuzanna Sobczyk 15:71
Start w eliminacjach Martyna Chodorowska 18.19.
Bieg 100 metrów chłopcy:
5. Tomasz Finke 14:52
Bieg 800 metrów dziewczęta:
4. Gabriela Zgierska 3:38:00
5. Patrycja Kozłowska 3:42:92
Bieg 800 metrów chłopcy:
6. Aleksander Cichosz 2:56:58
7. Adam Andrzejewski 3:02:46
Skok w dal dziewczęta:
6. Maria Drabik 3,10
Skok w dal chłopcy:
2. Filip Adamski 3,96
Pchnięcie kulą dziewczęta:
2. Julia Bedyk 6.83
Pchnięcie kulą chłopcy:
3. Norbert Łąpieś 8,05
ROCZNIK 2011 I MŁODSI – CZWÓRBÓJ:
Dziewczęta drużynowo: Miejsce 4 SP Szczawin Kościelny (Laura Cichońska, Maja Kaczmarek, Lena Lewandowska, Alicja Sarzała, Liliana Śniecikowska, Zuzanna Wojciechowska, Marika Iwińska-Dybko, Julia Sokołowska) 485 punktów.
Chłopcy drużynowo:
Miejsce 3 SP Szczawin Kościelny (Cezary Chróśniak, Jakub Józwiak, Wiktor Lewandowski, Jakub Cichosz, Kacper Grzelak, Mateusz Pasterski, Nikodem Lewandowski) 586 punktów.
Chłopcy indywidualnie (wynik odpowiednio 100 m / 1000 m./ piłka palantowa / skok w dal / łącznie punktów)
2. Mateusz Pasterski 8:94 / 3:44:88 / 38 m / 4.40 m / 200 punktów.
Gratulujemy wyników i dziękujemy wszystkim za udział w zawodach!

Galeria zdjęć

"PIĘKNIE BYĆ CZŁOWIEKIEM"- ELIMINACJE REJONOWE

9 maja 2024 r. w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Sannikach odbyły się eliminacje rejonowe konkursu recytatorskiego dla dzieci i młodzieży pt. „Pięknie być człowiekiem” zainicjowanego przez Książnicą Płocką im Władysława Broniewskiego. W XLV edycji organizatorzy pragnęli skierować uwagę uczestników w stronę utworów, których tematem przewodnim była empatia, życzliwość, szacunek i dobroć. Młodzi recytatorzy wygłaszali zatem wiersze i fragmenty prozy inspirujące do dostrzegania potrzeb innych oraz doceniania korzyści, jakie osiągamy, wspierając się nawzajem. Naszą szkołę reprezentowały: Zuzanna Cieślak, Milena Czerwińska, Iga Dobaczewska, Zuzanna Kopeć, Patrycja Albińska oraz Maria Drabik, przygotowane przez panie Justynę Maślankowską i Annę Budzyńską. Bardzo cieszymy się, że dwie uczestniczki zajęły punktowane miejsca, a były to: w kategorii klas I – III – uczennica klasy II b, Iga uzyskała trzecie miejsce, zaś w kategorii klas VII – VIII laury za pierwsze miejsce odebrała Marysia. Serdecznie gratulujemy i zapewnimy, że jesteśmy z was dumni! Warto dodać, że nasza siódmoklasistka weźmie udział w finale konkursu, który zaplanowano na 8 czerwca 2024 r. w Książnicy Płockiej. Trzymamy kciuki za wygraną!

Galeria zdjęć

WYCIECZKA DO TORUNIA

8 maja 2024 r. uczniowie klas 2a, 2b i 3a wraz z opiekunami – p. Justyną Maślankowska, p. Magdaleną Dutkiewicz-Petz, p. Agatą Stańczak i p. Agnieszką Wróblewską wybrali się na wycieczkę do Torunia. Pierwszym punktem wycieczki był seans w Planetarium. Wszyscy z zapartym tchem oglądaliśmy film pt. „Cudowna podróż”. Dostarczył on wielu wrażeń, a także pogłębił wiedzę o gwiazdach i planetach. Następnie wraz z przewodnikiem wybraliśmy się na spacer po Starym Mieście. Wąskimi uliczkami przeszliśmy pod Krzywą Wieżę, z którą związana jest legenda o zakochanym zakonniku. Zobaczyliśmy pomnik Mikołaja Kopernika, ratusz, Katedrę NMP, kamienice mieszczańskie z końca XIII-XVIII w. i Dom Kopernika - przypuszczalne miejsce urodzin słynnego astronoma. Po zwiedzeniu największych atrakcji miasta wybraliśmy się do Żywego Muzeum Piernika. Uczyliśmy się tam własnoręcznie wypiekać pierniki w sposób w jaki czyniono to 500 lat temu. Ostatnim punktem wizyty w Toruniu był sklep z piernikami. Dzieci miały możliwość zakupienia toruńskich pierniczków i pamiątek. Wycieczkę można zaliczyć do bardzo udanych. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Wróciliśmy zadowoleni i pełni niezapomnianych wrażeń.

Galeria zdjęć

WYCIECZKA DO KUTNA

8 maja 2024 r. uczniowie klas siódmych uczestniczyli w wycieczce do Kutna. Punktem centralnym było zwiedzanie Muzeum Pałacu Saskiego. Na miejscu odbyła się interesująca lekcja nawiązująca do czasów panowania królów elekcyjnych z dynastii saskiej. Poruszano tematy osiemnastowiecznej polityki, mody, zwyczajów, kuchni i kultury. Uczniowie zobaczyli m.in. niewielką salę balową, jadalnię, sypialnię i kaplicę królewską. Opowieść przewodnika, pana Kamila Kobusa została wzbogacona licznymi prezentacjami multimedialnymi i audiowizualnymi. Ponadto uczniowie zapoznali się z historią miasta Kutna i najważniejszych jego mieszkańców m. in. dr Antoniego Troczewskiego. Zwieńczeniem wizyty w pałacu był wpis do pamiątkowej księgi gości, spacer po dziedzińcu i szklaneczka lemoniady w nowo otwartej kawiarni. Kolejnym punktem wycieczki była wspólna, integrująca zespół gra w kręgle w Aquapark Kutno. Współzawodnictwo na torze okazało się świetną zabawą. Oprócz koleżeńskiej rywalizacji uczniom towarzyszyła radość i duża dawka dobrej zabawy. Wycieczkę zakończyliśmy krótkim spacerem po mieście. Okazuje się, iż w najbliższej okolicy jest wiele ciekawych, wartych obejrzenia i polecenia miejsc. Z całego serca zachęcamy wszystkich do złożenia wizyty w mieście róż.

Galeria zdjęć

APEL KLASY IV A

6 maja 2024 r. odbyła się inscenizacja baśni "Śpiąca Królewna", przygotowana przez uczniów klasy IV a pod kierunkiem ich wychowawczyni p. Heleny Grabarczyk. Scena rozgrywała się w magicznym zamku, gdzie właśnie urodziła się księżniczka Aurora. Główną rolę księżniczki zagrała Aleksandra Krysztofiak. Księżniczka Aurora została obdarowana przez dobre wróżki prezentami, ale również została przeklęta przez złą wróżkę. Podczas uroczystości osiemnastych urodzin księżniczki, złe proroctwo niestety spełniło się, a Aurora zapadła w głęboki sen. Po stu latach, na scenę wkroczył książę Filip, grany przez Szymona Cichosza, który dzielnie pokonał wszelkie przeszkody, aby dotrzeć do zamku i obudzić śpiącą księżniczkę. Dzięki jego odwadze i miłości, Aurora została obudzona ze snu, a złe zaklęcie złamane. Uczniowie klasy IV a zaprezentowali nie tylko swoje umiejętności aktorskie, ale także pokazali, że współpraca i zaangażowanie prowadzą do wspaniałych efektów. Po zakończeniu spektaklu wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni gromkimi brawami.

Galeria zdjęć

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

26 kwietnia 2024 r. odbył się uroczysty apel upamiętniający uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Wszyscy uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście zgromadzili się w sali gimnastycznej, by uczcić to doniosłe wydarzenie w historii Polski. Głos zabrali: dyrektor szkoły p. Marian Żuchniewicz, wójt gminy p. Barbara Stępniak i proboszcz Parafii Suserz – ks. Dariusz Szeląg. Uczniowie klas 2a i 3a wspomagani przez grupę szóstoklasistów, pod kierunkiem wychowawczyń przygotowali krótki spektakl teatralny, ukazujący kluczowe momenty związane z uchwaleniem majowej konstytucji. Występujący zaprezentowali wiersze, utwory muzyczne oraz taniec, nawiązujące do ducha patriotyzmu i wolności. Dzięki zaangażowaniu nauczycieli i uczniów, udało się stworzyć niezapomnianą atmosferę, która na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczestników.

Galeria zdjęć

WARSZTATY LINORYTU

26 kwietnia 2024 roku Gminna Biblioteka Publiczna w Szczawinie Kościelnym zorganizowała dla uczniów klas piątych i szóstej warsztaty linorytu. Zajęcia poprowadził pan Radosław Adamski, kierownik Muzeum Drukarstwa Warszawskiego, który przybliżył rodzaje technik graficznych – drzeworyty, miedzioryty i staloryty. Młodzież przyjrzała się misternym matrycom oraz niezbędnym do ich wykonania narzędziom. Następnie każdy zaprojektował i wykonał swój własny linoryt. Bazy zostały pokryte farbą drukarską oraz odbite na zabytkowej prasie drukarskiej. Uzyskane efekty mile zaskoczyły uczniów. Twórcze warsztaty z pewnością na trwałe zapadną w pamięć uczestników i skutecznie dopełnią podstawę programową z plastyki. Dziękujemy pani dyrektor Monice Cichońskiej za życzliwość i troskę o rozwój naszych wychowanków.

Galeria zdjęć

XXX KONKURS BIBLIJNY

26 kwietnia 2024 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Kowalkach koło Rypina odbył się finał XXX Diecezjalnego Konkursu Biblijnego „Początki Rozwoju Kościoła - Dzieje Apostolskie". Konkurs został objęty patronatem honorowym Biskupa Płockiego i Mazowieckiego Kuratora Oświaty. W Finale wzięło udział 43 uczestników - naszą szkołę reprezentował uczeń kl. VIIa Mateusz Orlik. Jesteśmy bardzo dumni z sukcesu Mateusza, który uzyskał tytuł finalisty. Gratulujemy wiedzy i zaszczytnego tytułu Finalisty Konkursu Biblijnego. Postawa godna naśladowania. Zachęcamy innych do brania udziału w konkursach.

Galeria zdjęć

APEL KLASY IB

24 kwietnia 2024 r. uczniowie klasy I B pod kierunkiem wychowawczyni p. Aleksandry Surmak przedstawili inscenizację legendy o Smoku Wawelskim. Widowisko rozpoczęło się tradycyjnym krakowiakiem, zatańczonym w pięknych ludowych strojach, który wprowadził publiczność w scenerię krakowskiego zamku, gdzie mieszkańcy miasta zaniepokojeni byli regularnymi atakami strasznego smoka. Widzowie byli świadkami odwagi i sprytu szewczyka, który dzięki pomocy królewny Wandy, odebrał smokowi możliwość atakowania miasta. Inscenizacja zakończyła się triumfem mieszkańców nad strasznym smokiem. Szewczyk został uhonorowany przez króla, a miasto mogło odetchnąć z ulgą, że nie będzie już nękane przez potwora. Występ pierwszoklasistów zakończył się wspólnym zaśpiewaniem piosenki i galopem wesołego lajkonika, w postać którego wcielił się Oliwier Ciszewski. Inscenizacja legendy o Smoku Wawelskim była nie tylko interesującym widowiskiem, ale także okazją do odkrywania i pielęgnowania narodowych tradycji i legend.

Galeria zdjęć

WYCIECZKA DO ŁODZI

24 kwietnia 2024 r. uczniowie klas 6a i 7a wraz z wychowawcami udali się na wycieczkę do Łodzi. Głównym celem było poznanie historii powstania Manufaktury oraz włókiennictwa i przetwórstwa bawełny w fabryce Poznańskiego. Uczniowie brali udział w warsztatach edukacyjnych „Miasto w mieście”, które miały na celu pokazanie jak można inwestować kapitał własny. Następnie podziwiali całą zabudowę Manufaktury z wieży widokowej. Kolejnym etapem wycieczki było Experymentarium, gdzie brali udział w grze zespołowej Laser Games oraz kręgielnia Grakula. Była to doskonała okazja, aby uczniowie mogli lepiej się poznać oraz zintegrować w grupie. Po intensywnym dniu pełnym wrażeń, wrócili szczęśliwi do domu.

Galeria zdjęć

MINI SIATKÓWKA DZIEWCZĄT I CHŁOPCÓW

23 kwietnia 2024 r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 w Gostyninie został rozegrany XXVI Powiatowy Turniej w mini siatkówce zespołów „2” dziewcząt i chłopców. Naszą szkołę reprezentowały trzy „2” dziewcząt z jedną rezerwową zawodniczką i trzy „2” chłopców z jednym rezerwowym zawodnikiem. SP nr 3 w Gostyninie wystawiła dwie „2” dziewcząt i trzy „2” chłopców. Dziewczęta rozegrały turniej systemem „każdy z każdym” każda „2” rozegrała po 4 mecze. Wszystkie drużyny dziewcząt stanęły na podium. Drużyny chłopców zostały przydzielone do dwóch grup po 3 drużyny w grupie. Z grupy A i z grupy B do finałowej czwórki awansowały dwie drużyny z naszej szkoły. W finałowej grupie chłopcom nie udało się pokonać zespołów z SP nr 3 w Gostyninie i uplasowali się na miejscach 3 i 4. Trzecia drużyna chłopców wygrała mecz o 5 miejsce. W kategorii dziewcząt pierwsze miejsce zajęły Lena Sobecka i Anna Martynets, miejsce drugie zajęły Zuzanna Piechocka i Nikola Chmielecka, a miejsce trzecie Weronika Kowalska i Emilia Zaleska, jako rezerwowa pojechała Julia Kruszlińska. W kategorii chłopców trzecie miejsce zajęli Cezary Chróśniak i Wiktor Lewandowski, miejsce czwarte zajęli Mikołaj Ciesielski i Kacper Brzeziński, a miejsce piąte Alan Ostrowski i Nikodem Lewandowski, rezerwowym był Michał Wesołowski.

Galeria zdjęć

WYCIECZKA DO WARSZAWY

17 kwietnia 2024 roku uczniowie klas 3a i 3b wraz z opiekunami udali się na jednodniową wycieczkę do Warszawy. Grupa liczyła 27 uczniów i 4 nauczycieli. Naszym celem było poznanie historii i kultury stolicy Polski oraz zwiedzanie najważniejszych zabytków. Wcześnie rano, bo o 650 zebraliśmy się przed szkołą, by wyruszyć w dwugodzinną podróż autokarową do stolicy. Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty na Starym Mieście, gdzie znajduje się Kolumna Zygmunta III Wazy. Tutaj spotkaliśmy się z przewodnikiem. Od razu pomaszerowaliśmy pod Zamek Królewski. Podziwialiśmy piękno budynku, który został zbudowany w stylu barokowo - klasycystycznym. Potem powędrowaliśmy na ul. Świętojańską, gdzie mieści się Bazylika archikatedralna św. Jana Chrzciciela. Podczas spaceru po mieście nie mogliśmy pominąć spotkania z warszawską Syrenką – symbolem miasta. Z radością robiliśmy pamiątkowe zdjęcia z tą ikoną Warszawy. Niedaleko mieści się restauracja "Bazyliszek", nad wejściem której wisi podobizna potwora. Udaliśmy się również na spacer po Łazienkach Królewskich. Na wszystkich największe wrażenie zrobił Teatr na Wyspie, a w szczególności półkolista widownia, scena położona na sztucznej wyspie i rząd kamiennych rzeźb, przedstawiających sławnych autorów dramatycznych. Uczestnicy wycieczki zachwycali się także florą i fauną tego parku, do zdjęć "pozowały" nam przepiękne pawie i liczne wiewiórki. Wracając w kierunku autokaru skręciliśmy na Plac Piłsudskiego, by tam zobaczyć Grób Nieznanego Żołnierza Na zakończenie wycieczki zwiedziliśmy miasto z okien autokaru, podczas którego przewodnik opowiadał nam o najważniejszych miejscach i zabytkach, które mijaliśmy po drodze: Trakcie Królewskim, Alejach Ujazdowskich, budynkach ambasad, sejmu i senatu. Była to doskonała okazja, aby jeszcze raz zobaczyć piękno Warszawy i utrwalić w pamięci jej niezapomniane widoki. Po intensywnym dniu pełnym wrażeń i nowych doświadczeń, wróciliśmy do domu pełni zachwytu nad Warszawą i jej niezwykłym dziedzictwem kulturowym. Ta wycieczka na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako niezapomniane przeżycie.

Galeria zdjęć

SIATKARSKIE MISTRZYNIE

16 kwietnia 2024 roku w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 w Gostyninie zostały rozegrane XXVI Mistrzostwa Powiatu w piłce siatkowej dziewcząt rocznik 2011 i młodszych. Drużyna w składzie: Laura Cichońska, Maja Kaczmarek, Sandra Komar, Lena Lewandowska, Liliana Śniecikowska i Zuzanna Wojciechowska pod opieką p. Magdaleny Dutkiewicz-Petz w rozegranych meczach systemem „każdy z każdym” pokonała drużyny z Pacyny, Sannik i SP nr 3 w Gostyninie, zdobywając pierwsze miejsce w turnieju. Szczególnym wyróżnieniem została uhonorowana Maja Kaczmarek otrzymując puchar najlepszej zawodniczki turnieju. Wielkie brawa!

Galeria zdjęć

APEL KLASY V B

15 kwietnia 2024 r. uczniowie klasy Vb zaprezentowali miniwidowisko teatralne na podstawie znanej baśni braci Grimm pt. "Jaś i Małgosia". Główne role rodzeństwa Jasia i Małgosi zagrali Wiktor Lewandowski i Roksana Tarka. W inscenizacji przeplatały się sceny, w których bohaterowie, wędrując przez las spotykali różne postaci: drwala (Alan Ostrowski), wiewiórkę (Oskar Życiński) i inne. W końcu trafili do domku złej wiedźmy, w którą wcieliła się Kasia Wasińska. Dzięki sprytowi i odwadze udało im się pokonać Babę Jagę i wrócić do domu. Uczniowie wspaniale oddali atmosferę baśni, używając kolorowych kostiumów, charakterystycznych rekwizytów oraz wyrazistych gestów i mimiki. Na zakończenie publiczność została poczęstowana przez bohaterów przedstawienia cukierkami, co wzbudziło powszechny entuzjazm.

Galeria zdjęć

POWIATOWE KONKURSY: PLASTYCZNY I RECYTATORSKI

12 kwietnia 2024 r. w Gminnym Ośrodku Kultury odbyła się uroczystość wręczenia nagród w V Powiatowym Konkursie Plastycznym „Bohaterowie utworów Marii Kownackiej malowani dziecięcą wyobraźnią”. Z wielką przyjemnością informujemy o sukcesie naszych uczniów, którzy bardzo zaangażowali się w wykonanie plastycznych dzieł. Rywalizacja artystyczna klas I – III przebiegała w dwóch kategoriach, a nagrodzeni zostali: PRACE PŁASKIE: I miejsce – Andrii Brevko klasa I b, II miejsce – Liliana Maślankowska klasa III a, III miejsce – Iga Dobaczewska klasa II b, Wyróżnienia – Zuzanna Kopeć klasa II b, Lena Kaczorowska klasa II a. PRACE PRZESTRZENNE: I miejsce – Antonina Bińkowska klasa I b, II miejsce – Amelia Syla klasa I a, Wyróżnienie – Nadia Gonerka klasa III a. Nagrodę główną GRAND PRIX odebrała uczennica klasy II b – Nikola Lachowicz. Wszystkim uhonorowanym serdecznie gratulujemy pomysłowości oraz wytrwałości w działaniu i życzymy kolejnych sukcesów, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły. Tego dnia został również przeprowadzony VI Powiatowy Konkurs Recytatorski im. Marii Kownackiej „O uśmiech Plastusia”. Przedstawiciele klas nauczania wczesnoszkolnego z zapałem przygotowywali się do udziału w tym wydarzeniu. Z uwagą słuchali wskazówek opiekunów, zadbali o odpowiednie stroje i rekwizyty, aż w końcu zaprezentowali swoje umiejętności na szerszym forum. Jak sami przyznawali, kiedy stawali na scenie – opuszczał ich stres i trema, śmiało rozpoczynali teatralną przygodę. I tak wysiłki uczennic klasy II b zostały docenione przez komisję. Iga Dobaczewska otrzymała wyróżnienie, natomiast Zuzanna Cieślak i Zuzanna Kopeć odebrały laury za trzecie miejsce ex aequo. Dziewczęta, jesteśmy z was dumni i składamy podziękowania za piękną prezentację. Obydwa konkursy organizowała Gminna Biblioteka Publiczna w Szczawinie Kościelnym przy współpracy z Warszawską Spółdzielnią Mieszkaniową oraz honorowym patronacie wójta gminy. Cele główne dotyczyły: rozbudzania zainteresowania twórczością naszej rodaczki – Marii Kownackiej, doskonalenia zdolności plastycznych oraz recytatorskich dzieci, prezentacji ich umiejętności. Cieszymy się, że młode pokolenie w tak aktywny sposób uczciło 130. rocznicę urodzin słynnej pisarki.

Galeria zdjęć

WYCIECZKA PIERWSZOKLASISTÓW

11 kwietnia 2024 r. uczniowie klas pierwszych wybrali się na wycieczkę do Europejskiego Centrum artystycznego im. Fryderyka Chopina w Sannikach. Tam pod okiem przewodnika zwiedzili piękne pałacowe wnętrze, poznali wiele ciekawostek z życia Fryderyka Chopina, ale również te związane z historią pałacu. Poznali pracę archeologów. Po zwiedzeniu pałacu uczniowie wzięli udział w warsztatach tematycznych "Ciemno wszędzie…” gdzie mieli okazję własnoręcznie wykonać oraz zapakować starannie świecę, aby potem zabrać ją do domu. Na zakończenie wycieczki udali się po zakup pamiątek oraz na plac zabaw gdzie wszyscy doskonale się bawili.

Galeria zdjęć

TURNIEJ BRD

11 kwietnia 2024 r. uczestniczyliśmy w Eliminacjach Rejonowych Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, które odbyły się na terenie Gostynińskiego Centrum Edukacyjnego. Wydarzenie to miało na celu promowanie świadomego i bezpiecznego zachowania na drodze oraz propagowanie wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego. W eliminacjach wzięło udział dziesięć drużyn ze szkół podstawowych z całego rejonu, podzielonych na dwie kategorie wiekowe. Turniej składał się z różnorodnych konkurencji, które sprawdzały zarówno wiedzę teoretyczną, jak i umiejętności praktyczne uczestników. Wśród zadań znajdowały się testy z przepisów ruchu drogowego, symulacje sytuacji drogowych wymagających szybkiego i trafnego działania, a także konkurencje praktyczne w postaci udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Miło nam poinformować, że drużyna reprezentująca naszą szkołę w składzie: Katarzyna Wasińska, Weronika Kowalska, Alan Ostrowski i Wojciech Seweryn uplasowała się na II miejscu w swojej kategorii. Uczestnicy turnieju otrzymali pamiątkowe dyplomy, upominki i nagrody.

Galeria zdjęć

WYJAZDOWA LEKCJA HISTORII

3 kwietnia 2024 r. młodzież z klasy szóstej pod opieką nauczycielki historii, p. Magdaleny Porwolik wybrała się na wycieczkę przedmiotową do Muzeum Pałacu Saskiego w Kutnie. Na miejscu odbyła się lekcja nawiązująca do unii polsko – saskiej, w czasie której poruszano tematy osiemnastowiecznej polityki, mody, muzyki i kuchni. Ilustrowana prezentacja wzbogaciła opowieść prelegenta, pana Piotra Stasiaka. Na zakończenie tej części spotkania szóstoklasiści pochylili się nad przygotowanymi dla nich kartami pracy. Po przeanalizowaniu udzielonych odpowiedzi, w dwóch grupach udano się na zwiedzanie nowo otwartego pałacu. W sali balowej uczniowie podziwiali piękne obrazy, klawesyn oraz… tańczące pary, a w jadali czekał na nich wystawnie zastawiony stół i para królewska spożywająca posiłek. Kredens witał przepisami i produktami spożywczymi oraz szlachetną miśnieńską porcelaną, która dodawała uroku serwowanym potrawom. Następnie złożono wizytę w królewskiej kaplicy, sali audiencji oraz bardziej prywatnych – garderobie i sypialni, gdzie przemówił królewski sługa. Warto podkreślić, że multimedialne efekty wzbudziły duże zainteresowanie zwiedzających. Wycieczkowicze zapoznali się również z historią Kutna, łącznie z gabinetem doktora Antoniego Toczewskiego oraz wizualizacją błękitnej armii. Wyprawa do Kutna uświadomiła wszystkim, że w najbliższej okolicy jest wiele ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Polecamy!

Galeria zdjęć

WYSTAWA WIELKANOCNA

W okresie przedświątecznym we wnęce dolnego korytarza pojawiła się wystawa wielkanocna, której główną inicjatorką i organizatorem była nauczycielka plastyki, Pani Urszula Pietruszewska. W ramach tego wydarzenia uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje artystyczne talenty oraz wytwory związane z tradycjami i symboliką Wielkanocy. Dzieci wykazały się pomysłowością i precyzją, tworząc kolorowe pisanki wykonane i zdobione różnorodnymi wzorami i technikami. Nie zabrakło także uroczych baranków wielkanocnych, wykonanych z różnych materiałów. Ponadto na wystawie można było zobaczyć kurczaczki, króliki i koszyki wielkanocne. Każdy eksponat emanował radością i wiosennym nastrojem, przypominając o zbliżających się świętach.

Galeria zdjęć

PIŁKA KOSZYKOWA CHŁOPCÓW

26 marca 2024 r. w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 3 w Gostyninie zostały rozegrane XXVI Mistrzostwa Powiatu w piłce koszykowej chłopców rocznik 2009/2010. Nasza drużyna została rozstawiona w grupie eliminacyjnej ze szkołami z Pacyny i Sannik. Niestety chłopcom nie udało się wygrać żadnego meczu w grupie i awansować do finałowej czwórki. Chłopcy rozegrali mecz o miejsce 5 z SP nr 3 w Gostyninie, jednak zespół z Gostynina okazał się lepszy od naszej drużyny.

Galeria zdjęć

POLICYJNE WARSZTATY Z "MINECRAFTEM"

22 marca 2024 r. uczniowie klasy szóstej w ramach projektu „Bezpieczeństwo w sieci - my to rozumiemy” uczestniczyli w lekcji profilaktycznej prowadzonej przez funkcjonariuszy KPP w Gostyninie z użyciem aplikacji Minecraft Education Edition. Celem zajęć było zwiększenie świadomości uczniów na temat cyberbezpieczeństwa oraz dostarczenie im praktycznych narzędzi i strategii bezpiecznego korzystania z Internetu. Uczniowie mieli okazję przećwiczyć sytuacje związane z zagrożeniami online i uczyć się odpowiednich reakcji. Spotkanie z policjantami podkreśliło powagę tematu oraz dostarczyło dodatkowych perspektyw i wskazówek.

Galeria zdjęć

KONKURS NA POCZTÓWKĘ

W 25. rocznicę utworzenia powiatu gostynińskiego starosta pan Arkadiusz Boruszewski i wicestarosta – p. Maria Wróblewska patronowali konkursowi plastycznemu „Pocztówka z Powiatu Gostynińskiego”. Celem było ukazanie piękna, historii, krajobrazu i kultury regionu. Oceniano samodzielność, kreatywność i pomysłowość w ujęciu tematu. Gratulujemy uczniom naszej szkoły, który zostali laureatami artystycznej rywalizacji. Są to : Maja Kaczmarek z klasy VI i Miłosz Lachowicz z klasy IV a.

Galeria zdjęć

KONKURS WIELKANOCNY

22 marca 2024 roku w Pracowni Kolor i Forma mieszczącej się w Galerii Wisła w Płocku miała miejsce uroczystość wręczenia nagród w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „Tradycje Wielkanocne”. Organizator - Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Franciszki i Stefana Themersonów już po raz dwudziesty drugi zachęcił dzieci i młodzież do przygotowania prac związanych z wielkanocnymi tradycjami, zwyczajami i obrzędami. Na tegoroczną edycję nadesłano 1502 prace ze 108 placówek z całego kraju. Nasi uczniowie, reprezentanci klas I – VII, również włączyli się w tę rywalizację. Przede wszystkim zgłębili źródła, które traktowały o dawnych i obecnych obyczajach od Środy Popielcowej aż do Lanego Poniedziałku. Następnie przygotowali projekty prac i przystąpili do ich wykonania. Powstały różnorodne i oryginalne wytwory, zarówno płaskie i przestrzenne. Z wielką radością informujemy, że uczennica klasy V a Zuzanna Błaszczyk zajęła I miejsce, zaś Kuba Wypych - uczeń klasy VII b uzyskał trzecią lokatę. Gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych! Poza tym prace pięciu uczennic: Aleksandry Jaros, Nikoli Lachowicz, Sofii Brevko, Patrycji Albińskiej i Nikoli Bednarek zostały wyróżnione udziałem w pokonkursowej wystawie, na którą serdecznie zapraszamy. Piękne świąteczne dekoracje można podziwiać na drugim piętrze we wspomnianej pracowni do 8 kwietnia.

Galeria zdjęć

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

21 marca 2024 r. z okazji nadejścia wiosny, w naszej szkole odbył się wyjątkowy dzień pełen radości i zabawy. Przygotowaliśmy wiele konkursów i atrakcji, które miały uczynić go niezapomnianym dla wszystkich uczniów. Klasy I-III i IV-VIII wraz z wychowawczyniami miały okazję rywalizować w różnorodnych konkurencjach, dostosowanych do tematyki wiosennej. Najmłodsi mierzyli się między innymi z potyczkami językowymi, sportowymi wyścigami, wykonywali plakaty przedstawiające Panią Wiosnę oraz wybierali „Najpiękniejszą Panią Wiosnę”. Wszystkie uczestniczki konkursu były pięknie przygotowane. Prezentowały się publiczności spacerując po czerwonym dywanie w rytm wiosennej muzyki, każda z nich wyglądała ślicznie i oryginalnie. Wyzwaniem dla klas IV-VIII był konkurs „Matematyka kołem się toczy…” w którym uczniowie demonstrowali swoją wiedzę matematyczną, rozwiązując zadania związane z niezwykłą liczbą Pi. Najlepsi okazali się uczniowie klasy VII a, drugie miejsce zajęła klasa VI, a trzecie klasy IV b i V b. Zwycięzcy zostali nagrodzeni dyplomami, a wszyscy zgromadzeni cukierkami. Nie zabrakło również występów artystycznych. Uczniowie przygotowali interpretacje piosenek znanych gwiazd światowej muzyki, co dostarczyło wiele uśmiechu i radości wszystkim obecnym. Występy te były nie tylko doskonałą rozrywką, ale także okazją do podziwiania talentów naszych kolegów i koleżanek.

Galeria zdjęć

AUDYCJA MUZYCZNA

18 marca 2024 r. uczestniczyliśmy w siódmej już w bieżącym roku szkolnym audycji muzycznej w wykonaniu muzyków Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Tematem przewodnim koncertu były polskie tańce ludowe, toteż muzykom towarzyszyli tancerze z Harcerskiego Zespołu Pieśni i Tańca Dzieci Płocka, ubrani w tradycyjne stroje ludowe. Ich energiczne kroki i wdzięczne gesty doskonale współgrały z muzyką, tworząc barwne widowisko. Tancerze wraz z chętnymi uczniami, wykonywali taneczne popisy, prezentując różnorodność tańców ludowych z całej Polski. Publiczność mogła na chwilę przenieść się w świat tradycji i historii, mając okazję do odkrywania i celebrowania bogactwa kulturowego naszego kraju.

Galeria zdjęć

MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM – ELIMINACJE POWIATOWE

15 marca 2024 r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gostyninie odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Wzięło w nich udział 13 uczniów, wyłonionych w eliminacjach szczebla gminnego. W kategorii klas I-IV trzecie miejsce zajęła uczennica klasy II b naszej szkoły Milena Czerwińska. Uczestnicy turnieju otrzymali z rąk Starosty Gostynińskiego p. Arkadiusza Boruszewskiego i Wicestarosty Gostynińskiego p. Marii Wróblewskiej pamiątkowe dyplomy, książki oraz nagrody rzeczowe.

Galeria zdjęć

HALOWA PIŁKA NOŻNA CHŁOPCÓW

15 marca 2024 r. w hali sportowej MOSiR w Gostyninie zostały rozegrane XXVI Mistrzostwa Powiatu w halowej piłce nożnej chłopców rocznik 2012 i młodsi. Nasza drużyna w grupie eliminacyjnej rozegrała dwa mecze, w pierwszym spotkaniu zwyciężyliśmy 1:0 z Sierakówkiem, natomiast w drugim spotkaniu ulegliśmy SP nr 1 w Gostyninie 7:0. Chłopcy awansowali do drugiej grupy i walczyli w niej o miejsca od 4 do 6. W pierwszym spotkaniu grupy drugiej zremisowaliśmy 1:1 z SP nr 3 w Gostyninie a w drugim przegraliśmy 1:0 z Lucieniem. Drużyna zajęła ex aequo 5-6 miejsce z SP nr 3 w Gostyninie, ponieważ drużyny miały tyle samo punktów i taki sam bilans bramkowy. W turnieju zwyciężyła SP nr 1 w Gostyninie.

Galeria zdjęć

KONKURS RECYTATORSKI

13 marca 2024 roku w Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Trębkach odbył się finał konkursu recytatorskiego pod hasłem „Piękno przyrody w utworach literackich”. Temat wzbudził duże zainteresowanie dzieci i młodzieży, dlatego nieco wcześniej odbyły się eliminacje szkolne, które pozwoliły wyłonić nasze przedstawicielki. Dziewczęta rywalizowały ze swoimi rówieśnikami w dwóch kategoriach wiekowych: klas I – III i IV – VI. Dzieci młodsze prezentowały jeden wiersz, zaś starsi recytowali fragment prozy. Organizator dopuszczał wzbogacenie występu dodatkowymi środkami teatralnymi. Niezmiernie nam miło poinformować, iż uczennica klasy 3 a – Liliana Maślankowska zajęła I miejsce, Zuzanna Kopeć z klasy 2 b została laureatką II miejsca, czwartoklasistka - Patrycja Albińska uzyskała III miejsce, zaś Iga Dobaczewska z 2 b otrzymała wyróżnienie. Zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy sukcesów i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej placówki.

Galeria zdjęć

UROCZYSTE OTWARCIE PRZEDSZKOLA

9 marca 2024 r. odbyła się uroczystość otwarcia nowego budynku przedszkola. Obchody tej uroczystości zainaugurowano symbolicznym aktem przecięcia wstęgi, którego dokonali: Marian Żuchniewicz Dyrektor ZPO, Barbara Stępniak Wójt Gminy, Maciej Małecki Poseł na Sejm RP, Roman Wojciechowski Przewodniczący Rady Gminy w Szczawinie i przedstawicielka przedszkolaków Agatka Seweryn. Ks. dr Grzegorz Zakrzewski, dyrektor wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Płocku poświęcił i pobłogosławił budynek. Dalsze obchody tego szczególnego dla nas wydarzenia odbyły się w sali gimnastycznej naszej szkoły, gdzie przybyło wielu znamienitych gości, władze lokalne, oraz liczne grono pracowników placówki, rodziców i dzieci. Słowa wdzięczności przybyłym gościom przekazała Dyrektor Przedszkola Pani Marta Cichosz, która gorąco powitała zgromadzonych i w krótkim wystąpieniu wyraziła podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do zrealizowania tej inwestycji. Równie ciepłe słowa popłynęły z ust Pani Barbary Stępniak, Pana Adama Struzika, Pana Macieja Małeckiego, Pani Marii Wróblewskiej - Wicestarosty Gostynińskiego oraz przedstawicieli rodziców. Niezwykłym przeżyciem dla uczestników uroczystości było obejrzenie części artystycznej w wykonaniu przedszkolaków, która dostarczyła dużo radości i uśmiechu. Tuż po występie najmłodszych, na salę wjechał olbrzymi tort udekorowany napisem „Przedszkole – drugim domem jest”, którym zostali poczęstowani wszyscy zebrani. Na zakończenie uroczystości Dyrektor ZPO Pan Marian Żuchniewicz zaprosił zebranych do zwiedzenia nowo wybudowanego przedszkola.

Galeria zdjęć

APEL KLASY II B

6 marca 2024 r, uczniowie klasy 2B przygotowali niezwykłą inscenizację legendy "Piast Kołodziej". Przedstawienie było owocem zaangażowania i pracy uczniów, a także pani Justyny Maślankowskiej, ich wychowawczyni. W głównej roli Piasta Kołodzieja, wystąpił Antoni Bałdyga. Młody aktor poradził sobie doskonale, przykuwając uwagę widzów od pierwszej sceny aż do zakończenia przedstawienia. Scenografia i stroje noszone przez uczestników inscenizacji były nie tylko estetyczne, ale także zgodne z epoką, co sprawiło, że widzowie mogli przenieść się w miejsca w których rozgrywały się wydarzenia legendy. Oglądającym bardzo podobało się widowisko, czego wyrazem były gromkie brawa po jego zakończeniu. Z pewnością taka forma edukacji kulturalnej nie tylko integruje społeczność szkolną, ale także rozwija umiejętności aktorskie i organizacyjne uczniów.

Galeria zdjęć

APEL KLASY V A

4 marca 2024 r. uczniowie klasy piątej przedstawili inscenizację popularnej baśni "Kot w butach". Rolę narratorki z dużym zaangażowaniem i pewnością siebie odegrała Weronika Kowalska. Jej klarowny głos przykuwał uwagę widzów, wprowadzając ich w treść baśni. W główną rolę Kota w butach doskonale wcieliła się Anna Martynets. Jej ekspresja twarzy, gestykulacja i sposób poruszania po scenie sprawiły, że postać Kota była nie tylko zabawna, ale i pełna wdzięku. Pozostali uczniowie również włożyli wiele wysiłku w przekonujące odegranie swoich ról. Wśród postaci można było dostrzec młodego młynarza, królewnę, a także postacie poboczne, które dodawały spektaklowi barw i humoru. Na uczcie weselnej zatańczono poloneza, który dostarczył widzom dodatkowych wrażeń i uświetnił zakończenie występu. Cała klasa zaangażowała się w przygotowanie scenografii i kostiumów. Tło sceny przedstawiało las, co dodawało spektaklowi baśniowego klimatu. Uczniowie klasy piątej udowodnili, że potrafią współpracować, przełamać tremę sceniczną i dostarczyć niezapomnianych chwil zarówno swoim rówieśnikom, jak i wszystkim widzom.

Galeria zdjęć

KONKURS BIBLIJNY

29 lutego 2024 r. w Szkole Podstawowej im. ppor. Emilii Gierczak w Łącku odbył się XXX Konkurs Biblijny dla uczniów klas V-VIII szkoły podstawowej – „Początki Rozwoju Kościoła – Dzieje Apostolskie- etap dekanalny”. Uczniowie musieli wykazać się znajomością Pisma Świętego Starego i Nowego Testamentu. Po eliminacjach szkolnych naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VII a: Gabriela Zgierska i Mateusz Orlik. Mateusz Orlik zakwalifikował się do następnego etapu czyli Finału diecezjalnego. Gratulujemy i życzymy powodzenia w kolejnych zmaganiach.

Galeria zdjęć

MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM – ELIMINACJE GMINNE

26 lutego 2024 r. odbyły się w naszej szkole eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Przeprowadziła je komisja w składzie której znaleźli się między innymi: Komendant Gminny OSP – Mariusz Kacprzak, p. Jacek Chodorowski oraz p. Jacek Ciesielski. Do rywalizacji stanęli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Małkowskiego w Szczawinie Kościelnym i Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Trębkach. Młodzież startowała w dwóch grupach wiekowych: klasy I-IV i V-VIII. Zwycięzców eliminacji wyłonił test pisemny składający się z pytań jednokrotnego wyboru. W kategorii klas I-IV, I miejsce zajęła Milena Czerwińska (SP Szczawin), II – Patrycja Albińska (SP Szczawin), III – Tomasz Kalinowski (SP Trębki). W grupie uczniów klas V- VIII na pierwszej pozycji uplasował się Szymon Kalinowski (SP Trębki), kolejne miejsca przypadły: Katarzynie Wasińskiej (SP Szczawin), Adamowi Andrzejewskiemu (SP Szczawin) i ex aequo Marii Drabik (SP Szczawin). Do kolejnego etapu tj. eliminacji powiatowych zakwalifikowali się: Milena Czerwińska i Szymon Kalinowski. Serdecznie gratulujemy! Wszyscy uczestnicy turniejowych zmagań otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki rzeczowe.

Galeria zdjęć

KONKURSY RELIGIJNE

16 lutego 2024 r. odbyło się podsumowanie konkursów religijnych, w których brali udział uczniowie naszej szkoły. Były to konkursy plastyczne indywidualne oraz konkurs rodzinny. Konkursy przygotowały wraz z uczniami, katechetki Danuta Piątkowska i Beata Malesa. Przeprowadzono trzy konkursy: Ogólnopolski konkurs plastyczny „Św. Jan Paweł II – Nasz Przyjaciel" - pod patronatem Starosty Powiatu Żyrardowskiego Krzysztofa Dziwisza - organizatorem konkursu było Starostwo Powiatowe w Żyrardowie, Diecezjalny konkurs szopek bożonarodzeniowych pod patronatem Biskupa Płockiego Szymona Stułkowskiego, Marszałka Województwa Mazowieckiego, Mazowieckiego Kuratora Oświaty - organizatorem był Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej Płockiej oraz Diecezjalny Konkurs plastyczny dla dzieci z klas 0-IV Szkoły Podstawowej „Z Dobrą Nowiną w świat – artystyczna wizja podróży św. Pawła z Tarsu” -organizatorem był Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej Płockiej. W konkursie „ Św. Jan Paweł II – Nasz Przyjaciel” wyróżnienie zdobyła uczennica klasy 2 a Jagna Szewczyk. Do etapu dekanalnego „Diecezjalnego konkursu szopek bożonarodzeniowych” zakwalifikowała się szopka Aleksandry Jaros wykonana wraz z rodziną. Diecezjalny Konkurs plastyczny dla dzieci z klas 0-IV Szkoły Podstawowej pt.:” Z Dobrą Nowiną w świat” cieszył się największą popularnością, wpłynęły 34. prace. Jury wybrało cztery, wykonane przez: Nikolę Śliwińską z kl. 2a, Igę Dobaczewską z kl. 2b, Michała Budzyńskiego z kl. 4b, Natalię Kurkowską z kl. 3a, które zakwalifikowały się do etapu diecezjalnego. Ponieważ dzieci i młodzież rozwijają pomysłowość, wyobraźnię twórczą poprzez ekspresję plastyczno-techniczną ich wytwory były bardzo różnorodne. Powstała wystawa prac konkursowych przygotowana przez dzieci i Panie katechetki. Dzieci z zaciekawieniem oglądały prace, toczyły się przy tym rozmowy na temat interpretacji tematu prac, użytych technik, wkładu pracy, estetyki wytworów. Pan Dyrektor Marian Żuchniewicz wręczył dyplomy za udział w konkursie i pogratulował uczniom oraz zachęcał do brania udziału w kolejnych wyzwaniach.

Galeria zdjęć

WIZYTA MISJONARZA

13 lutego 2024 r. grupa uczniów klas IV-VIII uczestniczyła w niezwykłym spotkaniu z misjonarzem o. Łukaszem Kwiatkowskim, który opowiadał o swojej pracy misyjnej w Papui Nowej Gwinei. Dzielił się doświadczeniami z codziennego życia oraz wyzwaniami związanymi z adaptacją do zupełnie odmiennego środowiska. Jego relacje były barwne i pełne emocji, co pozwoliło nam lepiej zrozumieć specyfikę tego regionu. Ojciec Łukasz zaprosił uczestniczących do oglądania przedmiotów związanych z kulturą Papui Nowej Gwinei. Wśród eksponatów znajdowały się tradycyjne ozdoby wykonane przez miejscowych rzemieślników, a także unikatowe rękodzieła. Uczniowie mogli dotknąć i zobaczyć elementy codziennego życia mieszkańców tej odległej krainy. Prezentowany był również pokaz slajdów ukazujący życie codzienne Papuasów. Widzieliśmy ich tradycyjne stroje, rytuały i zwyczaje. Slajdy były uzupełnione komentarzami o. Łukasza, co pozwoliło nam głębiej zanurzyć się w kulturę tego regionu. Misjonarz dzielił się nie tylko faktami, ale także swoim osobistym podejściem do pracy misyjnej i relacji z miejscową społecznością. Spotkanie było nie tylko lekcją o innej kulturze, ale również zachętą do refleksji nad własnym życiem i wartościami.

Galeria zdjęć

APEL KLASY VI

12 lutego 2024 r. w ramach klasowych apeli, odbyła się inscenizacja baśni "Kopciuszek". Wydarzenie to było rezultatem zaangażowania uczniów klasy szóstej oraz ich wychowawczyni, pani Marty Zawory. Inscenizacja została przeniesiona do realiów XXI wieku, co sprawiło, że znana i uwielbiana historia zyskała nowe oblicze, wzbogacone elementami współczesnego życia. Ta nowatorska koncepcja pozwoliła uczniom na wykorzystanie swojej kreatywności i wprowadzenie świeżego spojrzenia na dobrze znane postacie. Główne role w inscenizacji odegrali: Lilianna Śniecikowska jako Kopciuszek i Mateusz Pasterski grający księcia. Narratorką przedstawienia była Alicja Sarzała. Cała klasa zaangażowała się w inscenizację, tworząc razem ciekawy spektakl. Kostiumy, scenografia i oprawa muzyczna były starannie przygotowane, co dodatkowo podkreśliło profesjonalizm uczestników. Publiczność entuzjastycznie przyjęła występ, wyrażając aplauz gromkimi brawami. Przekształcenie klasycznej opowieści w nowoczesną formę pokazało, że tradycyjne bajki z powodzeniem mogą znaleźć się w realiach współczesności, podnosząc tym samym atrakcyjność i uniwersalność przekazu. Gratulujemy całej klasie udanego przedstawienia!

Galeria zdjęć

APEL KLASY II A

8 lutego 2024 r. uczniowie klasy II A wraz ze swoją wychowawczynią p. Magdaleną Dutkiewicz – Petz zaprosili koleżanki i kolegów z klas I – III do szkolnego teatrzyku na legendę „Złota Kaczka”. W głównej roli szewczyka Lutka wystąpił Kajetan Finke, który doskonale oddał charakter biednego chłopca poszukującego cudownej złotej kaczki. Scena została udekorowana kolorowymi elementami, które odzwierciedlały świat legendy. Malownicze tła przedstawiały wnętrza i podziemia bajkowego zamku oraz miejskie kamienice. Równie starannie zostały przygotowane kostiumy młodych aktorów. Inscenizacja "Złotej Kaczki" dostarczyła widzom niezapomnianych chwil, a realizatorzy z pewnością zasługują na uznanie za profesjonalizm w przygotowaniu spektaklu, który połączył w sobie zabawę, edukację i estetykę teatralną.

Galeria zdjęć

ZABAWA KARNAWAŁOWA

13 stycznia 2024 r. uczniowie, nauczyciele i rodzice bawili się na tradycyjnym balu karnawałowym. Młodsze dzieci z klas I-III tańczyły przy dźwiękach ulubionych utworów muzycznych, uczestnicząc w różnych zabawach i konkursach prowadzonych przez animatorów z „Agencji Impuls”, natomiast starszych do zabawy zachęcał disc dżokej Arkadiusz Falkowski. Korytarz, na którym odbywał się bal, został pięknie udekorowany. Z sufitu zwisało mnóstwo balonów, wspaniale udekorowanych sylwetek tancerzy i tancerek, a świecące kurtyny w oknach oraz setki lampek dodawały uroku całemu pomieszczeniu. Podczas imprezy nie mogło zabraknąć wyboru Króla i Królowej Balu. W rywalizacji wzięli udział przedstawiciele starszych klas, a konkurs odbył się w dwóch kategoriach. Najbardziej stylowymi parami zostali: Mateusz Pasterski i Katarzyna Adamska oraz Roksana Tarka i Cezary Chróśniak, którzy przez resztę balu pełnili rolę symbolicznych monarchów. Rodzice włączyli się w organizację wydarzenia, przygotowując pyszny poczęstunek. Stoły uginały się pod różnorodnymi smakołykami, które zaspokoiły głód po intensywnej zabawie na parkiecie. Zabawa trwała do późnych godzin wieczornych, a uczniowie opuszczali szkołę z uśmiechem na twarzach i bagażem fantastycznych wspomnień.

Galeria zdjęć

ŚWIĄTECZNE SPOTKANIA

21 grudnia 2023 r. odbyło się dwukrotnie niezwykłe świąteczne spotkanie, które zgromadziło społeczność szkolną, najpierw klas I-III, a później IV-VIII oraz licznych gości. Uczniowie klasy 2 b przygotowani przez p. Justynę Maślankowską i p. Annę Rymarkiewicz zaprezentowali wyjątkowe jasełka, które poruszyły serca wszystkich obecnych. Bogata dekoracja i piękne kostiumy występujących, przywołały świąteczną atmosferę. Połączenie jasełek z postaciami znanymi z popularnego serialu "Ojciec Mateusz" było zaskakujące, ale zarazem przemyślane. Drugoklasiści z wielkim zaangażowaniem i przejęciem przedstawili tę nietypową interpretację Bożego Narodzenia. Ich entuzjazm, chęć do nauki tekstów i roli, które mieli odegrać, były widoczne na każdym kroku. Każde dziecko włożyło wiele serca w przygotowania, co sprawiło, że całe przedstawienie było niezapomnianym przeżyciem. Dyrektor szkoły p. Marian Żuchniewicz i przedstawiciele zaproszonych gości z głęboką empatią i ciepłem złożyli zgromadzonym świąteczne życzenia, będące nie tylko słowami, ale też odzwierciedleniem ducha wspólnoty oraz solidarności wśród obecnych. Tradycyjnie, świąteczne spotkania zakończyły się wspólnym odśpiewaniem kolędy.

Galeria zdjęć

APEL KLASY III B

20 grudnia 2023 r. uczniowie klasy III B przygotowani przez wychowawczynię p. Dorotę Strzałkowską przedstawili „Legendę o hejnale mariackim”. Prace nad scenariuszem, kostiumami i dekoracjami trwały przez wiele tygodni, toteż każdy detal został starannie przemyślany, aby jak najlepiej oddać atmosferę i klimat średniowiecznego Krakowa. Na scenie pojawiły się osoby w pięknych historycznych strojach, odtwarzając dramatyczne wydarzenia związane z hejnałem. Uczniowie zbudowali wspaniałą makietę wieży, a jeden z nich odegrał rolę hejnalisty, wykonując dźwięk hejnału z najwyższego punktu sceny. To widowisko wzbudziło ogromne zainteresowanie i zachwyt widzów. Inscenizacja zakończyła się gromkimi brawami publiczności.

Galeria zdjęć

MIĘDZYSZKOLNY KONKURS ANGIELSKIEJ PIOSENKI ŚWIĄTECZNEJ

Z ogromną radością informujemy, że dwie nasze uczennice, Liliana Śniecikowska i Maria Drabik, osiągnęły sukces w konkursie angielskiej piosenki świątecznej, który odbył się 19.12.2023 w Szkole Podstawową nr 5 w Gostyninie. Wśród uczniów klas V-VIII pierwsze miejsce zajęła Liliana Śniecikowska, wykazując się niezwykłym talentem muzycznym, wykonując „Rocking around the Christmas Tree”. Maria Drabik zajęła II miejsce, zachwycając jurorów i publiczność swoim wykonaniem piosenki „Snowman”. Ich występy były nie tylko znakomite technicznie, ale również pełne emocji i świątecznego ducha, co czyniło je niezapomnianym przeżyciem dla wszystkich obecnych. To wyjątkowe osiągnięcie jest inspiracją dla całej naszej społeczności szkolnej i dowodem na to, że zaangażowanie i pasja mogą prowadzić do osiągnięcia wielkich rzeczy. Jest to także zachęta dla innych uczniów do rozwijania swoich zainteresowań i talentów. Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom tego wspaniałego osiągnięcia i życzymy im dalszych sukcesów, zarówno na scenie muzycznej, jak i w edukacyjnej drodze.

Galeria zdjęć

APEL KLASY VII B

18 grudnia 2023 roku uczniowie klasy VII b zaprezentowali współczesną inscenizację klasycznej baśni braci Grimm "Królewna Śnieżka". Przedstawienie zawierało innowacyjne podejście do fabuły. Zamiast tradycyjnych dialogów, postacie korzystały z nowoczesnego języka, co sprawiło, że historia stała się bardziej przystępna dla widzów. Wyraziste, starannie przygotowane kostiumy, innowacyjne podejście do fabuły oraz zaangażowanie uczniów spowodowały, że baśń ożyła we współczesnym świecie. Scena została przekształcona w magiczny las za pomocą wielobarwnych tablic, kwiatów i świerków, co tworzyło niesamowitą atmosferę. W tytułowej roli królewny Śnieżki wystąpiła Nikola Węderlich. Inscenizacja była z pewnością niezapomnianą lekcją kreatywności i talentu siódmoklasistów, toteż widzowie nagrodzili występujących gromkimi brawami.

Galeria zdjęć

KONKURSY NA KARTY BOŻONARODZENIOWE

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w świątecznych konkursach na kartę bożonarodzeniową. W Powiatowym Konkursie Plastycznym "Kartka Świąteczna dla Seniora z DPS –u" III miejsce w kategorii wiekowej kl. IV – VI zajęła Anna Martynets z klasy Va , a wyróżnienie w tej grupie otrzymała Aleksandra Krysztofiak z klasy IV a. W drugim konkursie na "Najładniejszą Kartkę Świąteczną" organizowanym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego oraz Stowarzyszenie Inicjatywa dla Gostynina, Antonina Bińkowska z klasy I b w kategorii klas I – III zajęła II miejsce, a Wojciech Serweryn z klasy Vb zajął III lokatę. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy wielu sukcesów artystycznych.

Galeria zdjęć

SZKOLNE MIKOŁAJKI

6 grudnia 2023 r. społeczność szkolna świętowała Mikołajki. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego postanowili stworzyć niezapomnianą atmosferę, przebierając się za Świętego Mikołaja i dwa urocze aniołki, roznosili radość i słodycze, składając życzenia wszystkim uczniom i nauczycielom. Widok czerwonych czapek i innych gadżetów mikołajkowych sprawił, że szkolne korytarze wyglądały jak prawdziwa świąteczna kraina. Nie tylko Samorząd Uczniowski, ale także sami uczniowie wymieniali się prezentami. Niezwykłe było również, że życzenia Mikołaja trafiły do nauczycieli, dzięki zaangażowaniu przewodniczącego Rady Rodziców. Te piękne gesty sprawiły, że każdy czuł się wyjątkowo i doceniony przez innych.

Galeria zdjęć

DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA

2 grudnia 2023 r. odbyła się dyskoteka andrzejkowa. Uczniowie już od tygodnia nie mogli się doczekać tego wyjątkowego wieczoru pełnego wróżb, zabawy i świetnej muzyki. Główną atrakcją wieczoru były tradycyjne wróżby andrzejkowe. Sala szkolna została przekształcona w magiczne miejsca, gdzie każdy mógł poznać swój los na nadchodzący rok. Nieodłącznym elementem imprezy okazała się być również fotobudka. Uczniowie robili zdjęcia, tworząc wspaniałe pamiątki z tego wyjątkowego wieczoru. O muzykę zadbał doskonały disk jockey Arkadiusz Falkowski. Jego zestaw utworów zachęcił wszystkich do tańca w rytmie migających świateł. Dyskoteka okazała się być niezapomnianym wydarzeniem, które łączyło zabawę, tradycję i wspólne spędzanie czasu. Samorząd uczniowski zasługuje na ogromne brawa za stworzenie tak fantastycznej atmosfery.

Galeria zdjęć

APEL KLASY VII A

27 listopada 2023 r. uczniowie klasy VII a przedstawili inscenizację baśni "Calineczka", oczarowując widzów różnorodnością talentów uczniów oraz barwnością interpretacji tej klasycznej opowieści. W tytułową rolę malutkiej dziewczynki o czarującym sercu, wcieliła się w doskonały sposób Maria Drabik. Scenografia była niezwykle kolorowa, stworzona z dbałością o detale. Zastosowane dekoracje i kostiumy zaskakiwały różnorodnością i pomysłowością. Kreacje postaci były dopasowane do ich charakterów, co dodatkowo uwydatniło atmosferę baśniowego świata. Uczniowie wykazali się dobrą grą aktorską, angażując się w swoje role. Każda postać była wyraziście przedstawiona i wnosiła wiele emocji do przedstawienia. Publiczność, składająca się z kolegów, koleżanek i nauczycieli żywo reagowała na każdą scenę. Śmiech i oklaski dodawały energii aktorom, tworząc niepowtarzalną atmosferę.

Galeria zdjęć

PLECAKI DLA PIERWSZOKLASISTÓW

24 listopada 2023 r. pierwszoklasiści otrzymali specjalnie przygotowane plecaki, ufundowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ekologiczne plecaki wykonano z materiałów przyjaznych dla środowiska. Każdy plecak był wyposażony w notatnik, przybory szkolne i bidon z filtrem. Reakcja uczniów była niezwykle pozytywna – widok zadowolenia i uśmiechów na twarzach podczas ich otrzymywania był niezapomniany. Wierzymy, że przekazane plecaki będą nie tylko użyteczne, ale także stanowić będą symbol naszej wspólnej troski o planetę, którą wszyscy zamieszkujemy.

Galeria zdjęć

APEL KLASY IIIA

22 listopada 2023 r. uczniowie klasy III A, przygotowani przez swoją wychowawczynię p. Agatę Stańczak, zaprezentowali w ramach cyklu apeli "Legendy polskie, czyli jak możemy to pokazać? teatrzyk szkolny, który oparty był na polskiej legendzie o "Stópce Królowej Jadwigi". Według legendy, ta mądra i dobra władczyni, kiedy dowiedziała się, że robotnik nie ma czym opłacić lekarza dla chorej żony, oparła stopę na kamieniu, odpięła złotą klamrę z bucika i ofiarowała ją kamieniarzowi, zostawiając odciśnięty w kamieniu, jak w miękkiej glinie, ślad królewskiej stopy. Młodzi aktorzy z pełnym zaangażowaniem wcielili się w odgrywane postacie, doskonale oddając atmosferę opowieści. Scenografia oraz kostiumy zostały starannie przygotowane, co dodatkowo podniosło atmosferę przedstawienia. Inscenizacja nie tylko dostarczyła widzom rozrywki, ale także poszerzyła wiedzę uczniów.

Galeria zdjęć

XV PRZEGLĄD PIEŚNI I PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ

17 listopada 2023 r. w murach naszej szkoły odbył się XV Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej, zorganizowany przez Szkołę Podstawową im. Andrzeja Małkowskiego w Szczawinie Kościelnym we współpracy z Radą Rodziców i Gminnym Ośrodkiem Kultury w Szczawinie Kościelnym, mający na celu uhonorowanie powiatowych obchodów 160-lecia powstania styczniowego. Patronat nad wydarzeniem objęli: Jacek Liźniewicz - Nadleśnictwo Gostynin, Ks. Kan. Krzysztof Jończyk - Parafia św. Marcina w Gostyninie, Paweł Kalinowski - Burmistrz Miasta Gostynin, Edmund Zieliński – Wójt Gminy Gostynin, Krzysztof Woźniak – Wójt Gminy Pacyna, Gabriel Wieczorek – burmistrz Miasta i Gminy Sanniki, Barbara Stępnia – Wójt Gminy Szczawin Kościelny oraz Mazowiecki Kurator Oświaty. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem uczestników. Wzięli w nim udział soliści i zespoły wokalne ze szkół podstawowych z Pacyny, Sokołowa, Białotarska, Solca, Teodorowa, Zwolenia, Lucienia, Sierakówka, Gostynina i Szczawina Kościelnego. Szkoły ponadpodstawowe reprezentowali wokaliści z Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie. Oryginalność i dobór prezentowanego repertuaru, innowacje artystyczne, muzykalność, warunki głosowe wykonawców, interpretację utworów i ogólny wyraz artystyczny oceniało jury w składzie: Szymon Brylski – absolwent Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu - przewodniczący, Małgorzata Kwiatkowska – absolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, nauczycielka kształcenia słuchu i audycji muzycznych w Miejskiej Szkole Muzycznej I stopnia w Gostyninie, Norbert Finke – przewodniczący Rady Rodziców przy Szkole im. Andrzeja Małkowskiego w Szczawinie Kościelnym, Ewa Chodorowska – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Szczawinie Kościelnym i Monika Cichońska - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Szczawinie Kościelnym. Laureaci Przeglądu zostali uhonorowani dyplomami i nagrodami rzeczowymi. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom odwagi, zaangażowania i wysiłku włożonego w przygotowanie do występu. Dziękujemy również wszystkim nauczycielom, którzy wsparli i przygotowali uczestników do tego wyjątkowego wydarzenia.

LAUREACI PRZEGLĄDU

Grand Prix – zespół STACH-BAND Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie

Kategoria klasy I – III
I miejsce – nie przyznano
II miejsce – Melania Nowacka Szkoła Podstawowa nr 1 im. Armii Krajowej w Gostyninie
II miejsce – zespół Trio Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Pacynie
III miejsce – zespół „Zuchy” z klasy III b Szkoła Podstawowa im. Andrzeja Małkowskiego w Szczawinie Kościelnym
Wyróżnienie – Nikola Andrzejczak Szkoła Podstawowa im. Marii Kownackiej w Sokołowie

Kategoria klasy IV-VIII
I miejsce – Maria Drabik Szkoła Podstawowa im. Andrzeja Małkowskiego w Szczawinie Kościelnym
II miejsce – Michał Stępniak Szkoła Podstawowa nr 5 im. Księcia Mazowieckiego Siemowita IV w Gostyninie
II miejsce – Gabriela Ostrowska Szkoła Podstawowa nr 1 im. Armii Krajowej w Gostyninie
III miejsce – VARIOUS-VOICES Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Zwoleniu
Wyróżnienie – zespół wokalny Szkoła Podstawowa im. W. Broniewskiego w Lucieniu
Wyróżnienie – Natasza Trusińska – Drużyna harcerska Szkoła Podstawowa nr 3 im. Obrońców Westerplatte w Gostyninie

Galeria zdjęć

CZERWONY KAPTUREK

13 listopada 2023 r. klasa VIII zapoczątkowała cykl szkolnych apeli BAŚNIE NASZEGO DZIECIŃSTWA inscenizacją baśni braci Grimm - "Czerwony Kapturek". Wydarzenie to stanowiło nie tylko okazję do prezentacji talentów aktorskich uczniów, ale także do kreatywnego wykorzystania scenografii i kostiumów. W główne postacie wcielili się: Zuzanna Maślanka jako Czerwony Kapturek, Damian Kozłowski odgrywający rolę babci i Norbert Łąpieś grający wilka. Ponadto w przedstawieniu wystąpili: Julia Bedyk (mama), Bartosz Piechocki (gajowy), Natalia Jóźwiak i Jakub Cichosz (narratorzy), Oliwia Markiewicz i Bartosz Gontarek (komentatorzy). Starannie przygotowane dekoracje sprawiły, że publiczność od razu przeniosła się do magicznego świata opowieści. Odpowiednio dobrane stroje dodawały autentyczności postaciom i urozmaicały przedstawienie. Dzięki pracy wszystkich zaangażowanych, baśniowy świat ożył na scenie szkolnej, pozostawiając publiczność z uśmiechem na twarzy.

Galeria zdjęć

I KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ

10 listopada 2023 r. grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w I Konkursie Pieśni Patriotycznej z okazji Narodowego Święta Niepodległości, zorganizowanego przez Szkołę Muzyczną I stopnia im. Stanisława Moniuszki i Miejsko – Gminny Ośrodek Kultury w Gąbinie, pod patronatem honorowym Burmistrza Miasta i Gminy Gąbin. Konkurs przeprowadzono w trzech grupach wiekowych: klasy I-III, klasy IV-VI i klasy VII-VIII, w kategoriach: soliści, zespoły wokalne i chóry. Miło nam poinformować o sukcesie naszych reprezentantów. W grupie wiekowej I-III, w kategorii solistów, III miejsce zajęła Liliana Maślankowska. W tej samej kategorii, ale wśród uczniów klas IV-VI wyróżniona została Liliana Śniecikowska, a w grupie wiekowej VII-VIII, wyróżnienie przypadło Marii Drabik. Zespół wokalny w składzie Lena Lewandowska, Laura Cichońska, Julia Mróz i Liliana Śniecikowska uplasował się na III pozycji. Serdecznie gratulujemy dziewczętom i ich opiekunowi p. Jackowi Ciesielskiemu dotychczasowych osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów.

Galeria zdjęć

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

10 listopada 2023 roku odbyły się uroczystości związane ze Świętem Niepodległości. Cała społeczność szkolna zaangażowała się w obchody, aby uczcić ważne wydarzenie w historii Polski – odzyskanie niepodległości po 123 latach zaborów. Ceremonia rozpoczęła się od uroczystego apelu podczas którego dzieci z klas I-III z powagą i w dużym skupieniu oglądały program artystyczny przygotowany przez grupy przedszkolne. Punktualnie o godzinie 11.11 w ramach akcji „Niepodległa do Hymnu” zostały odśpiewane przez uczniów i nauczycieli cztery zwrotki Mazurka Dąbrowskiego. Kolejnym punktem obchodów był szkolny Konkurs Pieśni i Piosenki Patriotycznej, związany z powiatowymi obchodami 160-lecia powstania styczniowego. Uczniowie wykonywali utwory solowo oraz w zespołach. Zmagania uczestników oklaskiwały dzieci z klas IV - VIIII, a oceniała czteroosobowa komisja, której przewodniczącą była pani Monika Cichońska – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Szczawinie Kościelnym. Ponadto w skład jury weszli: pan Norbert Finke, pani Bożena Jeziorska i pan Jacek Ciesielski. Laureatami zmagań zostali: w kategorii klas I-III, I miejsce zdobył zespół ZUCHY z klasy 3b, II miejsce zajęła Liliana Maślankowska, III – zespół klasy 2a, wyróżniona została Iga Dobaczewska. W kategorii klas IV-VIII zwyciężyła Maria Drabik, II miejsce zajął zespół klas V i VI, III – Wiktoria Antczak, wyróżnione zostały zespoły z klas 4a i 4b. Centralnym momentem świętowania była uroczysta akademia w której uczestniczyli licznie przybyli goście reprezentujący instytucje gminne, rada pedagogiczna i uczniowie. Dyrektor szkoły p. Marian Żuchniewicz i wójt gminy p. Barbara Stępniak w krótkich wystąpieniach przypomnieli znaczenie tego wyjątkowego dnia, podkreślając bohaterstwo tych, którzy walczyli o niepodległość naszej ojczyzny. Następnie wszyscy zgromadzeni obejrzeli montaż słowno – muzyczny przedstawiającej kluczowe momenty walki o wolność, przygotowany przez panie Monikę Borkowską i Magdalenę Porwolik. Ksiądz Dariusz Szeląg proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Suserzu wraz z uczestnikami uroczystości odmówił modlitwę w intencji Ojczyzny. Obchody zakończyły się złożeniem kwiatów pod pomnikami tych, którzy oddali swe życie za wolną i niepodległą Polskę. Obchody 11 listopada były nie tylko okazją do wspólnego świętowania, ale także do kształtowania patriotyzmu i szacunku dla historii Polski. Dzięki takim uroczystościom młodzi ludzie mogą zrozumieć, jak ważne jest utrzymanie i pielęgnowanie dziedzictwa narodowego.

Galeria zdjęć

WYCIECZKA DO KINA

9 listopada 2023 r. uczniowie klas pierwszych wraz z opiekunami wybrali się na wycieczkę do kina Helios w Płocku na film pt. ,,Kajtek czarodziej”. Jest to opowieść o magicznym świecie dziecięcej wyobraźni. Piękny film o tolerancji i akceptacji oparty na motywach powieści Janusza Korczaka, polskiego pedagoga i nauczyciela. Uśmiechnięte buzie oraz pełne przejęcia komentarze były potwierdzeniem dobrze spędzonego przedpołudnia. Wycieczki edukacyjne mają zawsze posmak przygody. Nic więc dziwnego, że wspomnienia o wycieczce i zdarzeniach jej towarzyszących są bardzo trwałe, zapadają głęboko w pamięci.

Galeria zdjęć

"JESIEŃ 2023"

9 listopada 2023 r. w Miejskim Centrum Kultury w Gostyninie miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy prac nadesłanych na konkurs plastyczny „Jesień 2023”. W artystycznej rywalizacji wzięło udział ponad czterystu uczestników w wieku od 6 do 18 lat, a jury podkreśliło samodzielność i oryginalność w realizacji tematu. Uczniowie mieli do dyspozycji następujące techniki: farby plakatowe, tempera, akwarela, gwasz, pastele, kredka, kolaż. W trakcie spotkania wręczono dyplomy, nagrody i wyróżnienia. Niezwykle miło nam poinformować, iż w gronie laureatów znalazła się uczennica klasy 4 a – Sofia Brevko. Serdecznie gratulujemy sukcesu i życzymy kolejnych pięknych osiągnięć!

Galeria zdjęć

WYCIECZKA DO WARSZAWY

3 listopada 2023 roku uczniowie klas piątych i szóstej uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Kierownikiem wycieczki była p. Monika Borkowska, a opiekę sprawowały panie: Anna Mróz, Helena Grabarczyk oraz Marta Zawora. Swoją przygodę w stolicy uczniowie rozpoczęli w Centrum Nauki Kopernik, gdzie mogli przybliżyć sobie tajniki fizyki oraz tworzyć swoją własną muzykę. Po zajęciach w centrum, przyszedł czas na spacer uliczkami Starego Miasta. Pani przewodnik w interesujący sposób opowiadała historię miasta, wplatając w narrację wiele ciekawostek. Uczniowie usłyszeli między innymi legendę o Warsie i Sawie oraz o Bazyliszku. Uczniowie udali się również pod pomnik Małego Powstańca i Zamek Królewski. Nie obyło się bez zakupu pamiątek i wysłuchania opowieści kataryniarza oraz muzyki płynącej z katarynki na Starym Mieście. Następnie uczniowie przeszli pod Pałac Prezydencki i na plac Marszałka Piłsudskiego pod Grób Nieznanego Żołnierza. Po spacerze wycieczkowicze udali się na smaczny obiad, po którym ruszyli na zwiedzanie Łazienek Królewskich. Pomimo deszczowej pogody, wieczorny spacer po XVIII-wiecznych ogrodach przyniósł dzieciom wiele wrażeń. Wszyscy wrócili zmęczeni, ale szczęśliwi. Stolica zrobiła na uczniach duże wrażenie i obiecali, że jeszcze nie raz do niej powrócą.

Galeria zdjęć

NOC AGENTÓW W BIBLIOTECE

27 października 2023 r. chętni uczniowie klas czwartych, piątych, szóstej siódmych i ósmej przeżyli niesamowitą przygodę. W ramach Nocy Bibliotek w Gminnej Bibliotece Publicznej została zorganizowana Noc Agentów. Funkcję przewodnika po świecie pełnym tajemnic, zagadek i przygód pełnił autor książek detektywistycznych – p. Krzysztof Petek. Wieczór rozpoczął się od opowieści pisarza o licznych wyprawach, w których brał udział. Dzięki prezentacji młodzież przeniosła się nad jedną z najdłuższych rzek - Amazonkę, a później do oddalonej o tysiące kilometrów, mroźnej Syberii. Prowadzący wielokrotnie podkreślał, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby poznawać i zwiedzać odległe kraje – trzeba tylko uczyć się języków. Dobra materialne są ulotne, a to, czego doświadczymy, zostaje w nas na zawsze. Musimy tylko otaczać się ludźmi, na których zawsze możemy polegać, czyli przyjaciółmi. Autor zaprezentował również swoją najnowszą książkę, pt. „Toksyczna szarada”, jedenastą z serii Porachunki z przygodą, wskazał miejsce akcji oraz zachęcił do czytania. Po zjedzeniu smacznej pizzy przystąpiono do nauki podstawowych chwytów z zakresu samoobrony. Każdy mógł przećwiczyć techniki oswobadzania się z uścisku napastnika. Te nowe doświadczenia wzbudziły duże zainteresowanie zgromadzonych. W końcu przyszedł czas na przedstawienie zasad gry terenowej. Należało w niej znaleźć skarb porzucony przez agenta obcego wywiadu - Viktora Rolfa. Jednak, żeby to uczynić, trzeba było rozwiązać kilkanaście zadań. Uzyskane podpowiedzi pozwalały zgromadzić elementy mapy z zaznaczonym celem. Tajne polecenia wymagały dyskrecji i szybkości, gdyż w rywalizacji brały udział cztery dziesięcioosobowe zespoły. Liczył się czas, spostrzegawczość oraz umiejętność zdobywania informacji. Każda grupa wielokrotnie wracała do sztabu dowodzenia, gdzie otrzymywała kolejne wskazówki. W rozwiązywaniu zagadek przydawała się wiedza historyczna, matematyczna, przyrodnicza, językowa. Uczniowie musieli wykazać się dobrą orientacją w terenie, rysowali plan okolicy oraz spotykali się z zakamuflowanymi wysłannikami. Po ostatecznym ułożeniu puzzli pozyskanych w grze, okazało się, że szkatuła została ukryta w lesie… Wszystkie grupy pod opieką swoich pań ochoczo ruszyły na poszukiwania. Klejnoty odnalazła drużyna składającą się z czwartoklasistów i w asyście pozostałych koleżanek oraz kolegów przyniosła je do biblioteki. Na zakończenie pan Krzysztof podziękował uczestnikom za zapał do działania, chęci i oczywiście wytężone myślenie. Warto dodać, że całemu przedsięwzięciu sprzyjała ciepła i bezdeszczowa aura, która sprawiła, iż trudy przemieszczania się w terenie nie były uciążliwe. Ta noc z pewnością na stałe zapadnie w pamięć uczestnikom akcji. Z całego serca dziękujemy paniom pracującym w bibliotece publicznej, na czele z panią dyrektor Moniką Cichońską, które w organizację przedsięwzięcia włożyły mnóstwo czasu i serca.

Galeria zdjęć

ŚWIĘTO EDUKACJI NARODOWEJ

13 października 2023 r. społeczność szkolna zgromadziła się w sali gimnastycznej, aby uczcić Dzień Nauczyciela. Apel rozpoczął się od uroczystego przemówienia dyrektora szkoły, który serdecznie przywitał wszystkich obecnych na tej uroczystości. Podkreślił on rolę nauczycieli w kształtowaniu przyszłości młodych pokoleń i zaznaczył, że Dzień Nauczyciela to doskonała okazja, aby docenić ich trud i zaangażowanie. Następnie przyszedł czas na występ artystyczny przygotowany przez p. Helenę Grabarczyk i p. Annę Mróz, a zaprezentowany przez uczniów klas IV-VI. Były to wiersze i piosenki będące wyrazem wdzięczności i szacunku wobec nauczycieli. W trakcie apelu nie zabrakło również podziękowań i życzeń od wójta gminy p. Barbary Stępniak oraz wystąpienia przedstawicieli samorządu uczniowskiego: Marii Drabik i Adama Andrzejewskiego, którzy w imieniu wszystkich uczniów przekazali w ręce dyrektora szkoły prezent dla grona nauczycielskiego. Dzień Edukacji Narodowej nie tylko integruje społeczność szkolną ale przypomina o znaczeniu edukacji w naszym życiu.

Galeria zdjęć

ŚLUBOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW

13 października 2023 r. odbyła się uroczystość ślubowania pierwszoklasistów. Było to wyjątkowe wydarzenie, do którego dzieci klas pierwszych i ich wychowawczynie p. Mirosława Kaszubska i p. Aleksandra Surmak przygotowywały się od początku roku szkolnego. Po przywitaniu gości i złożeniu serdecznych życzeń przez dyrektora szkoły Mariana Żuchniewicza, przewodniczącą samorządu uczniowskiego Marię Drabik i wójta gminy p. Barbarę Stępniak przyszedł czas na moment ślubowania. Najmłodsi uczniowie, ubrani w biało granatowe stroje, stanęli przed zgromadzonymi gośćmi i z dumą wypowiadali słowa przysięgi. Uświetniając uroczystość pierwszoklasiści śpiewali i recytowali wiersze, pokazując swoje talenty i radość z bycia uczniami szkoły. Na pamiątkę wydarzenia dzieci otrzymały „Kuferki ucznia”, co uczyniło tę chwilę jeszcze bardziej wyjątkową. Tradycyjnie pierwszoklasiści złożyli kwiaty pod tablicą patrona szkoły Andrzeja Małkowskiego, posadzili pamiątkowe drzewko, które będzie rosło wraz z nimi oraz wzięli udział w poczęstunku przygotowanym przez rodziców. Wszystkim pierwszoklasistom życzymy owocnej nauki, sukcesów i spełnienia marzeń!

Galeria zdjęć

NOWA EKOPRACOWNIA

4 października 2023 r. odbyło się w naszej szkole uroczyste otwarcie Pracowni Odnawialnych Źródeł Energii, będącej efektem udziału szkoły w konkursie „Ekopracownia- zielone serce szkoły”, zorganizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Jury konkursu doceniło podejmowane przez szkołę działania na rzecz ochrony środowiska i przyznało dofinansowanie na wyposażenie nowoczesnej pracowni przyrodniczej. Przy 10 % wsparciu finansowym Gminy w Szczawinie Kościelnym zostało stworzone przyjazne miejsce do nauki i rozwijania zainteresowań uczniów z zakresu przedmiotów przyrodniczych i ekologii. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło wielu ważnych gości, wśród których znaleźli się: wójt gminy p. Barbara Stępniak, dyrektor Delegatury w Płocku Kuratorium Oświaty w Warszawie p. Janusz Majchrzak, przewodniczący rady rodziców p. Norbert Finke, dyrektor GOK w Szczawinie p. Ewa Chodorowska, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Trębkach p. Urszula Koniarek, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Szczawinie p. Monika Cichońska, wicedyrektor Przedszkola Samorządowego w Szczawinie Kościelnym p. Marta Wypych, przedstawiciele referatu budżetu i finansów gminy p. Małgorzata Salamandra, p. Danuta Śniecikowska, p. Agnieszka Osmolak, proboszcz Parafii pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Szczawinie ks. Jarosław Kłosowski. Po powitaniu przez dyrektora szkoły p. Mariana Żuchniewicza, otwarcia drzwi i przecięcia wstęgi dokonali p. Janusz Majchrzak, p. Barbara Stępniak i p. Norbert Finke. W wystąpieniach p. Marian Żuchniewicz, p. Janusz Majchrzak i p. Barbara Stępniak wyrazili przekonanie, że dzięki pracowni dzieci będą mogły jednocześnie uczyć się postaw proekologicznych i korzystać z najnowszych pomocy interaktywnych. Po części oficjalnej, uczestnicy uroczystości obejrzeli program artystyczny przygotowany przez uczniów klas szóstej i siódmej pod kierunkiem p. Anny Mróz i p. Jacka Ciesielskiego.

Galeria zdjęć

ŚLADAMI FRYDERYKA CHOPINA

29 września 2023 r. uczniowie klas trzecich wraz z wychowawczyniami uczestniczyli w wycieczce „Śladami Fryderyka Chopina” zorganizowanej przez bibliotekę szkolną. Pierwszym etapem podróży była bazylika św. Jana Chrzciciela w Brochowie, w której to 23 kwietnia 1810 r. został ochrzczony mały Fryderyk. Kościół, pomimo kilkusetletniej trudnej historii, zachwyca odnowionym wnętrzem. Warto zwrócić uwagę, że to jeden z nielicznych w Polsce obiektów sakralnych o charakterze obronnym. Smukła ceglana budowla z trzema okrągłymi wieżami majestatycznie góruje nad okolicą. Ciekawostką dla dzieci okazał się usytułowany na południowej ścianie zegar słoneczny. Po pożegnaniu pana przewodnika wyruszono do Żelazowej Woli – miejsca urodzenia słynnego kompozytora i pianisty. Tam trzecioklasiści odbyli lekcję muzealną w dawnej oficynie – obecnie odrestaurowanym dworku, prezentującym wnętrza z czasów Chopinów i Skarbków. Następnie uczniowie udali się do sali warsztatowej, gdzie prze dźwiękach mazurka i poloneza wzięli udział w zajęciach umuzykalniających. Nieco później wszyscy otrzymali książeczki i wyruszyli do parku realizować grę terenową. Podzieleni na trzy zespoły, pod czujnym okiem swoich pań, szukali kolejnych punktów na mapie. Zabawa doskonaliła umiejętności dobrej orientacji w terenie, spostrzegawczość oraz bystrość umysłu. Po rozwiązaniu wszystkich zadań i odgadnięciu hasła głównego wysłuchano piętnastominutowego koncertu fortepianowego w wykonaniu Małgorzaty Kurleto. Potem wycieczka ruszyła do Sochaczewa, gdzie czekał pyszny dwudaniowy obiad. Ostatni punkt wyjazdu stanowiła wizyta w Muzeum Kolei Wąskotorowej. Na miejscu dzieci zostały podzielone na dwie grupy i uczestniczyły w zajęciach prowadzonych przez muzealnych edukatorów w salach oraz na terenie skansenu. Przewodnikiem w poznawaniu historii kolejnictwa na świecie okazał się parowóz Fryderyk CT8. Z jego opowieści wynikało, iż ojcem „żelaznego transportu” był Anglik – George Stephenson, a prototyp jego parowozu, zwany rakietą, stoi w muzeum w Yorku i pomimo upływu dwustu lat nadal jest sprawny. W końcu przyszedł czas na oglądanie zasobów muzeum. Uczniowie zobaczyli na żywo CT7 i CT8, poznali rodzaje kolei - ze względu na rozstaw szyn oraz mogli wsiąść do zabytkowej lokomotywy. W ich obecności na peron wjechał pociąg retro, który powracał z kursu. Zwiedzanie zostało zakończone obejrzeniem makiety, po czym wyruszono w drogę powrotną. W trakcie wyjazdu wszystkim towarzyszyły dobre humory i piękna słoneczna pogoda. Fryderyku, do zobaczenia w Warszawie!

Galeria zdjęć

KONCERT MUZYCZNY

25 września 2023 r. zainaugurowaliśmy nowy sezon koncertowy od uczestnictwa w audycji muzycznej „Jesienny spacer po pięciolinii” w wykonaniu Płockiej Orkiestry Symfonicznej. Utwory wykonywane przez muzyków grających na trąbce, klarnecie i pianinie były dostosowane do nastroju jesieni. Słuchacze mogli doświadczyć piękna tej pory roku w unikalny, niekonwencjonalny sposób.

Galeria zdjęć

LAPTOP DLA UCZNIA

25 września 2023 r. rozpoczęliśmy przekazywanie rodzicom czwartoklasistów komputerów w ramach rządowego programu „Laptop dla ucznia”, którego celem jest dostarczenie uczniom narzędzi do nauki i rozwijania kompetencji cyfrowych. Laptopy pomogą uczniom rozwijać umiejętności techniczne, umożliwią dostęp do zasobów edukacyjnych online i przygotowują do korzystania z technologii w przyszłości. W wydarzeniu uczestniczyła wójt gminy p. Barbara Stępniak.

Galeria zdjęć

CZYTELNICZE SPOTKANIE Z KICIĄ KOCIĄ

20 i 21 września 2023 r. uczniowie klas pierwszych pod opieką swoich pań udali się do Gminnej Biblioteki Publicznej na „Bliskie czytelnicze spotkania z Kicią Kocią”. Na miejscu dzieci powitała pani dyrektor - Monika Cichońska, po czym pierwszoklasiści wysłuchali opowiadania Anity Głowińskiej pt. „Kicia Kocia. Witaminowe przyjęcie”. Historia miała bardzo edukacyjny charakter, gdyż wynikało z niej, że aby być zdrowym - trzeba jeść dużo warzyw i owoców. Następnie dzieci przystąpiły do pracy w grupach, w trakcie której rozpoznawały oraz segregowały różnorodne owocki i warzywka. Później miały okazję posmakować ich i odgadnąć nazwy. Dodatkową atrakcję stanowił quiz ze znajomości książkowej bohaterki. Jednak najwięcej wrażeń dostarczyło spotkanie z Kicią Kocią, która pojawiła się w bibliotece. Rezolutna kotka radośnie przywitała się ze wszystkimi zgromadzonymi i rozpoczęła zabawę. Wspólnie zaśpiewano, zatańczono i wykonano sesję fotograficzną. Warto dodać, że większość dzieci za sprawą pani Oli przeistoczyła się w kolorowe kotki. Całemu przedsięwzięciu towarzyszyła miła atmosfera. Dziękujemy za zaproszenie!

Galeria zdjęć

SPRZĄTANIE ŚWIATA

18 września 2023 r. uczniowie klas siódmych wraz z wychowawczyniami p. Martą Jakubowską i p. Anną Budzyńską zebrali się przy stadionie w Szczawinie Kościelnym, aby przeprowadzić akcję sprzątania lasu. Ich celem było oczyścić las z odpadków i śmieci, które zagrażały przyrodzie i estetyce tego pięknego terenu. Nad przebiegiem akcji czuwał leśniczy Norbert Finke z Nadleśnictwa Szczawin Kościelny. Wolontariusze przeszukiwali pieczołowicie obszar leśny, zbierając wszelkiego rodzaju śmieci, włącznie z butelkami, opakowaniami, puszkami, papierem, plastikowymi workami i zużytymi bateriami. Po dwóch godzinach intensywnej pracy zakończyli sprzątanie, wypełniając odpadami kilka worków. Głodni i zmęczeni z apetytem jedli kiełbaski własnoręcznie upieczone nad ogniskiem. Dzięki takim akcjom możemy sprawić, że nasze lasy będą czystsze i bardziej przyjazne dla przyrody oraz ludzi.

Galeria zdjęć

KAMIZELKI ODBLASKOWE DLA UCZNIÓW

18 września 2023 r. w ramach działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa uczniów, przeprowadziliśmy akcję przekazania kamizelek odblaskowych uczniom klas pierwszych. Kamizelki zostały pozyskane z Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego WORD Płock i przekazane pierwszoklasistom przez p. Barbarę Stępniak – wójta Gminy Szczawin Kościelny. Mamy nadzieję, że kamizelki będą regularnie noszone przez uczniów i przyczynią się do zminimalizowania ryzyka wypadków drogowych, szczególnie w okresie jesienno-zimowym.

Galeria zdjęć

ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024

4 września 2023 r. po dwóch miesiącach beztroskiej zabawy i odpoczynku wróciliśmy do szkoły. Punktualnie o godzinie 8.00 nowy rok szkolny zainaugurowali uczniowie i wychowawcy klas I-III, a po Mszy św. starszaki z klas IV – VIII. Młodsze dzieci i ich rodziców zgromadzonych w sali gimnastycznej powitał wicedyrektor p. Jacek Ciesielski, pozostałych dyrektor szkoły p. Marian Żuchniewicz. Na inauguracjach obecni byli także zaproszeni goście, między innymi wójt gminy p. Barbara Stępniak i sekretarz gminy p. Zbigniew Filipiak. Pani wójt uroczyście wręczyła akt mianowania p. Magdalenie Porwolik oraz życzyła uczniom dobrych wyników w nauce i samych sukcesów. Pan Marian Żuchniewicz poinformował wszystkich o pracach remontowych i przygotowawczych, jakie przeprowadzono w okresie wakacyjnym aby zapewnić uczniom bezpieczne i komfortowe warunki nauki. W trakcie uroczystości zebrani obejrzeli program artystyczny przygotowany przez uczniów klas siódmych, pod kierunkiem wychowawczyń: p. Anny Budzyńskiej i p. Marty Jakubowskiej. Na zakończenie pierwszego dnia szkoły uczniowie spotkali się w klasach z wychowawcami, którzy zapoznali ich z obowiązującym rozkładem zajęć i zachęcali do aktywnego uczestnictwa w życiu szkolnym. Mamy nadzieję, że ten rok będzie okazją do osiągnięcia wielu sukcesów i ciekawych doświadczeń edukacyjnych.

Galeria zdjęć

84. ROCZNICA WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ

1 września 2023 r. uczestniczyliśmy w gminnych obchodach 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które rozpoczęły się o godzinie 12:00 na placu przed pomnikiem ofiar wojny. Uroczystość, która zgromadziła poczty sztandarowe jednostek ochotniczych straży pożarnych i szkół, harcerzy, zuchów, nauczycieli, przedstawicieli rady rodziców, radnych oraz mieszkańców gminy rozpoczęto od wykonania hymnu narodowego. Następnie głos zabrała p. Barbara Stępniak - wójt gminy, wygłaszając przemówienie, podkreślające znaczenie pamięci o wydarzeniach związanych z II wojną światową oraz heroiczną postawę naszych przodków. Apel poległych został odczytany przez druha Adriana Orlika, a po jego zakończeniu mieliśmy przyjemność wysłuchać krótkiego programu artystycznego w wykonaniu uczennic naszej szkoły: Marii Drabik, Julii Mróz i Wiktorii Antczak. Modlitwę o pokój poprowadził ks. Jarosław Kłosowski – proboszcz parafii Szczawin Kościelny. Zaproszeni goście oraz przedstawiciele gminy złożyli kwiaty pod pomnikiem ofiar wojny. Uczestnicząc w tym ważnym wydarzeniu wspólnie uczciliśmy pamięć tych, którzy doświadczyli wojny.

Galeria zdjęć