24 czerwca 2022 r. uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2021/2022. Najpierw ze szkołą pożegnały się dzieci z klas I – III, a później uczniowie klas IV – VIII. W częściach oficjalnych oprócz dyrekcji szkoły, grona pedagogicznego, uczniów i rodziców, wzięli między innymi udział sekretarz gminy p. Zbigniew Filipiak, przewodniczący Rady Gminy w Szczawinie Kościelnym p. Roman Wojciechowski oraz przewodniczący Rady Rodziców p. Norbert Finke.
Czytaj więcej
Za przyjęcie do szkoły, opiekę, wsparcie i pomoc podziękowały dzieci z Ukrainy. Uczniowie wykonali laurki, które ofiarowały panu dyrektorowi. Część uczniów pożegnała się z naszą szkołą już wcześniej, gdyż wraz z rodzinami wróciła do swojego ojczystego kraju. Na pamiątkę pozostaną miłe wspomnienia oraz wspólne fotografie. Najlepsi uczniowie zostali uhonorowani świadectwami z wyróżnieniem i nagrodami pieniężnymi za najlepsze wyniki w nauce. Rodzicom wyróżnionych uczniów zostały wręczone listy gratulacyjne i podziękowania. Tego dnia z gronem pedagogicznym i uczniami pożegnała się ucząca w naszej szkole historii p. Jadwiga Wojtasiak oraz p. Dorota Kordyla, nauczycielka historii, wiedzy o bezpieczeństwie i przygotowania do życia w rodzinie. Żyjcie najpiękniej, teraz bez ograniczeń czasowych, dbajcie o siebie, spełniajcie się i nie zapominajcie o nas. Ósmoklasistom, świadectwa ukończenia szkoły wręczyły ich wychowawczynie, p. Monika Borkowska i p. Urszula Pietruszewska. Absolwenci przekazali sztandar szkoły nowemu pocztowi, który tworzą: Aleksandra Turek, Nadia Drążewska i Oliwier Jakubowski. Po ślubowaniu, obejrzeliśmy przedstawioną przez absolwentów część artystyczną - "Wszystko ma swój czas ". Absolwenci zostali pożegnani przez swych młodszych kolegów z siódmych klas i obdarowani pamiątkowymi fotografiami, sami wręczyli dyrektorowi szkoły p. Marianowi Żuchniewiczowi prezent w postaci tablo i mikrofonów. Następnie uczniowie udali się do swoich klas, gdzie wychowawcy wręczyli im świadectwa. Wszystkim Uczniom i ich Rodzicom życzymy bezpiecznych, wesołych wakacji i do zobaczenia we wrześniu!
Zwiń
23 czerwca 2022 r. w kolorowym stylu zakończyliśmy naukę. Festiwal kolorów był najbardziej wyczekiwaną atrakcją od Dnia Dziecka. Piękna słoneczna pogoda, sprzyjała zabawie polegającej na obsypywaniu się i wyrzucaniu w górę kolorowego pudru, który tworzył wielką chmurę barw.
Czytaj więcej
Poza kolorową częścią, każdy mógł wyszaleć się na dmuchanej zjeżdżalni. Imprezie towarzyszy muzyka serwowana przez DJ Kacpra Mękarskiego. Sponsorem i organizatorem wszystkich atrakcji była Rada Rodziców. W imieniu uczniów bardzo dziękujemy dyrekcji, rodzicom i wychowawcom za ten dzień pełen emocji.
Zwiń
15 czerwca 2022 r. naszą szkołę odwiedzili policjanci Komendy Powiatowej Policji w Gostyninie asp. Krzysztof Olszar i dzielnicowy gminy Szczawin Kościelny asp. Arnold Zaręba, którzy przeprowadzili pogadankę na temat „Bezpieczne wakacje” z uczniami klas I-V.
Czytaj więcej
W trakcie spotkania uczniowie dowiedzieli się jak bezpiecznie zachowywać się podczas letniego wypoczynku. Wszyscy utrwalili sobie zasady poruszania się po drodze i właściwego przechodzenia przez jezdnię oraz jak bezpiecznie i prawidłowo jeździć rowerem. Funkcjonariusze przestrzegali uczniów przed korzystaniem z niestrzeżonych kąpielisk, rozpalaniem ognisk i organizowaniem zabaw w niebezpiecznych miejscach. Mamy nadzieję, że uczniowie skorzystają z dobrych rad udzielonych przez policjantów i bezpiecznie spędzą wakacje.
Zwiń
W dniach 14 - 15 czerwca 2022 r. uczniowie klas II – III uczestniczyli w dwudniowej wycieczce krajoznawczo – turystycznej Kruszwica –Biskupin – Gniezno – Inowrocław. Organizatorem wyjazdu była p. Magdalena Porwolik, opiekunami p. Magdalena Dutkiewicz –Petz, p. Elżbieta Kowalska oraz p. Anna Mróz.
Czytaj więcej
Projekt został zrealizowany w ramach ministerialnego programu „Poznaj Polskę 2022”. Pierwszego dnia uczestnicy wycieczki w Kruszwicy zwiedzili Kolegiatę romańską i weszli na Mysią Wieżę. Następnie w Wenecji odwiedzili Muzeum Kolejki Wąskotorowej i ruiny zamku „Diabła weneckiego”. Dużą atrakcją był przejazd zabytkową kolejką wąskotorową z Wenecji do Biskupina. W Biskupinie młodzi turyści zwiedzając prastary gród mieli możliwość odbyć „podróż w czasie” i zapoznać się z życiem codziennym osadników sprzed około 2700 lat. W czasie zwiedzania skansenu uczniowie wzięli również udział w warsztatach garncarskich, w czasie których mogli samodzielnie wykonać naczynie z giny. Po nocnym wypoczynku w Zajeździe Biskupińskim drugiego dnia uczestnicy wycieczki udali się do pierwszej stolicy Polski. W Gnieźnie zwiedzili katedrę w której zobaczyli m.in. zabytkowy Relikwiarz ze szczątkami św. Wojciecha oraz historyczne Drzwi Gnieźnieńskie. Następnie zrobiono pamiątkowe zdjęcie pod pomnikiem pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego. Kolejnym punktem był spacer po Starym Mieście i zwiedzanie Muzeum Początków Państwa Polskiego. W muzeum uczniowie mogli zobaczyć wiele interesujących eksponatów archeologicznych z czasów panowania pierwszych władców z dynastii Piastów. Ostatnim miejscem na trasie wycieczki był Park Solankowy w Inowrocławiu. Relaksujący i zdrowy spacer wokół tężni zakończył się pysznymi lodami. Po wyczerpaniu wszystkich punktów wycieczki uczniowie ruszyli w drogę powrotną do domu. Wszyscy wrócili zmęczeni ale szczęśliwi w dobrych humorach z wieloma pamiątkami i wspomnieniami .
Zwiń
14 czerwca 2022 roku uczniowie klas piątych uczestniczyli w wycieczce do Łodzi . Kierownikiem wycieczki była p. Anna Budzyńska, a opiekę sprawowały panie: Bożena Jeziorska i Marta Jakubowska.Łódź przywitała uczestników piękną, słoneczną pogodą.
Czytaj więcej
Pierwszym punktem programu było Centrum Nauki Experymentarium. Zwiedzając wystawy Experymentarium trzeba było uruchomić wiele zmysłów. Uczniowie mogli nie tylko słuchać, patrzeć, ale też dotykać. Interaktywne zajęcia w pasjonujący i zabawny sposób objaśniły skomplikowane zagadnienia z różnych dziedzin nauki. Wystawa zachęcała do zadawania pytań i szukania na nie odpowiedzi podczas gry zespołowej. Następnie uczniowie udali się do centrum Nauki i Techniki EC1. EC1 jest zrewitalizowanym budynkiem dawnej elektrociepłowni. Stałe ekspozycje składają się z interaktywnych urządzeń umożliwiających samodzielne przeprowadzanie doświadczeń i obserwacji. Zwiedzanie odbywa się według ścieżek tematycznych: energetycznej („Przetwarzanie energii”), historii i cywilizacji oraz „Mikroświat – Makroświat”. Motywem przewodnim jest proces powstawania energii przypominający historyczne przeznaczenie obiektu. W Centrum znajduje się także sferyczne kino 3D, w którym uczniowie mieli okazję obejrzeć film pt: „Jesteśmy kosmitami”. Ostatnim punktem wycieczki była wspólna zabawa w Arenie Laser Game. Wszyscy wrócili zmęczeni, ale szczęśliwi.
Zwiń
14 czerwca 2022 r. drużyna chłopców i dziewcząt z klas IV-VI wzięła udział w turnieju piłki nożnej organizowanym przez Komendę Powiatową Policji w Gostyninie oraz Szkołę Podstawową nr 3 im. Obrońców Westerplatte w Gostyninie pod hasłem „KIBICOMANIA - fair kibicowanie tak ważne jak granie”.
Czytaj więcej
W rywalizacji oprócz naszej szkoły uczestniczyły szkoły nr 1 i nr 3 z Gostynina, z Lucienia, Pacyny, Sannik, Teodorowa, Solca i Sokołowa. Każda szkoła wystawiała drużynę kibiców oraz zawodników piłki nożnej, gdyż ideą imprezy jest zaprezentowanie przez dzieci kulturalnego dopingu oraz zasad „fair play”. Mimo, że nasza drużyna nie stanęła na podium gratulujemy zawodnikom sportowej postawy, dużej determinacji i zaangażowania. Wszyscy uczestnicy zmagań otrzymali atrakcyjne nagrody i słodycze.
Zwiń
11 czerwca 2022 r. uczniowie i uczennice klas ósmych i żegnających ich klas siódmych wspólnie bawili się na swojej ostatniej w tej szkole dyskotece.Na parkiecie królowały najnowsze dyskotekowe hity, przygotowane i prezentowane przez Kacpra Mękarskiego.
Czytaj więcej
O to by nikt nie był głodny zadbali rodzice, którzy przygotowali szwedzki stół z pysznymi przekąskami. Mimo panującej radosnej atmosfery w niejednym oku zakręciła się łza, ponieważ była to ostatnia okazja do wspólnej zabawy z kolegami i koleżankami w murach naszej szkoły. Życzymy ósmoklasistom aby spełniły się ich marzenia i każdy z nich dostał się do wybranej szkoły.
Zwiń
10 czerwca 2022 r. uczniowie z klasy IV zdawali swój pierwszy ważny egzamin – Egzamin na kartę rowerową. Składał się on z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej.
Czytaj więcej
Sprawdzenie wiadomości teoretycznych odbyło się w formie pisemnej i polegało na rozwiązaniu testu sprawdzającego wiadomości ze znajomości przepisów ruchu drogowego w zakresie niezbędnym do bezpiecznego kierowania jednośladem. Drugi etap obejmował jazdę rowerem po wyznaczonym torze. Wszystkim, którzy zdali życzymy bezpiecznej jazdy z kartą rowerową!
Zwiń
7 czerwca 2022 r. klasa IV przedstawiła apel zwieńczający cykl POLSCY ODKRYWCY I WYNALAZCY, poświęcony Kazimierzowi Michałowskiemu – jednemu z najwybitniejszych archeologów.
Czytaj więcej
W swoim pięknym życiu wsławił się wieloma odkryciami, a muzealne prezentacje znalezisk podziwiane były przez zwiedzających i doceniane na całym świecie. Dzięki niemu świat usłyszał o polskiej archeologii. Czwartoklasiści opowiedzieli o najważniejszych osiągnięciach i faktach z biografii archeologa, które oglądający mogli także podziwiać na slajdach prezentacji.
Zwiń
6 czerwca 2022 r. odbył się apel poświęcony właściwemu zachowaniu na ulicy, w sklepie, kościele, na przerwie… Jego przygotowaniem zajęli się uczniowie klasy IA pod kierunkiem wychowawczyni p. Agaty Stańczak. Uczniowie zaprezentowali krótkie scenki, w których pokazali jak należy zachować się w różnych sytuacjach życia codziennego.
Czytaj więcej
Pamiętajmy, przerwa jest po to, abyśmy mogli odpocząć, pospacerować, porozmawiać z kolegami i koleżankami, zjeść śniadanie, czy wypożyczyć książkę w bibliotece szkolnej. Warto być także życzliwym wobec innych i ustępować miejsca osobom potrzebującym – nic to nie kosztuje, a świadczy o dobrych manierach. Wszyscy uczestnicy przedstawienia przygotowali się do odegrania swoich ról, wykazując się pomysłowością i zaangażowaniem. Zgromadzona publiczność z zainteresowaniem obejrzała występ i nagrodziła pierwszaków brawami.
Zwiń
2 czerwca 2022 r. w Bibliotece Pedagogicznej w Płocku miało miejsce uroczyste wręczenie nagród w konkursie plastycznym KOMIKSOWO – „EKO KOMIKS”. Projekt cieszył się sporym zainteresowaniem. Organizatorzy otrzymali blisko trzydzieści prac wykonanych różnorodnymi technikami,
od typowych rysunków po formy komputerowe.
Czytaj więcej
Po naradach komisji konkursowej udało się wyłonić laureatów. Z wielką przyjemnością informujemy, że w gronie zwycięzców w kategorii klas I – III znalazła się Miłana Pieńskaja. Uczennica klasy I b uzyskała III nagrodę za własnoręcznie narysowaną pracę, pt. „Chroń las”. Utalentowanej plastycznie Miłance gratulujemy sukcesu i trzymamy kciuki za następne!
Zwiń
1 czerwca 2022 r. w naszej szkole był niezwykły dzień – Dzień Dziecka. Pogoda na dworze nie dopisała, ale radość i energia królowały na szkolnych korytarzach. Rada rodziców i dyrekcja szkoły zadbały, aby nikt się nie nudził i każdy znalazł coś dla siebie.
Czytaj więcej
Dyrektor pan Marian Żuchniewicz, przewodniczący rady rodziców pan Norbert Finke i wójt gminy pani Barbara Stępniak złożyli wszystkim dzieciom życzenia i zaprosili do zabawy. Uczniowie chętnie uczestniczyli w zawodach sportowych, prowadzonych w klasach I-III przez p. Magdalenę Dutkiewicz - Petz, a w klasach IV-VIII przez p. Urszulę Pietruszewską i p. Piotra Gunerkę. Bieg po buty, bieg z piłeczką na kartce, bieg z laską gimnastyczną, przejście w kole przez hula – hop to tylko niektóre konkurencje udowadniające, że „sport bawi”. Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczawinie zaprezentowali sposoby udzielania pierwszej pomocy, a zawodnicy Płockiego Klubu Karate Kyokushinkai sekwencje technik ataków i obrony. Najwięcej emocji wzbudził pokaz łamania twardych przedmiotów. Chętni uczniowie uczestniczyli we wspólnych ćwiczeniach. Koło Łowieckie „Łoś” z Gostynina zorganizowało warsztaty plastyczne i zajęcia poświęcone segregacji odpadów. Zostały również wręczone nagrody w konkursie „Dzień Dziecka z Łosiem”. Na stoisku przygotowanym przez Nadleśnictwo Gostynin można było dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o lasach i ich mieszkańcach, rozwiązać liczne zagadki i zadania oraz zdobyć nagrody. Fascynujący był także pokaz zdjęć „Ptaki w obiektywie”. Zwieńczeniem najfajniejszego szkolnego dnia była dyskoteka i smaczny poczęstunek w szkolnej stołówce.
Zwiń
31 maja 2022 r. w parafii pw. św. Mikołaja w Gąbinie rozstrzygnięto IV Międzyszkolny Konkurs Dekanalny „Jezu, ufam Tobie”, którego współorganizatorami byli katecheci naszej szkoły p. Tomasz Czura i p. Beata Malesa. Do konkursu zgłoszono 450 prac z dziesięciu szkół znajdujących się na terenie dekanatu gąbińskiego.
Czytaj więcej
Miło nam poinformować, że w gronie laureatów znalazła się uczennica klasy VIII B Marta Fuz, której praca literacka otrzymała III nagrodę. Gratulujemy!
Zwiń
31 maja 2022 r. klasa Va podczas apelu, przybliżyła reszcie szkolnej społeczności postać Marii Skłodowskiej –Curie, niezwykłej kobiety i genialnej uczonej. Inspiracją wystąpienia było hasło widniejące na udekorowanej tablicy: „Bądź jak Maria Skłodowska –Curie… eksperymentuj, odkrywaj, działaj.”
Czytaj więcej
Dwukrotna laureatka Nagrody Nobla: w 1903 r. w dziedzinie fizyki wraz z mężem i w roku 1911 w dziedzinie chemii, opracowała teorię promieniotwórczości i technikę rozdzielania izotopów promieniotwórczych. Dzięki jej odkryciom powstała radiochemia, nowa gałąź chemii. Pod jej osobistym kierunkiem prowadzono pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniowania jonizującego. Była pierwszą kobietą - profesorem Sorbony. W rolę Marii wcieliła się Patrycja Kozłowska, wystąpieniu towarzyszyła prezentacja multimedialna ukazująca najważniejsze dokonania uczonej. Opiekę nad przedstawieniem sprawowała wychowawczyni, pani Marta Jakubowska.
Zwiń
31 maja 2022 r. dwanaścioro uczniów naszej szkoły uczestniczyło
w eliminacjach rejonowych XLIII edycji konkursu recytatorskiego dla dzieci
i młodzieży „Pięknie być człowiekiem”. Przesłuchania odbyły się w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Sannikach, a rywalizację organizowała Książnica Płocka im. Władysława Broniewskiego.
Czytaj więcej
W tym roku motywem przewodnim deklamacji wierszy i prozy była twórczość płocczanina ora patrona biblioteki – Władysława Broniewskiego. Rywalizacja przebiegała w trzech kategoriach wiekowych: klasy I – III, klasy IV – VI, klasy VII – VIII. Z radością informujemy, że nasze recytatorki odniosły sukces w każdej z grup. Drugoklasistka - Patrycja Albińska uplasowała się na I miejscu, uczennica klasy VIII a, Amelia Śniecikowska zajęła II lokatę, zaś przedstawicielka klasy Va, Marysia Drabik odebrała III nagrodę. Dziewczętom z całego serca gratulujemy, dziękujemy za godne reprezentowanie naszej placówki i trzymamy kciuki za powodzenie podczas finału w Płocku. Warto nadmienić,
że wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i piękne książki.
Zwiń
W dniach 24-26 maja 38. uczniów naszej szkoły przystąpiło do egzaminu ósmoklasisty. W każdym dniu rozwiązywali arkusz z innego przedmiotu: języka polskiego, matematyki i języka angielskiego. Arkusze zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne.
Czytaj więcej
Ogólnopolskie wyniki egzaminu będą ogłoszone 1 lipca. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 8 lipca. Wynik egzaminu wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia – to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.
Zwiń
23 maja 2022 r. klasa I B zaprosiła uczniów na apel „Nie szata zdobi człowieka”, ale „jak Cię widzą, tak Cię piszą”. Pierwszoklasiści przedstawili zbiór zasad, dotyczący odpowiedniego ubierania się. Zaprezentowali propozycje strojów na różne okazje. Modele i modelki pokazywali stosowne kreacje.
Czytaj więcej
Po obejrzeniu i wysłuchaniu najmłodszych, na pewno już nikt z nas nie założy do teatru krótkich spodenek, na wycieczkę garnituru lub długiej sukienki, a do stroju galowego czapki „bejsbolówki”. Na zakończenie rada: pamiętajmy, że ubrania nie muszą być supermodne, ale koniecznie powinny być schludne i czyste.
Zwiń
20 maja 2022 r. Gminna Biblioteka Publiczna w Szczawinie Kościelnym zorganizowała dwa konkursy poświęcone twórczości Marii Kownackiej. Głównym celem recytatorskich i plastycznych rywalizacji było promowanie na terenie powiatu gostynińskiego dorobku naszej Rodaczki.
Czytaj więcej
Z wielką przyjemnością informujemy, że reprezentantki klas I - III zdobyły czołowe miejsca w obydwu zmaganiach. I tak Patrycja Albińska – uczennica klasy II b zajęła I miejsce, a trzecioklasistka - Zuzanna Piechocka uzyskała
II miejsce w IV Powiatowym Konkursie Recytatorskim im. Marii Kownackiej „O uśmiech Plastusia”, natomiast w zakresie prac płaskich rysunek Patrycji Albińskiej otrzymał III nagrodę w III Powiatowym Konkursie Plastycznym „Bohaterowie utworów Marii Kownackiej malowani dziecięcą wyobraźnią”. Miłą niespodziankę sprawiła Alicja Obszyńska, uczennica klasy II b,
której przestrzenna postać dudka dostała główną wygraną Grand Prix. Zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!
Warto nadmienić, iż w czasie obrad komisji recytatorzy odbyli fascynujące warsztaty z aktorem Teatru Form Wielu w Płocku - panem Łukaszem Jarzyńskim. Dziękujemy opiekunom dziewczynek za cenne wskazówki,
a bibliotece gminnej za stworzenie możliwości prezentacji dziecięcych talentów
i umiejętności.
Zwiń
19 maja 2022 r. uczniowie klas I A i I B pod opieką pań: Doroty Strzałkowskiej, Agaty Stańczak, Anny Rymarkiewicz i Oksany Brevko zwiedzali Płock. Najpierw odwiedzili ZOO w którym uczestniczyli w fascynującej lekcji o zwierzętach. Można je było nie tylko zobaczyć, ale także dotknąć. Nikt się nie bał nawet węża.
Czytaj więcej
Kolejne godziny zajął im spacer po ogrodzie, spotkali w nim wiele ciekawych, niespotykanych na co dzień zwierząt i dowiedzieli się o nich mnóstwo informacji. Następnym etapem podróży była wizyta w Muzeum Mazowieckim, gdzie pani przewodnik opowiedziała historię powstania grodu nad Wisłą. Stamtąd młodzi turyści udali się na Wzgórze Tumskie, podziwiając katedrę i wspaniały widok na Wisłę. Zmęczeni, ale szczęśliwi odwiedzili restaurację: McDonald's. W drodze powrotnej wszystkim dopisywały humory, wycieczka okazała się wspaniałym przeżyciem.
Zwiń
W dniach 17 – 19.05.2022 uczniowie klas V-VIII uczestniczyli w trzydniowej wycieczce po Jurze Krakowsko - Częstochowskiej. Organizatorką wyjazdu była p. Helena Grabarczyk, a opiekę sprawowali: p. Marta Jakubowska, p. Monika Balcerzak i p. Marian Żuchniewicz. Pierwszego dnia młodzi turyści odbyli fascynujący spacer po ruinach Zamku Ogrodzienieckiego i zrekonstruowanym Grodzie Królewskim na Górze Birów. W Ojcowskim Parku Narodowym zobaczyli renesansowy Zamek w Pieskowej Skale obok którego góruje Maczuga Herkulesa, skąd pojechali do Ojcowa, by Doliną Prądnika dojść do Groty Łokietka.
Czytaj więcej
W godzinach wieczornych pożegnali Ojców i udali się do Krakowa, gdzie nocowali w wygodnym i przytulnym Domu Turysty i Pielgrzyma „Promień”. Drugi dzień wycieczki to zwiedzanie największych zabytków Krakowa i Kopalni Soli w Wieliczce. Spacer z przewodnikiem po grodzie księcia Kraka uczniowie kontynuowali następnego dnia, skąd wyruszyli w podróż do Częstochowy, aby poznać Sanktuarium NMP na Jasnej Górze, znane i bardzo ważne dla milionów katolików miejsce. Po wyczerpaniu wszystkich punktów programu wycieczki, w dobrych humorach i pełni niezapomnianych wrażeń wyruszyli w drogę powrotną. Wrócili zmęczeni, ale zadowoleni i szczęśliwi , a wspomnienia z wyjazdu na długo pozostaną w ich pamięci.
Zwiń
19 maja 2022 r. drużyna dziewcząt naszej szkoły uczestniczyła w Powiatowych Zawodach „Siatkarskich 4” rozgrywanych w hali SP Nr 3 w Gostyninie zorganizowanych przez Gostyniński Szkolny Związek Sportowy. W zawodach rywalizowały tylko dwa zespoły. Dziewczęta rozegrały jeden mecz, pokonując 2:0, w setach 25-12 i 25-12 siatkarki ze Szkoły Podstawowej im. Fryderyka Chopina w Sannikach, zajmując pierwsze miejsce i otrzymując w nagrodę piłki do siatkówki oraz statuetki i koszulki ufundowane przez współorganizatora zawodów MAZOVIĘ Gostynin. Wszyscy uczestnicy turnieju otrzymali także okolicznościowe puchary i dyplomy. W turnieju zagrały dziewczęta z klas ósmych: Anna Majchrzak, Agata Wasilewska, Amelia Śniecikowska, Maja Rybińska, Maja Obszyńska, Paula Wolińska, Wiktoria Przytulska i Anna Gogulska. Rezerwowymi były: Maja Sarzała, Karolina Wypych, Julia Lewandowska i Klaudia Maletka.
Powiatowy Tydzień Bezpieczeństwa
19 maja 2022 r. grupa uczniów klas ósmych i siódmych naszej szkoły uczestniczyła w zajęciach profilaktycznych „Zawsze bezpieczniej – profilaktyka zagrożeń” odbywających się w Gostynińskim Centrum Edukacyjnym w Gostyninie w ramach Mazowieckiego Tygodnia Bezpieczeństwa. Wyjazd został zorganizowany przez p. Bożenę Jeziorską i był połączony z Dniem Otwartym w GCE. Uczniowie wzięli udział w prelekcji mającej na celu przypomnienie i utrwalenie zasad związanych z bezpieczeństwem ruchu drogowego. Sprawdzili się także jako przyszli kierowcy, siadając za kierownicą symulatora jazdy samochodem.
Wycieczka do Warszawy
17 maja 2022 roku uczniowie klas drugich uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Kierownikiem wycieczki była p. Elżbieta Kowalska, a opiekę sprawowały panie: Aleksandra Surmak, Grażyna Szewczyk i Oksana Brevko. Stolica powitała podróżnych piękną, słoneczną pogodą.
Czytaj więcej
Zwiedzanie rozpoczęli spacerem po Łazienkach Królewskich. Tam podziwiali pomnik Fryderyka Chopina, zabytkowe budowle oraz rozległy park. Następnie udali się na plac Marszałka Piłsudskiego pod Grób Nieznanego Żołnierza. Kolejnym punktem programu wycieczki był Zamek Królewski. Niemal godzinna wędrówka po salach, w których rezydował król przysporzyła dzieciom wielu wrażeń. Po wizycie w zamku wycieczkowicze udali się na smaczny obiad, po którym ruszyli na spacer po zakątkach Starego Miasta. Przewodnik w interesujący sposób opowiadał historię miasta, wplatając w narrację wiele ciekawostek. Uczniowie usłyszeli między innymi legendę o Warsie i Sawie oraz o Bazyliszku. Zwieńczeniem wycieczki był zakup pamiątek i pyszne lody na Rynku Starego Miasta. Wszyscy wrócili zmęczeni, ale szczęśliwi. Stolica zrobiła na uczniach duże wrażenie i obiecali, że jeszcze nie raz do niej powrócą.
Zwiń
17 maja 2022 r. uczniowie klasy V b przybliżyli społeczności szkolnej sylwetki niezwykłych Polaków, którzy uczynili probówki w krakowskim laboratorium najzimniejszymi punktami na globie. Karol Olszewski i Zygmunt Wróblewski zrobili to, czego nie udało się osiągnąć zachodnim uczonym w toku długich i żmudnych badań i eksperymentów.
Czytaj więcej
Na skonstruowanej przez siebie aparaturze skroplili tlen, a w kilka dni później azot. Dokonali sensacyjnego odkrycia badawczego nie tylko na skalę Europy, ale i świata. Piątoklasiści przedstawiając najważniejsze osiągnięcia naukowców zobrazowali je scenkami z chemicznego laboratorium i prezentacją multimedialną, czyniąc wystąpienie barwnym i ciekawym.
Zwiń
W naszej szkole powstała nowoczesna pracownia językowa. Jest ona wyposażona w pojedyncze stanowiska z zestawami słuchawkowymi dla uczniów, konsolę dla nauczyciela oraz osprzęt umożliwiającym odtwarzanie nagrań dźwiękowych. Dzięki niej zdobywanie wiedzy na lekcjach języka angielskiego i niemieckiego będzie nie tylko efektywne, ale również atrakcyjne i przyjemne, zachęcające do intensywnej pracy.
Sprawdzian trzecioklasisty
12 maja 2022 r. uczniowie klas trzecich przystąpili do pierwszego ważnego sprawdzianu – Ogólnopolskiego Sprawdzianu Kompetencji Trzecioklasistów, którego organizatorem jest wydawnictwo Operon. Składał się on z trzech części: polonistycznej, matematycznej i przyrodniczej.
Czytaj więcej
Wyniki sprawdzianu mają na celu dostarczyć szkole informacji o pracy uczniów w zakresie różnych kompetencji: czytania, pisania, wiedzy o języku, sprawności rachunkowej oraz praktycznych umiejętności w rozwiązywaniu zadań matematycznych.
Zwiń
W dniach 10 – 12 maja 2022 r. uczniowie klas ósmych i kilkoro siódmoklasistów uczestniczyło w krajoznawczo-turystycznej wycieczce po Warmii i Mazurach. Organizatorką wyjazdu była p. Monika Borkowska, a opiekunami p. Urszula Pietruszewska, p. Helena Grabarczyk i p. Piotr Gunerka.
Czytaj więcej
Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach ministerialnego programu „Poznaj Polskę 2022”. Pierwszego dnia uczestnicy wycieczki zwiedzali Pola i Muzeum Bitwy pod Grunwaldem, Park Etnograficzny Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku, gdzie zapoznali się z życiem, tradycjami i kulturą XIX wiecznej wsi polskiej oraz Obserwatorium i Planetarium Astronomiczne w Olsztynie. Po nocnym wypoczynku turyści udali się do niewielkiej miejscowość Gierłoż, położonej w pobliżu Kętrzyna, gdzie Adolf Hitler wybudował swoją główną kwaterę wojenną „Wilczy Szaniec”i zwiedzili ruiny tego zamaskowanego w lesie miasteczka. Stamtąd udali się do Sanktuarium Maryjnego w Świętej Lipce, znanego z pięknie odrestaurowanych organów. Dzień zakończyli oglądając najważniejsze zabytki stolicy Warmii – Olsztyna. Nazajutrz udali się do Gietrzwałdu, miejscowości słynącej z objawień Matki Bożej, byli na ścieżkach Drogi Krzyżowej i przy źródełku z uzdrawiającą wodą. Ostatnim punktem wyjazdu był Malbork, w którym zwiedzili słynny zabytkowy zamek krzyżacki. Spacerując po licznych komnatach i dziedzińcach poznali wiele ciekawych faktów dotyczących jego historii. W ciągu trzech dni słonecznej pogody, uczniowie zobaczyli sporo ciekawych miejsc, wiele się nauczyli i zrobili mnóstwo pięknych zdjęć. Oprócz dobrego humoru, przywieźli ze sobą miłe wspomnienia ze wspólnie spędzonych chwil.
Zwiń
10 maja 2022 r. klasa VI zaprezentowała podczas szkolnego apelu sylwetkę Kazimierza Funka, twórcę nauki o witaminach. Witamina , to termin znany prawdopodobnie każdemu, jednak to dzięki prezentacji szóstoklasistów, uczniowie dowiedzieli się, że pojęcia tego po raz pierwszy w 1911 roku użył polski biochemik Kazimierz Funk, odkrywca jednej z witamin – witaminy B1.
Czytaj więcej
Był on także prekursorem popularyzowania zdrowego stylu życia, bardzo modnego również w obecnych czasach.
Zwiń
10 maja 2022 r. uczniowie klas I – III pod opieką swoich wychowawczyń udali się do Gminnej Biblioteki Publicznej w Szczawinie Kościelnym, gdzie odbyło się spotkanie z autorką książek dla dzieci – panią Justyną Bednarek. Pisarka opowiedziała zgromadzonym o swojej drodze do literackiej twórczości.
Czytaj więcej
Przedstawili scenki pokazujące jak i kiedy używać określeń dzień dobry, do widzenia, proszę, przepraszam, dziękuję, adekwatnie do sytuacji życia codziennego. Klasa II A przypomniała także, że zupełnie niepożądanym nawykiem jest używanie wyrazów wulgarnych, które nie sprzyjają wzajemnemu porozumiewaniu się, a już zupełnie nie świadczą o dobrych manierach rozmówcy. Przedstawienie było bardzo pouczające dla oglądających i z pewnością przyczyni się do jak najczęstszego używania przez dzieci i dorosłych zwrotów grzecznościowych.
Zwiń
29 kwietnia 2022 r. obchodziliśmy 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Apel z tej okazji wpisany w coroczny kalendarz uroczystości naszej szkoły jest wspaniałą możliwością, by uzmysłowić wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: Wolność, Naród, Ojczyzna.
Czytaj więcej
Tegoroczną uroczystość przygotowali uczniowie klasy IV pod opieką wychowawczyni, p. Marty Zawory. Jej mottem były słowa „By się można cieszyć, pokoju potrzeba” pochodzące z wiersza „Radosne święto”. Ze względu na wojnę w Ukrainie nabrały one szczególnego znaczenia. Uczniowie przypomnieli najważniejsze fakty historyczne związane z uchwaleniem konstytucji. Proza i wiersze recytowane z wielkim zaangażowaniem, przeplatane były pieśniami patriotycznymi. Po zakończeniu programu głos zabrał dyrektor p. Marian Żuchniewicz, który podkreślił, że nie powinniśmy nigdy zapominać, że wolność i wolna Ojczyzna jest dla nas bezcennym skarbem. Zwrócił się także do obecnych z apelem, aby przypomnieli rodzicom, bądź sami wywiesili narodowe flagi w dniach 2 i 3 maja, jako wyraz patriotyzmu i narodowej jedności.
Zwiń
27 kwietnia 2022 r. uczniowie klasy II A zaprosili koleżanki i kolegów z klas I-III na apel „Mój język świadczy o mnie”. Drugoklasiści zaprezentowali wszystkim słowa, które powinny być na co dzień stosowane przez każdego dobrze wychowanego człowieka.
Czytaj więcej
Przedstawili scenki pokazujące jak i kiedy używać określeń dzień dobry, do widzenia, proszę, przepraszam, dziękuję, adekwatnie do sytuacji życia codziennego. Klasa II A przypomniała także, że zupełnie niepożądanym nawykiem jest używanie wyrazów wulgarnych, które nie sprzyjają wzajemnemu porozumiewaniu się, a już zupełnie nie świadczą o dobrych manierach rozmówcy. Przedstawienie było bardzo pouczające dla oglądających i z pewnością przyczyni się do jak najczęstszego używania przez dzieci i dorosłych zwrotów grzecznościowych.
Zwiń
26 kwietnia 2022 r. razem z klasą VII a udaliśmy się w podróż dookoła świata, poznając najważniejsze dokonania Pawła Edmunda Strzeleckiego - polskiego odkrywcy, podróżnika, geologa i geografa. Dowiedzieliśmy się, że jako pierwszy Polak sam okrążył kulę ziemską, prowadząc badania naukowe na wszystkich kontynentach, prócz Antarktydy.
Czytaj więcej
W trakcie 9-letniej wyprawy odwiedził miedzy innymi Stany Zjednoczone, Meksyk, Hawaje, Argentynę, Brazylię, Chile, Peru i Urugwaj. Stanął na wierzchołku bezimiennej najwyższej góry Australii (2228 m n.p.m.) i nazwał ją Górą Kościuszki. Słowa siódmoklasistów wzbogaciły liczne zdjęcia z wyprawy Strzeleckiego, oraz prezentacja odwiedzanych miejsc na mapie.
Zwiń
25 kwietnia 2022 r. uczniowie klas siódmych i ósmych wzięli udział w spotkaniu z podróżnikiem i fotografem dzikiej afrykańskiej przyrody Robertem Gondkiem, realizującym projekt „W drodze na najwyższe szczyty Afryki”. Organizatorem spotkania, była Gminna Biblioteka Publiczna w Szczawinie Kościelnym.
Czytaj więcej
Robert Gondek zabrał słuchaczy w podróż do Tanzanii, Kenii, Ugandy i Rwandy. Z ogromną pasją opowiedział o zdobywaniu gór w tych właśnie krajach, a także o ich mieszkańcach, zwierzętach i roślinach. Opowieść wzbogaciły piękne zdjęcia, filmy i fantastyczna afrykańska muzyka. Po spotkaniu można było kupić książki i albumy fotograficzne poświęcone Afryce, małe zdjęcia w formacie pocztówkowymi autorstwa Roberta Gondka, t-shirty z motywami afrykańskimi oraz oryginalne przedmioty z Afryki. Spotkanie było prawdziwą ucztą dla wszystkich kochających góry, przyrodę i egzotykę.
Zwiń
23 kwietnia 2022 r. w godzinach od 1000 do 2000 szkolny korytarz wypełnił się najpierw uczniami klas I-III, a po południu „starszakami” z oddziałów IV-VIII, a to za sprawą szkolnej zabawy zorganizowanej przez Radę Rodziców zamiast tradycyjnej „choinki”, która nie odbyła się ze względu na panującą pandemię.
Czytaj więcej
Poprowadził ją didżej „Wodzirej” Krzysztof Kopyt, grając największe hity. Tańce, zabawy, konkursy przy muzyce przerywał jedynie krótki odpoczynek w salach lekcyjnych, gdzie na uczniów czekał poczęstunek. Impreza była bardzo udana, wszyscy świetnie się bawili.
Zwiń
12 kwietnia 2022 r. drużyna chłopców naszej szkoły uczestniczyła w Międzyszkolnym Turnieju Halowej Piłki Nożnej Szkół Podstawowych, którego organizatorem był Zespół Szkół im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gostyninie. Nasi reprezentanci rywalizowali z drużynami ze szkół z Emilianowa, SP 1 z Gostynina oraz Lucienia.
Czytaj więcej
Mecze rozgrywane były systemem "każdy z każdym", i tak chłopcy zremisowali z SP Lucień (2:2), z SP 1 Gostynin (3:3) oraz wygrali z SP Emilianów (3:1). Zacięta rywalizacja o zwycięstwo trwała do ostatniego meczu. W efekcie gorszą różnicą bramek młodzi piłkarze uplasowali się na drugiej pozycji, zwyciężyła drużyna z SP Lucień. Nasza reprezentacja wystąpiła w składzie: B. Zgierski, P. Wojtczak, P. Chodorowski, B. Jóźwiak, J. Gutkowski, P. Bregier, K. Mękarski, K. Brzozowski i O. Cybart, a jej opiekunem i trenerem był p. Piotr Gunerka. Chłopcy zostali uhonorowani dyplomem i piłką. Gratulujemy!
Zwiń
8 kwietnia 2022 r. w Sali Wystaw Miejskiego Centrum Kultury
w Gostyninie odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom w dwóch regionalnych konkursach plastycznych „Pisanka ’2022” i „Marzanna ‘2022”. Cieszymy się, że w gronie zwycięzców znalazło się troje uczniów naszej szkoły.
Czytaj więcej
Uczennice klasy IV: Lena Lewandowska i Liliana Śniecikowska odniosły sukces w przygotowaniu nietypowych pisanek, zaś Aleksander Cichosz – uczeń klasy V b zaskoczył jury oryginalną marzanną. Nagrodzonym serdecznie gratulujemy zapału do działania i kreatywności! Wszystkich zachęcamy natomiast do obejrzenia pokonkursowej wystawy
Zwiń
7 kwietnia 2022 r. odbyły się w naszej szkole eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Turniej służy propagowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru,
Czytaj więcej
wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego. Do rywalizacji stanęli uczniowie Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Małkowskiego w Szczawinie Kościelnym i Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Trębkach. Młodzież startowała w dwóch grupach wiekowych: klasy I-IV i V-VIII. Zwycięzców eliminacji wyłonił test pisemny składający się z pytań jednokrotnego wyboru. W kategorii klas I-IV, I miejsce zajął Filip Wójcikowski, II – Mateusz Pasterski, III – Laura Cichońska, IV- Karol Garstka. W grupie uczniów klas V- VIII na pierwszej pozycji uplasował się Jakub Ciesielski, kolejne miejsca przypadły: Antoniemu Raciniewskiemu, Szymonowi Kalinowskiemu i Luizie Kuciapskiej. Do kolejnego etapu tj. eliminacji powiatowych zakwalifikowali się: Filip Wójcikowski i Jakub Ciesielski. Serdecznie gratulujemy! Wszyscy uczestnicy turniejowych zmagań otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki rzeczowe.
Zwiń
6 kwietnia 2022 r. klasa II B przygotowała dla klas I-III kolejny, trzeci już z kolei apel z cyklu ,,Szkoła dobrze wychowana-my się jeszcze nie znamy, czyli o przedstawianiu siebie i innych”.
Czytaj więcej
Uczniowie w szybkim kursie dobrych manier zaprezentowali krótkie scenki z których dowiedzieliśmy się jak przedstawiać się nieznajomej osobie, kto komu może podać rękę na powitanie, a kto powinien pierwszy powiedzieć „dzień dobry” i ładnie się ukłonić. Osoba dobrze wychowana na pewno wie, że sposób witania się z innymi ma ogromny wpływ na przebieg spotkania. Jak Cię widzą, jak Cię słyszą, tak Cię piszą.
Zwiń
5 kwietnia 2022 r. uczniowie klasy VII B opowiedzieli o najważniejszych dokonaniach Ignacego Mościckiego. Siwy starszy pan z wąsem spoglądał ze slajdów na wszystkich uczestników apelu.
Czytaj więcej
Młodzież przedstawiła go jako prezydenta, wskazanego na ten urząd przez Marszałka Józefa Piłsudskiego, ale przede wszystkim zaprezentowała jego główne osiągnięcia w dziedzinie technologii chemii - opracowanie przemysłowej metody otrzymywania kwasu azotowego z powietrza z wykorzystaniem energii elektrycznej. Dowiedzieliśmy się, że Mościcki był bardzo utalentowanym chemikiem mającym liczne patenty zagraniczne, administratorem fabryk, współtwórcą instytutu naukowego i spółki wydobywczej, wykładowcą akademickim i rektorem wyższej uczelni – z pewnością jego sukcesów wystarczyłoby na wypełnienie kilku życiorysów.
Zwiń
4 kwietnia 2022 r. uczniowie klas IV i VI uczestniczyli w wyjeździe do Płocka, którego celem było obejrzenie w kinie Helios ekranizacji powieści Agnieszki Dąbrowskiej „Za duży na bajki”. W filmie oglądający śledzili losy Waldka, który marzył o karierze w e-sporcie. Na drodze do osiągnięcia celu stanęła mu jednak ciotka, zmuszająca go do aktywności fizycznej. Z pewnością uczniowie wyciągnęli właściwy morał z filmu, iż w prawdziwym, i w wirtualnym świecie najskuteczniejszą receptą na zwycięstwo jest nieustanna praca nad sobą. Oczywiście w kinie nie brakło pysznych przekąsek, które tylko w nim smakują tak wyjątkowo. Dodatkową atrakcją dla uczniów była wizyta w Mc Donaldzie. Wyjazd został sfinansowany z środków gminnego funduszu profilaktycznego.
Dyplom dla "Pisała dla Was..."
Jury postanowiło przyznać dyplom uznania pracy konkursowej
„Pisała dla Was…” wykonanej przez uczniów Szkoły Podstawowej
im. Andrzeja Małkowskiego w Szczawinie Kościelnym za niestandardowy pomysł, wkład pracy w przygotowanie i realizację filmu, inspirowanego połączeniem faktów i fikcji.
Czytaj więcej
Włączenie do opowieści postaci autorki i bohatera jej twórczości oraz dbałość o oryginalną formę przekazu inscenizacji.
Zwiń
W marcu 2022 r. dwanaścioro uczniów naszej szkoły wzięło udział
w XII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, bo ryzyko upadków znamy”. Plastyczne zmagania tradycyjnie organizowała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
Czytaj więcej
Głównym założeniem konkursu było zapobieganie wypadkom przy pracy i rolniczym chorobom zawodowym, poprzez promowanie pozytywnych zachowań związanych z pomocą rodzicom i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego. Zadanie uczestników polegało na wykonaniu pracy plastycznej
w formacie A-3, w dowolnej technice, obrazującej sposoby zapobiegania wypadkom, ze szczególnym uwzględnieniem przeciwdziałania upadkom osób pracujących i przebywających w gospodarstwach rolnych. Trzymamy kciuki
za sukces naszych uczniów w etapie regionalnym!
Zwiń
Niezwykle miło nam poinformować o sukcesie naszych uczniów
w XX Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym „TRADYCJE WIELKANOCNE”. Na tegoroczną edycję nadesłano 1474 prace
ze 111 placówek oświatowych, kulturalnych i wychowawczych.
Czytaj więcej
Uczestnicy artystycznej rywalizacji wykazali się znajomością wielu obrzędów
oraz zwyczajów Świąt Wielkiej Nocy. Najczęściej pojawiające się tematy to: Niedziela Palmowa, święcenie pokarmów, uroczyste śniadanie, rodzinne malowanie pisanek, Lany Poniedziałek i motywy religijne. Uczniowie posługiwali się ciekawymi technikami plastycznymi. Oprócz prac rysunkowych, malarskich i graficznych nadesłano prace przestrzenne: pisanki, palmy, stroiki, koszyczki, makiety scen rodzajowych i wiele innych form plastycznych. Konkurs rozstrzygnięto w trzech kategoriach wiekowych. I tak w przedziale
7 – 9 lat I nagroda przypadła w udziale Patrycji Albińskiej, a III miejsce przyznano wielkanocnej babce Alicji Modzelewskiej. W kategorii 10 - 12 lat praca Filipa Sobczyka zajęła II miejsce, a kolaż Kacpra Kowalskiego otrzymał III nagrodę. Ponadto wytwory: Antoniny Niewiadomskiej, Natalii Kurkowskiej, Magdaleny Kujawy, Igora Węderlicha, Alana Ostrowskiego i Michaliny Majchrzak zakwalifikowały się na wystawę pokonkursową, którą można oglądać do 22 kwietnia w Pracowni Działań Twórczych KOLOR i FORMA (Galeria Wisła I piętro) lub w formie online pod
adresem.
Nagrodzonym składamy gratulacje i dziękujemy za piękne reprezentowanie naszej placówki, a wszystkim życzymy spokojnych i pogodnych Świąt Wielkanocnych.
Zwiń
W dniach 22 – 30 marca 2022 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej odbyły się wideospotkania z „Babcią Grunią” czyli panią Edytą Zarębską, poetką, ilustratorką i autorką książek dla dzieci.
Czytaj więcej
Pani Edyta w 2007 roku zdobyła prestiżowe wyróżnienie
w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, zorganizowanym
przez Fundację ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Pisarka, przebrana za księżniczkę, zaprosiła dzieci ze wszystkich klas pierwszych, drugich i trzecich do magicznego lasu,
gdzie opowiadała o swoim dzieciństwie i dążeniach do zrealizowania marzeń. Narracja
była prowadzona w bajkowy, ale dynamiczny sposób. Dzięki uosobionej hubce dzieci wyzwoliły w sobie aktywność oraz radosne współdziałanie. Natomiast muzyk
i kompozytor - pan Robert Zarębski najpierw zaprezentował uczniom fragment rymowanej historii o rodzinie sympatycznych myszek, a później zabrał młodych słuchaczy w świat piosenki. Dzieci wspólnie wykonały utwór traktujący o marzeniach i bibliotece.
W podziękowaniu za mile spędzone chwile Babcia Grunia i pani dyrektor – Monika Cichońska otrzymały gromkie brawa. Dziękujemy!
Jeśli chcesz zaśpiewać piosenkę „Mądra rzeka” to przejdź do strony
Zwiń
29 marca 2022 r. uczniowie klasy VII c zaprosili społeczność szkolną na apel poświęcony Ignacemu Łukasiewiczowi, który jest jednym z patronów roku 2022. W marcu przypada również 200. rocznica urodzin tego wybitnego Polaka.
Czytaj więcej
Ignacy Łukasiewicz był nie tylko założycielem nowoczesnego jak na połowę XIX w. zagłębia naftowego. Był również znanym społecznikiem, zatroskanym o los najbiedniejszych. Łukasiewicz nie wynalazł nafty, ale dowiódł, że może mieć ona inne niż dotychczas znane zastosowanie. Z tego względu uważa się go za pioniera przemysłu naftowego. Wykorzystanie nafty do oświetlania pozwoliło na poszukiwania dalszych zastosowań ropy naftowej. Dzięki Ignacemu Łukasiewiczowi i jego wizjonerskiemu myśleniu dysponujemy dzisiaj m.in. tworzywami sztucznymi, smarami, benzyną i innymi pochodnymi ropy naftowej. Oglądający z zainteresowaniem i w skupieniu wysłuchali wystąpienia siódmoklasistów, które z pewnością spopularyzowało sylwetkę tej wybitnej i niedocenianej Postaci.
Zwiń
23 marca 2022 r. klasa III A w atrakcyjnej formie zaprezentowała apel „Nieeleganckie gesty, zachowania, nawyki”. Uczniowie odegrali ciekawe scenki ilustrujące negatywne zachowania w różnych sytuacjach
Czytaj więcej
na lekcjach i podczas przerw w szkole, w trakcie rozmowy i wizyty gości oraz prezentujące właściwe zasady dobrych manier. Występ dzieci urozmaiciła prezentacja multimedialna i wesołe tematyczne piosenki. Dziękujemy trzeciakom i ich wychowawczyni p. Magdalenie Porwolik za piękną lekcję dobrego wychowania. Nasze zachowanie świadczy o nas i naszej kulturze! Pamiętajmy o tym!
Zwiń
21 marca 2022 r. cała społeczność szkolna świętowała Pierwszy Dzień Wiosny. Najpierw w sali gimnastycznej zjawiły się niezwykle barwne dzieci z klas I-III, gdyż każda klasa reprezentowała inny kolor tęczy. Dodatkową dekorację stanowiły piękne, kolorowe kwiaty zdobiące ściany.
Czytaj więcej
Zgromadzonych uczniów oraz nauczycieli powitała p. Aleksandra Surmak i od razu przystąpiła do realizacji bogatego programu, na który składało się wiele konkursów i zabaw. Uczniowie rywalizowali w konkursie piosenki, pokazie mody wiosennej, wykonaniu wiosennego plakatu i układaniu wiosennych przysłów. Następnie rozpoczęły się zawody sportowe w trakcie których dzieci musiały się zmierzyć w wielu wesołych konkurencjach. Atmosfera była bardzo gorąca, brawom i okrzykom nie było końca! Nieco później ten radosny dzień obchodzili uczniowie klas IV-VIII. Gry i zabawy prowadzili przedstawiciele samorządu uczniowskiego, a zapoczątkowały je dziewczęta z klas VII – VIII prezentując układ taneczny przygotowany specjalnie na tę okazję. Następnie każda z klas przedstawiła krótką prezentację sceniczną wcześniej wylosowanej bajki. Na zakończenie zgromadzeni zmagali się z wiosennymi zadaniami, które dostarczyły wszystkim mnóstwo radości
Zwiń
18 marca 2022 r. uczniowie klas siódmych włączyli się w akcję CZYSTY LAS – SPRZĄTANIE Z LEŚNIKAMI i wraz z leśniczymi Norbertem Finke i Antonim Rutkowskim oraz wychowawczyniami: Jadwigą Wojtasiak i Heleną Grabarczyk zadbali o bliskie nam lasy sprzątając wybrane miejsca, dając doskonały przykład jak możemy dbać o dziką przyrodę.
Czytaj więcej
W ciągu kilkugodzinnej akcji uczestnicy tego wydarzenia zebrali wiele worków z odpadami. Aby ich praca nie była syzyfowa, wszyscy powinniśmy dbać o to, żeby nasze lasy były czyste i piękne. Ekologiczne przedsięwzięcie zakończyło ognisko z pieczeniem kiełbasek. Akcja została zorganizowana przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Łodzi pod patronatem "Dziennika Łódzkiego".
Zwiń
15 marca 2022 r. wraz z uczniami klasy VIII A wyruszyliśmy na daleką północ, a to za sprawą profesora Henryka Arctowskiego – geologa, meteorologa, nieustraszonego badacza, podróżnika, wybitnego znawcy krain polarnych, kierownika pierwszej wyprawy na Antarktydę oraz pioniera badań wpływu aktywności Słońca na zmiany pogody i klimatu.
Czytaj więcej
Pamięć o Arctowskim została utrwalona w wielu nazwach geograficznych. W 1976 roku, już po śmierci Henryka Arctowskiego, na Szetlandach Południowych powstała stacja polarna jego imienia. Na Antarktydzie i Spitsbergenie są także szczyty opatrzone imieniem naukowca. Uczniowie zaprezentowali najważniejsze dokonania badacza, w rolę polarnika wcielił się Krzysztof Mękarski, a apel ósmoklasistów wzbogaciła prezentacja multimedialna oraz dekoracyjna wystawa.
Zwiń
6 marca 2022 r. Szczawiński Szczep Drużyn Harcerskich i Zuchowych przed kościołem parafialnym w Szczawinie Kościelnym zorganizował zbiórkę darów POMOC DLA UKRAINY. Zbierano produkty spożywcze, produkty dla dzieci, środki czystości osobistej, leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, materiały opatrunkowe i środki dezynfekujące.
Czytaj więcej
Na apel odpowiedziało bardzo wielu mieszkańców gminy i okolic przekazując środki rzeczowe i pieniężne na rzecz walczącej Ukrainy. Dziękujemy wszystkim którzy wsparli naszą akcję.
Zwiń
1 marca 2022 r. uczniowie klasy VIII b w ramach cyklu „Polscy odkrywcy i wynalazcy” przedstawili apel poświęcony Janowi Czochralskiemu, zwanemu ojcem światowej elektroniki. Ósmoklasiści zaprezentowali najważniejsze dokonania najczęściej wymienianego we współczesnym świecie techniki polskiego uczonego.
Czytaj więcej
W 1916 r. Czochralski został autorem genialnego odkrycia – sposobu hodowania dużych monokryształów metali. Współcześnie metodą Czochralskiego hoduje się monokryształy krzemu dla przemysłu półprzewodników. Jego odkrycie wyprzedziło swoją epokę historyczną i obecnie jest wykorzystywane przy produkcji półprzewodników przez największe koncerny produkujące elektronikę. Metodą wynalezioną przez Czochralskiego wytwarza się cały współczesny krzem, z którego produkuje się diody, tranzystory i czipy układów scalonych. Ciekawa prezentacja klasy z pewnością zachęciła wielu uczniów do bliższego zapoznania się z sylwetką tego wybitnego uczonego.
Zwiń
W styczniu i lutym 2022 r. Amelka, Ania, Agatka, Filip oraz Florian - uczniowie klasy VIII a pod opieką p. Anny Rymarkiewicz pracowali
nad projektem Zrób-My Nasz-Film „Historie zapisane w obrazie”. Konkurs organizował OEIiZK w Warszawie pod honorowym patronatem Mazowieckiego Kuratora Oświaty i Marszałka Województwa Mazowieckiego.
Czytaj więcej
Temat tegorocznej edycji dla szkół podstawowych to „Filmowy wehikuł czasu – wczoraj, dziś, jutro”. Czasochłonne gromadzenie materiałów oraz zespołowa praca zaowocowały filmem, pt. „Pisała dla Was…”. Opowiada on o autorce książek dla dzieci - Marii Kownackiej. Powstał, aby rozpropagować twórczość pisarki i, by uczcić 40. rocznicę jej śmierci. Mamy nadzieję, że sięgnięcie
po „Rogasia z Doliny Roztoki”, „Skarb pod wiatrakiem”, „Kajtkowie przygody”, „Plastusiowy pamiętnik” lub sześcioczęściowy cykl „Razem
ze słonkiem”. To tylko kilka tytułów z bogatego dorobku słynnej słupianki. Szanujmy to, co nam bliskie i, co nasze.
Zwiń
Miło nam poinformować, że uczennica klasy I b Antonina Niewiadomska otrzymała wyróżnienie w konkursie plastycznym, pt.: „Zima za oknem”.
Artystyczna rywalizacja przebiegała w trzech kategoriach wiekowych – klasy:
I-III, IV-VI, VII-VIII i została przeprowadzona przez Stowarzyszenie Gmin Turystycznych Pojezierza Gostynińskiego. Celem konkursu było zwiększenie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, zachęcenie do samodzielnej obserwacji najbliższego otoczenia oraz podjęcie twórczej działalności.
Czytaj więcej
Do siedziby organizatora wpłynęło 180 prac, spośród których, zdaniem komisji, zostało wyłonionych piętnaście najciekawszych. Dziękujemy Tosi, że pięknie reprezentowała naszą szkołę, a pozostałym uczestnikom składamy słowa uznania za aktywność.
Zwiń
Plastusiowa mama - wystawa
Na korytarzu szkolnym przed biblioteką powstała wystawa zatytułowana „Plastusiowa mama”. Jej główną bohaterką jest pisarka dla dzieci
– Maria Kownacka. Warto dodać, że słynna autorka urodziła się 11 września 1894 r. w Słupie, miejscowości należącej do naszej gminy. Tutaj spędziła
8 najszczęśliwszych lat życia, które przerwała śmierć ukochanej mamy.
Czytaj więcej
Ludwika Kownacka spoczęła na cmentarzu w Suserzu, a mała Marysia „wyruszyła w świat”. Szybko dorosła i swoje dojrzałe życie związała
z warszawskim Żoliborzem. Tam tworzyła teksty do „Płomyka” i „Płomyczka” oraz do teatrzyku kukiełkowego „Baj”, tam powstawały jej kolejne książki: „Plastusiowy pamiętnik”, „Kukuryku na ręczniku”, „Kajtkowe przygody”, „Rogaś z Doliny Roztoki”, „Dzieci z Leszczynowej Górki”. Pisarka kochała przyrodę i dużo tekstów poświęciła właśnie tej tematyce. Nieocenioną skarbnicą wiedzy o roślinach i zwierzętach okazuje się cykl „Razem ze słonkiem”.
W 1971 roku Maria Kownacka została nagrodzona Orderem Uśmiechu, gdyż – jak zapisała we wspomnieniach – „Po wyjątkowo ciężkim, osieroconym dzieciństwie i młodości, nigdy nie podaję dzieciom rzeczy smutnych. (...) Wszystko co piszę, staram się utrzymać w jasnych kolorach,
tak, żeby na dziecięcej buzi wywołać uśmiech.” 27 lutego 2022 roku minęła czterdziesta rocznica śmierci pisarki. Mamy nadzieję, że zgromadzone eksponaty, prace plastyczne i lekcje biblioteczne przyczynią się
do popularyzacji twórczości naszej Rodaczki.
Zwiń
23 lutego 2022 r. uczniowie klasy III b zaprosili dzieci z klas I-III na apel z cyklu „Szkoła dobrze wychowana – kulinarny savoir vivre”. Młodzi prelegenci najpierw wyjaśnili czym jest savoir vivre oraz jak ważna jest jego znajomość ze względu na fakt, że młodzi ludzie coraz częściej zapominają o podstawowych zasadach dobrego zachowania.
Czytaj więcej
Następnie przy pięknie zastawionym stole opowiedzieli o najważniejszych regułach obowiązujących podczas nakrywania stołu, oczekiwania na posiłek i w trakcie jego spożywania. Znajomość „złotych zasad” których powinniśmy przestrzegać może w dużej mierze uchronić nas teraz i w przyszłości przed wieloma „wpadkami”.
Zwiń
26 stycznia 2022 r. w ostatnim dniu nauki stacjonarnej odbył się próbny egzamin ósmoklasisty. Przystąpiło do niego 37 uczniów. Arkusze zostały przygotowane przez wydawnictwo Operon, a uczniowie wybierali przedmiot egzaminacyjny – język polski lub matematykę.
Czytaj więcej
Zdecydowana większość wypełniała arkusz polonistyczny, zmagając się z analizą tekstów literackich. Próbny egzamin został przeprowadzony w sali gimnastycznej, w warunkach bardzo zbliżonych do właściwego egzaminu, aby zdający mogli poznać obowiązujące procedury. Wyniki egzaminu próbnego będą wskazówką zarówno dla uczniów jak i nauczycieli o jakości kształcenia i postępach w nauce.
Zwiń
17 grudnia 2021 r. był ostatnim dniem spędzonym w szkole przed czekającym uczniów nauczaniem zdalnym i długo oczekiwanymi przez wszystkich feriami świątecznymi. W radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia wprowadzili dzieci z klas I -IV, uczniowie klasy IIa, prezentując inscenizację przygotowaną przez p. Elżbietę Kowalską.
Czytaj więcej
Starsi uczniowie obejrzeli montaż słowno – muzyczny „Zawsze wtedy jest Boże Narodzenie” składający się z wierszy, pastorałek i kolęd, przygotowany przez p. Annę Budzyńską i p. Janusza Majchrzaka.
Po zakończeniu widowiska pan dyrektor Marian Żuchniewicz, pani wójt Barbara Stępniak i przewodniczący rady gminy p. Roman Wojciechowski życzyli zebranym i ich rodzinom pogodnych świąt oraz radości z przebywania z najbliższymi. Zwieńczeniem obydwu apeli było wspólne zaśpiewanie kolędy „Wśród nocnej ciszy”. Wieczorem na wigilijnym kolędowaniu spotkali się także zuchy, harcerki, harcerze i instruktorzy.
Zwiń
Niebawem święta, a na korytarzu naszej szkoły pojawiła się wystawa szopek, przygotowana przez nauczycielkę plastyki - p. Urszulę Pietruszewską. Prace zostały wykonane różnorodnymi technikami przez uczniów klas IV-VII i wprowadziły tak lubianą przez wszystkich świąteczną atmosferę!
Nowe koszulki
Tuż przed świętami reprezentanci naszej szkoły otrzymali w prezencie od Mikołaja nowe koszulki sportowe, w których będą występować na kolejnych zawodach. Wzór strojów jest identyczny do dotychczas używanych. Mamy nadzieję, że przyniosą one szczęście naszym sportowcom.
Wychowanie przez czytanie
W październiku i listopadzie 2021 roku uczniowie klas V-VIII podczas lekcji języka polskiego realizowali program „WYCHOWANIE PRZEZ CZYTANIE”. Jego celem było wspieranie rozwoju moralnego młodzieży oraz promocja czytelnictwa i wartościowej literatury.
Czytaj więcej
Na warsztat wzięto dwa zbiory opowiadań pod tytułem „Gorzka czekolada”, które dotyczyły wartości, takich jak: szacunek, uczciwość, odwaga cywilna, odpowiedzialność, przyjaźń, życzliwość czy mądrość. Pod okiem nauczycieli młodzież omawiała istotę poszczególnych przymiotów oraz skutki ich stosowania bądź zaniechania w codziennym życiu. Ostatni etap projektu polegał na stworzeniu przez uczniów krótkich filmów - na temat wybranej przez siebie wartości moralnej. Poniżej przedstawiamy powstałe mini produkcje i zdjęcia. Wszystkim zaangażowanym i ich opiekunom składamy słowa podziękowania. Dziękujemy również Fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom za zainicjowanie całego przedsięwzięcia i zachęcamy do czytania.
Zwiń
8 grudnia 2021 r. uczniowie z klas: VII a, VII b i VII c byli w Teatrze Dramatycznym im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku na spektaklu Opowieść wigilijna. Opiekę sprawowały wychowawczynie klas: p. Monika Balcerzak, p. Helena Grabarczyk, p. Jadwiga Wojtasiak oraz p. Marian Żuchniewicz.
Czytaj więcej
W pierwszych trzech rzędach, z zapartym tchem uczniowie i nauczyciele śledzili losy głównego bohatera – skąpca Scrooge'a, który nie cierpiał Świąt Bożego Narodzenia. Przedstawienie bardzo się podobało i wprowadziło wszystkich w świąteczny nastrój.
Zwiń
7 grudnia uczniowie klas drugich uczestniczyli w wycieczce do kina Helios w Płocku, zorganizowanej z okazji Mikołajek. Dzieci miały okazję obejrzeć film pt.: "Clifford. Wielki czerwony pies”, piękną opowieść o psie, który uczy kochać świat.
Czytaj więcej
Nudy w kinie nie było – był popcorn i cola, śmiech i łzy wzruszenia. Dzieci były zachwycone.
Zwiń
6 grudnia 2021 r. zgodnie z tradycją do szkoły zawitał Św. Mikołaj. Towarzyszyły mu dwa aniołki. Było bardzo miło, uczniowie fotografowali się z przybyszami i częstowali słodyczami. Każdy otrzymał przynajmniej jednego cukierka. W rolę Mikołaja wcielił się Przemysław Chodorowski, a w obdarowywaniu pomagały mu aniołki: Maja Obszyńska i Agata Wasilewska.
Czytaj więcej
Sponsorem cukierków był Samorząd Uczniowski naszej szkoły.
Zwiń
XIII Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej
26 listopada 2021 r. odbył się XIII Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej zorganizowany przez naszą szkołę we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Szczawinie Kościelnym, pod honorowym patronatem Wójta Gminy Szczawin Kościelny. Konkurs rozgrywany był w III kategoriach: klasy I-III, klasy IV-VI i klasy VII-VIII.
Czytaj więcej
Do konkursu przystąpili soliści i zespoły ze szkół powiatu gostynińskiego: Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Małkowskiego w Szczawinie Kościelnym, Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Trębkach, Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Zwoleniu, Szkoły Podstawowej nr 5 im. Księcia Mazowieckiego Siemowita IV w Gostyninie i I Szczawińska Drużyna Harcerek „HEDVIGIS”. Uczestników oceniało jury w składzie: przewodniczący p. Anna Rymarkiewicz, p. Monika Cichońska - dyrektor GBP w Szczawinie Kościelnym, p. Bożena Jeziorska i p. Jacek Ciesielski. W tegorocznej edycji przeglądu wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy laureatów, a najlepsi zostali uhonorowani wyróżnieniami. Wyróżnienia odebrali: w kategorii klas I-III Julia Cieślak ze Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Trębkach, w kategorii klas IV-VI Liliana Śniecikowska ze Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Małkowskiego w Szczawinie Kościelnym, w kategorii klas VII – VIII Dominika Wiśniewska ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Księcia Mazowieckiego Siemowita IV w Gostyninie, Amelia Śniecikowska ze Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Małkowskiego w Szczawinie Kościelnym oraz Zespół wokalny ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Zwoleniu. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom i opiekunom za udział oraz zaangażowanie w przygotowaniach do XIII PPiPP, gratulujemy występów i życzymy dalszych sukcesów.
Zwiń
10 listopada 2021 r. społeczność szkolna uroczyście obchodziła 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym dniu nasi wychowankowie byli ubrani w galowe stroje, a w wielu miejscach szkoły pojawiły się gazetki upamiętniające to najważniejsze dla Polaków święto. Uczniowie klasy Ia udekorowani biało-czerwonymi kotylionami przedstawili uroczystą lekcję historii, prezentując wiersze, piosenki i tańce patriotyczne.
Czytaj więcej
O godzinie 11.11 przestrzegając zasad sanitarnych dzieci oraz nauczyciele wspólnie odśpiewali cztery zwrotki hymnu, włączając się po raz kolejny do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”. Kulminacyjną częścią obchodów była akademia w której oprócz przedstawicieli społeczności szkolnej wzięło udział wielu zaproszonych gości. Okolicznościowe przemówienia wygłosili: dyrektor szkoły – p. Marian Żuchniewicz, wójt gminy – p. Barbara Stępniak oraz ksiądz Dariusz Szeląg, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Suserzu. Zebrani obejrzeli program artystyczny "Polska to jest wielka rzecz" w wykonaniu uczniów klas V-VIII, przygotowany przez p. Jadwigę Wojtasiak. Ostatnim punktem uroczystości było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikami upamiętniającymi mieszkańców naszej gminy, którzy oddali swe życie za wolną i niepodległą Polskę.
Po raz piąty szkoła uczestniczy w akcji "Paka dla rodaka", której organizatorem i koordynatorem jest Fundacja Rozwoju Mikrospołeczności „Per Aspera ad Astra”. Działania prowadzone w jej ramach są związane z niesieniem konkretnej pomocy Polakom mieszkającym na Wschodzie. W tym roku 250 paczek żywnościowych, książki, zabawki trafią do najuboższych Polaków ze Lwowa i Żytomierza. Nasz udział polegać bedzie na zbieraniu cukru i konserw mięsnych; przeprowadzona zostanie również zbiórka pieniędzy, za które organizator dokupi brakujące do paczek artykuły.
Czytaj więcej
Tak jak co roku liczymy na zaangażowanie i ofiarność. Znaczenie akcji nie ogranicza się tylko do wymiaru materialnego, znacznie ważniejsze jest budowanie solidarności i więzi z rodakami, którzy nie z własnej winy mieszkają poza ojczyzną.
9 listopada 2021 r. w hali sportowej MOSiR w Gostyninie zostały rozegrane XXIII Mistrzostwa Powiatu w halowej piłce nożnej chłopców rocznik 2007/2008. Nasza drużyna w składzie: Piotr Wojtczak, Kacper Mękarski, Jakub Gutkowski, Kacper Brzozowski, Przemysław Chodorowski, Bartosz Zgierski, Adam Zalewski, Piotr Bregier i Bartosz Jóźwiak w grupie eliminacyjnej rozegrała dwa mecze.
Czytaj więcej
W obu zwyciężyła, z Sannikami 2:1 i z Lucieniem 3:0. Chłopcy awansowali do najlepszej czwórki turnieju z pierwszego miejsca w grupie eliminacyjnej. W kolejnej fazie turnieju reprezentacja naszej szkoły rozegrała jeszcze dwa spotkania. W finałowej grupie chłopcy wygrali z Białotarskiem 2:1 i z SP nr 1 w Gostyninie 4:0. Drużyna wygrywając wszystkie mecze zajęła 1 miejsce. Gratulujemy!
28 października 2021 roku uczniowie klas trzecich i czwartej naszej szkoły udali się na wycieczkę do Kopalni Soli w Kłodawie. Choć kopalnia znajduje się niezbyt daleko od nas, to nie wszyscy wiedzą, że jest to najgłębsza w Polsce podziemna trasa turystyczna.
Czytaj więcej
Na samym początku, niezapomnianych wrażeń dostarczył nam zjazd windą górniczą z prędkością 6m/s na głębokość 600 m. Zwiedziliśmy pomieszczenia przygotowane specjalnie dla turystów – Kaplicę Św. Kingi, salę koncertową oraz Grotę Drakuli. Podczas spaceru nasz przewodnik opowiedział historię powstania 250 milionów lat temu pokładów soli oraz kopalni w latach 50 ubiegłego wieku. Niesamowite wrażenie zrobiło na nas to, że zwiedzając podziemne korytarze i wyeksploatowane komory, spotkaliśmy górników powracających, bądź udających się do pracy, gdyż kopalnia cały czas funkcjonuje. Poznaliśmy również tradycyjne metody wydobycia kłodawskich złóż- najczystszej soli kamiennej na świecie o barwie białej oraz jedyne w Europie, unikalnej soli różowej. Spacerując solnymi korytarzami mogliśmy podziwiać maszyny górnicze, przyrządy pomiarowe i magazyny z materiałami wybuchowymi. Podczas wycieczki dowiedzieliśmy się, że sól wydobywana w Kłodawie znajduje zastosowanie jako sól kuchenna, sól dla przemysłu spożywczego, dla rolnictwa, dla przemysłu chemicznego, w drogownictwie do zimowego utrzymania dróg oraz w celach leczniczych. Pełni wrażeń i zaopatrzeni w kłodawską sól wróciliśmy do szkoły.
Zwiń
22 października 2021 r. uczniowie klas II oraz Ib wybrali się na wycieczkę do Zakątka Odkrywców w Stróżewku. Mali odkrywcy podczas warsztatów kredkowych zostali wprowadzeni w tajniki powstawania kredek, a następnie pod opieką Szalonego Naukowca samodzielnie wykonali kolorowe, pachnące kredki, które mogły zabrać do domu.
Czytaj więcej
W trakcie warsztatów dzieci brały również udział w pokazie iluzjonisty oraz w zabawach muzyczno-ruchowych. Z wyjazdu wszyscy wrócili z uśmiechem na twarzy, pełni pozytywnych wrażeń i emocji. Dzięki warsztatom dzieci miło spędziły czas oraz wiele się nauczyły.
20 października 2021 r. 29 ósmoklasistów uczestniczyło w wycieczce
do Płocka. Wyjazd został zorganizowany we współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Narkomanii. Jego głównym celem było przeciwdziałanie zachowaniom ryzykownym, w szczególności w ramach profilaktyki uniwersalnej oraz poznawanie kraju, jego zabytków, kultury
i historii.
Czytaj więcej
Pierwszy punkt programu stanowiła wizyta w kinie Helios.
Tam młodzież obejrzała wzruszający film „Mój piękny syn”, który ukazywał heroiczną walkę ojca z uzależnieniem syna. Historia nastolatka, jego marzenia
i upadki stały się doskonałym tematem do dyskusji podczas posiłku w Pizza Hut. Kolejny etap to wystawiennicze podchody w Muzeum Mazowieckim,
jak się okazało - niezwykle wciągające i frapujące. W kilkadziesiąt minut uczniom klas ósmych udało się poznać najważniejsze fakty z tysiącletniej historii Płocka, obejrzeć dawne artefakty oraz makietę miasta. Na dłużej zatrzymali się również na nowo otwartej ekspozycji Art Deco, która ukazywała wyposażenie wnętrz i przedmioty codziennego użytku z lat 1920-1930.
Po muzealnych wrażeniach na ulicy Tumskiej wycieczkowicze przeszli na Stary Rynek, gdzie mieści się Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. To tam w domu zakonnym Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia 22 lutego 1931 roku dwudziestosześcioletnia siostra Faustyna Kowalska miała pierwsze objawienie Jezusa Miłosiernego. O losach świętej i o tym, co w życiu najważniejsze, opowiedziała młodzieży siostra Weronika. Poznawanie miasta zakończono spacerem po Wzgórzu Tumskim, podczas którego podziwiano piękne widoki. Wyjazd doskonale posłużył integracji zespołu klasowego oraz poszerzył wiedzę uczniów. Z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci.
Zwiń
Rozstrzygnięto II Edycję Gminnego Konkursu Profilaktycznego „Moja rodzina jest super”. W dniu 18 października 2021 r. komisja konkursowa oceniła prace zgodnie z zasadami obowiązującymi w regulaminie konkursu. W konkursie wzięło udział 20 uczniów z klas 0-III naszej szkoły.
Czytaj więcej
Komisja przydzieliła nagrody w poszczególnych kategoriach wiekowych.
Klasa „0” -
miejsce I – Zuzanna Cieślak,
miejsce II – Jakub Matusiak.
Klasa I -
miejsce I - Natalia Kurkowska,
miejsce II – Miłosz Zielak,
miejsce III – Bartosz Salamandra,
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała - Amelia Cichosz.
Klasa II -
miejsce I ex aequo – Dominika Kaczorowska i Patrycja Borkowska,
miejsce II ex aequo - Magdalena Kujawa i Aleksandra Krysztofiak,
miejsce III - Michalina Cichosz.
Klasa III -
miejsce I ex aequo – Wojciech Seweryn i Zuzanna Piechocka,
miejsce II - Zuzanna Błaszczyk,
Wyróżnienie w tej kategorii otrzymał Filip Sobczyk.
Gratulujemy zwycięzcom.
15 października 2021 roku w bibliotece szkolnej odbył się finał konkursu „Papież Jan Paweł II – święty naszych czasów” adresowany
do uczniów klas szóstych, siódmych i ósmych. Jego cele dotyczyły: pogłębienia wśród młodzieży wiedzy o życiu i działalności Jana Pawła II, tworzenia pojęcia świętości jako synonimu pełnego, prawdziwego człowieczeństwa
oraz odwołania się do nieprzemijających wartości. Zainteresowani uczniowie wzięli udział w dwóch lekcjach przygotowujących ich do rywalizacji, a także otrzymali materiały drukowane i cyfrowe.
Czytaj więcej
Dużym wsparciem, w zdobyciu wiedzy, posłużyły również zajęcia religii poprowadzone przez pana Tomasza Czurę. Do I etapu przystąpiło 23 uczniów, spośród których wyłoniono dziesięcioro finalistów. Indywidualne zadania odnosiły się do: prezentacji wybranej podróży papieskiej, odpowiedzi na pytania wybrane losowo, rozpoznawania miejsc związanych z życiem Jana Pawła II, wypowiedzi
na temat wybranej myśli Papieża Polaka oraz przytoczenia jednej anegdoty
z życia świętego. Uczniowie wykazali się doskonałą znajomością biografii Karola Wojtyły, prezentowali rodzinne wspomnienia ze spotkań z Ojcem Świętym, wyjaśniali przemawiające do nich słowa papieża. Po wystąpieniach
i spożyciu smacznych kremówek komisja ogłosiła wyniki. I tak: I miejsce zajął Florian Jabłoński - uczeń klasy VIII a, II miejsce przypadło w udziale uczennicy klasy VIII b – Mai Obszyńskiej, zaś na III miejscu uplasowała się Zuzanna Milczarska - uczennica klasy VII b. Wyróżnienie otrzymał Fabian Pietruszewski – uczeń klasy VII b. Laureaci oraz finaliści zostali obdarowani upominkami zakupionymi z funduszy Rady Rodziców, za co kierujemy szczególne słowa podziękowania do przewodniczącego – pana Norberta Finke. Pozostali uczestnicy również otrzymali nagrody pocieszenia.
Całe przedsięwzięcie pięknie wpisało się w uczczenie XXI Dnia Papieskiego oraz Dnia Jana Pawła II – obchodzonego 16 października w 43. rocznicę wyboru Polaka na Stolicę Piotrową.
Zwiń
13 października 2021 r. społeczność szkolna, emerytowani nauczyciele i przedstawiciele Gminy w Szczawinie Kościelnym uczestniczyli w uroczystym apelu z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Było dużo życzeń, i ciepłych słów skierowanych do pedagogów. W części artystycznej przygotowanej pod kierunkiem p. Moniki Balcerzak i p. Anny Budzyńskiej uczniowie śpiewem i wierszem wyrazili swoje podziękowanie i słowa uznania dla trudnej pracy pedagogów.
Czytaj więcej
W imieniu całej społeczności szkolnej, przedstawiciele samorządu uczniowskiego, na ręce dyrektora szkoły, wręczyli prezent, który będzie służył całemu gronu pedagogicznemu. Doceniając profesjonalizm w działaniu na rzecz edukacji i wychowania młodego pokolenia oraz sumienne i rzetelne wykonywanie obowiązków, dyrektor p. Marian Żuchniewicz został uhonorowany nagrodą finansową Wójta Gminy Szczawin Kościelny.
„Uczniem być, to ważna sprawa…” - takie hasło towarzyszyło ślubowaniu klas pierwszych w naszej szkole. Uroczystość odbyła się 13 października 2021 r. Podczas niej nowi uczniowie zostali oficjalnie przyjęci w poczet społeczności szkolnej. W trakcie programu artystycznego pierwszaki zaprezentowały swoje recytatorskie i wokalne umiejętności. Najważniejszym punktem ceremonii było złożenie uroczystego ślubowania.
Czytaj więcej
Na pamiątkę tego doniosłego wydarzenia dzieci otrzymały drobne upominki. Przedstawiciele najmłodszych uczniów złożyli kwiaty pod tablicą patrona szkoły Andrzeja Małkowskiego i tradycyjnie posadzili drzewka, które będą rosnąć razem z nimi. Mamy nadzieję, że szkoła będzie dla Was źródłem wiedzy i zdobywania nowych umiejętności, ale także „drugim domem”, w którym znajdziecie życzliwość, zrozumienie i nowe przyjaźnie.
Zwiń
1 października 2021 r. obchodzony był XI Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Ten dzień rozpoczął Dyrektor Szkoły p. Marian Żuchniewicz, odpowiadając na wylosowane pytania. Egzaminatorami były uczennice klas VIII: Agata Wasilewska, Anna Majchrzak, Maja Obszyńska, Maja Sarzała oraz uczennice klas VII: Julia Zimecka, Zuzanna Milczarska, Michalina Majchrzak i Nadia Drążewska.
Czytaj więcej
Po zdaniu egzaminu przez pana Dyrektora, sprawdzeni z tabliczki mnożenia byli nauczyciele oddziału przedszkolnego, nauczyciele szkoły podstawowej i pracownicy szkoły.Uczniowie klas III mieli w tym dniu przeprowadzoną grę dydaktyczną: „Spacer w chmurach”, w której mogli w formie zabawy sprawdzić swoją wiedzę z tabliczki mnożenia.
Uczniowie klas IV- VIII pisali egzamin ze znajomości tabliczki mnożenia. Bezbłędne odpowiedzi były nagradzane certyfikatem „Eksperta Tabliczki Mnożenia”.
Dla rodziców i społeczności lokalnej egzamin został przeprowadzony przed szkołą o godzinie 11.35 i zakończony uzyskaniem certyfikatu.
Przygotowania do tego dnia w naszej szkole trwały przez cały tydzień. Uczniowie wszystkich klas na zajęciach świetlicowych rozwiązywali quizy, labirynty, kolorowanki matematyczne. Układali fraszki, grali w gry dydaktyczne, które umożliwiały im przypomnienie zasad mnożenia i dzielenia.
Gratulujemy Mistrzom, dziękujemy Egzaminatorom i wszystkim uczestnikom za udział w akcji.
Zwiń
29 września 2021 r. na boisku typu „Orlik” przy Stadionie Miejskim im. Janusza Kusocińskiego w Gostyninie zostały rozegrane XXIII Mistrzostwa Powiatu w Piłce Nożnej Chłopców rocznik 2007/2008. Nasza drużyna w grupie eliminacyjnej rozegrała dwa mecze, z których wygrała jeden z Emilianowem 4:0, przegrała z SP 3 Gostynin 1:5. Chłopcy zajęli drugie miejsce w grupie i awansowali do najlepszej czwórki turnieju.
Czytaj więcej
W kolejnej fazie rozgrywek reprezentacja naszej szkoły rozegrała jeszcze dwa mecze. Chłopcy wygrali z Sannikami 5:1 i przegrali z Lucieniem 4:5. Drużyna zajęła ostatecznie 2 miejsce, nie kwalifikując się do rozgrywek rejonowych.
Zwiń
17 września 2021 r. w ramach akcji „Bezpieczna droga do szkoły” odbyło się spotkanie edukacyjno – profilaktyczne uczniów klas I-III z dzielnicowym- asp. Arnoldem Zarębą. Policjant rozmawiał z dziećmi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Radził jak unikać niebezpieczeństw, na które są narażeni w czasie pokonywania codziennej drogi do szkoły i domu oraz zachęcał do wyposażenia ubiorów i plecaków w elementy odblaskowe. W trakcie wizyty dzieci miały okazję obejrzeć policyjny radiowóz i zobaczyć, jak działają urządzenia wykorzystywane w codziennej służbie funkcjonariuszy. Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w spotkaniu, zadawali wiele pytań, wykazali się również dobrą znajomością zasad przechodzenia przez jezdnię i znaków drogowych.
Galeria zdjęć
Sprzątanie świata
14 września 2021 r. uczniowie klas siódmych pod opieką wychowawców p. Jadwigi Wojtasiak, p. Moniki Balcerzak, p. Heleny Grabarczyk, leśniczego p. Norberta Finke i p. Antoniego Rutkowskiego, zaopatrzeni w worki na śmieci i jednorazowe rękawice uczestniczyli w akcji ekologicznej „Sprzątanie świata”, oczyszczając z odpadów tereny leśne. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła bardzo szybko i sprawnie, a efekty pracy uczniów były widoczne. Śmieci było dużo. Były to głównie: papier, plastik, szkło i puszki aluminiowe. Sprzątający wyrazili nadzieję, iż ich praca nie pójdzie na marne i przynajmniej przez najbliższy okres w lesie będzie czysto. Czynny udział w akcji uzmysłowił uczniom, że należy dbać o swoje środowisko, o czystość otoczenia i jakie mogą być negatywne skutki zaniechania tych działań w przyszłości. Wspólnie spędzony czas był okazją do integracji zespołów klasowych. Podsumowaniem działań było spotkanie przy ognisku.
Galeria zdjęć
Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022
1 września 2021 r. świętowaliśmy rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022. Uroczyste apele, w których oprócz społeczności szkolnej uczestniczyli goście: wójt gminy p. Barbara Stępniak, sekretarz gminy p. Zbigniew Filipiak, przewodniczący rady rodziców p. Norbert Finke i proboszcz parafii ks. Jarosław Kłosowski zostały zorganizowane w dwóch grupach wiekowych. O godzinie 8.00 pierwszy dzwonek usłyszały dzieci z klas I-IV, natomiast o godz. 11.00 w sali gimnastycznej spotkali się uczniowie klas V-VIII. W trakcie uroczystości zebrani obejrzeli program artystyczny przygotowany przez uczniów klas siódmych, pod kierunkiem wychowawczyń: p. Moniki Balcerzak i p. Heleny Grabarczyk. Pani Barbara Stępniak w towarzystwie dyrektora szkoły p. Mariana Żuchniewicza, ks. Jarosława Kłosowskiego, p. Zbigniewa Filipiaka, p. Norberta Finke p. Małgorzaty Rędzikowskiej oraz przedstawicieli klas dokonała uroczystego otwarcia nowej 10-stanowiskowej pracowni komputerowej z serwerem wykonanym w technologii wirtualnej. Każdy komputer posiada oprogramowanie niezbędne do prowadzenia lekcji. Po uroczystości i spotkaniach w klasach ze swoimi wychowawcami, cała społeczność szkolna uczestniczyła w apelu pod pomnikiem ofiar II wojny światowej. Wyrazem hołdu i pamięci dla tych, którzy oddali swe życie za wolną i niepodległą Polskę była minuta ciszy, złożone kwiaty i zapalone znicze.
Galeria zdjęć
Nowa pracownia komputerowa
Od 1 września uczniowie będą mogli odbywać zajęcia komputerowe i z informatyki w nowej pracowni komputerowo-informatycznej. Szkoła dysponuje dwiema 10 stanowiskowymi pracowniami z dostępem do szerokopasmowego Internetu dostarczanego przez NASK.
Również od początku nowego roku szkolnego została zmodernizowana i doposażona stołówka szkolna. Ze środków pozyskanych w rządowym programie „Posiłek w szkole i w domu” zakupiono nowoczesne urządzenia wyposażenia kuchni – piec konwekcyjno-parowy, zmywarkę kapturową, kuchnie i taborety gazowe, szafy chłodnicze i zamrażarkę oraz komplety naczyń indywidualnych.