25 czerwca 2021 r. to ostatni dzień roku szkolnego 2020/2021. Z uwagi na obostrzenia wprowadzone w związku z pandemię, uroczystość zakończenia nauki odbyła się inaczej niż zwykle. Najpierw, bo już o godzinie 8.00 pożegnali się ze szkołą uczniowie z klas IV – VI, godzinę później dzieci z klas I-III. O godzinie 11.00 rozpoczęła się uroczystość pożegnania absolwentów. W części oficjalnej oprócz dyrekcji szkoły, przedstawicieli grona pedagogicznego, uczniów z klas VII - VIII i zaproszonych rodziców, wzięli między innymi udział, wójt gminy p. Barbara Stępniak, przewodniczący Rady Gminy w Szczawinie Kościelnym p. Roman Wojciechowski oraz przewodniczący Rady Rodziców p. Norbert Finke.
Czytaj więcej
Najlepsi uczniowie zostali uhonorowani świadectwami z wyróżnieniem, nagrodami rzeczowymi lub pieniężnymi za wyniki w nauce, oraz godne reprezentowanie szkoły w konkursach i zawodach sportowych. Rodzicom wyróżnionych uczniów zostały wręczone listy gratulacyjne i podziękowania. Tego dnia z gronem pedagogicznym i uczniami pożegnały się odchodzące na emeryturę panie Marianna Jędrzejewska i Marzena Krasnodębska, którym życzymy wspaniałych dni w życiu osobistym, niezawodnego zdrowia i czasu na realizację własnych pasji i marzeń. Ósmoklasistom, świadectwa ukończenia szkoły wręczyły ich wychowawczynie, p. Urszula Pietruszewska i p. Marzena Krasnodębska. Absolwenci przekazali sztandar szkoły nowemu pocztowi, który tworzą: Amelia Śniecikowska, Maja Obszyńska i Agata Wasilewska. Absolwenci zostali pożegnani przez swych młodszych kolegów z siódmych klas i obdarowani pamiątkowymi fotografiami. Wszystkim Uczniom i ich Rodzicom życzymy bezpiecznych, wesołych wakacji i do zobaczenia we wrześniu!
Zwiń
Z niezwykłą radością informujemy, że uczennica klasy IV a – Maria Drabik zwyciężyła w kategorii klas IV – VI w XLII edycji konkursu recytatorskiego
im. Janusza Korczaka „Pięknie być człowiekiem” organizowanego przez Książnicę Płocką im. Władysława Broniewskiego. Tegoroczna rywalizacja wpisywała się w kampanię ekologiczną, uświadamiającą, jak ważne jest, byśmy wspólnie zadbali o przyszłość naszej planety. Prezentowany repertuar uwrażliwiał dzieci i młodzież na zachowania proekologiczne, promował bogactwo i różnorodność fauny oraz flory.
Czytaj więcej
Warto dodać, że do eliminacji rejonowych we wszystkich kategoriach z rejonów: Płock, Sierpc, Gąbin, Sanniki, Gostynin, Kutno, Żychlin, Piątek i Łęczyca zgłosiło się 213 osób,
a do finału zakwalifikowało się 43 recytatorów. W drugiej kategorii wiekowej /10-12 lat/ rywalizowało 15 adeptów teatralnej sztuki. Jury tworzyli aktorzy Teatru Dramatycznego w Płocku – pp. Hanna Chojnacka-Gościniak i Szymon Cempura. Naszej reprezentantce serdecznie gratulujemy sukcesu i liczymy
na kolejne w przyszłości! 
21 czerwca 2021 r. na terenie Gminnego Ośrodka Kultury w Szczawinie Kościelnym odbyła się uroczystość wręczenia nagród w II Powiatowym Konkursie Plastycznym „Bohaterowie utworów Marii Kownackiej malowani dziecięcą wyobraźnią” i w III Powiatowym Konkursie Recytatorskim
„O uśmiech Plastusia”. Do organizatora, czyli Gminnej Biblioteki Publicznej wpłynęły 96 nagrania recytacji oraz 105 prac plastycznych z terenu powiatu gostynińskiego.
Czytaj więcej
Komisje konkursowe oceniały dzieci w dwóch kategoriach wiekowych: przedszkola i klasy I – III, a dodatkowo w rywalizacji plastycznej brano pod uwagę prace dwu i trzywymiarowe. Bardzo miło nam poinformować, że uczennice naszej szkoły odniosły sukcesy w obydwu współzawodnictwach. W zmaganiach recytatorskich I miejsce zajęła uczennica klasy III – Liliana Śniecikowska, zaś III miejsce otrzymała pierwszoklasistka – Patrycja Albińska. Natomiast w konkursie plastycznym – w kategorii prac płaskich III miejsce zajęła Lena Lewandowska, zaś I – kolejna pierwszoklasistka – Zosia Mróz.
W kategorii prac przestrzennych Liliana Śniecikowska otrzymała III miejsce, natomiast Laura Cichońska – I. Niespodziankę sprawiła Patrycja Albińska, której praca została nagrodzona Grand Prix.! Gratulujemy i zapewniamy,
że jesteśmy z Was dumni! Cieszymy się, że młode pokolenie rozbudza w sobie
i w nas zainteresowanie twórczością nasze rodaczki – Marii Kownackiej. Brawo!
Zwiń
11 czerwca 2021 roku w bibliotece szkolnej zgromadzili się uczestnicy konkursu fotograficznego pod hasłem „Zatrzymać czas”. Główne założenia artystycznej rywalizacji dotyczyły: wzmocnienia poczucia tożsamości kulturowej, narodowej i regionalnej, kształtowania postawy otwartej wobec świata i innych ludzi oraz popularyzacji fotografii jako aktywnej formy spędzania czasu wolnego.
Czytaj więcej
Zadanie polegało na utrwaleniu na zdjęciu szczególnie interesującego obiektu z kategorii ludzie lub architektura.
Cieszy fakt, że na konkurs wpłynęło 15 prac, których autorami byli zarówno chłopcy, jak i dziewczęta. Jury biorąc pod uwagę ustalone wcześniej kryteria, wyłoniło czworo finalistów. I tak I miejsce zajęła fotografia uczennicy klasy VIII b Natalii Rurarz, II miejsce otrzymało zdjęcie ucznia klasy VI c Marcela Wolińskiego, kapliczka Marty Fuz uplasowała się na III miejscu, a dwie prace Mai Obszyńskiej zyskały wyróżnienie. Nagrodzeni zostali obdarowani dyplomami i torbami upominków, zaś pozostali uczestnicy dostali nagrody pocieszenia. Wszystkim serdecznie gratujemy zapału i chęci do działania,
a laureatom składamy wyrazy uznania! Cieszymy się, że w naszej szkolnej społeczności znajduje się młodzież wrażliwa na niepowtarzalność mijających chwil…
10 czerwca 2021 r. został przeprowadzony w naszej szkole egzamin na kartę rowerową. W egzaminie wzięli udział uczniowie klas czwartych. Egzamin składał się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. W części teoretycznej, która odbyła się pod kierunkiem p. Marianny Jędrzejewskiej, uczniowie musieli wykazać się wiadomościami dotyczącymi ruchu pieszych i rowerzystów, znajomością znaków drogowych, umiejętnością rozstrzygania pierwszeństwa przejazdu na skrzyżowaniach, posiadać wiedzę na temat pomocy przedlekarskiej oraz znać podstawowe wyposażenie roweru.
Czytaj więcej
Egzamin praktyczny dotyczył umiejętności jazdy na rowerze z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Uczniowie musieli wykazać się zarówno sprawnością fizyczną, jak i praktyczną znajomością przepisów ruchu drogowego. Jego przebieg nadzorował funkcjonariusz ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Gostyninie. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczniom, którym udało się pomyślnie zdać swój pierwszy w życiu egzamin uprawniający do poruszania się po drogach i życzymy bezpiecznej drogi!
Zwiń
2 czerwca 2021 r. obchodziliśmy Dzień Dziecka - jeden z najradośniejszych dni, na który czekają młodsze i starsze dzieci. Uczniowie podzieleni na zespoły klasowe uczestniczyli w różnych zabawach, grach i konkursach. Wielu niezapomnianych przeżyć i wrażeń dostarczył występ braci rycerskiej KERIN – który był „żywą lekcją historii” o rycerzach polskich ich zwyczajach. Prowadzący często odwoływał się do wiedzy historycznej młodzieży, której odtwarzanie niekiedy przychodziło z niemałym trudem.
Czytaj więcej
Widzowie nie tylko słuchali opowieści i oglądali przedstawienie – mogli także w nim uczestniczyć i zasmakować życia prawdziwego średniowiecznego rycerza. Można było przymierzyć zbroję, wziąć do ręki broń czy sprawdzić jak się trzymało tarczę. Z okazji swojego święta uczniowie otrzymali życzenia od dyrektora szkoły, p. Mariana Żuchniewicza i wójta gminy p. Barbary Stępniak, która przekazała dzieciom słodki poczęstunek w postaci cukierków. Na wszystkich czekały także pieczone kiełbaski i lody. Mamy nadzieję, że wszyscy, którzy pojawili się w szkole bawili się wspaniale!
Zwiń
We wtorek 25 maja o godz. 9:00 uczniowie klas ósmych rozpoczęli egzamin ósmoklasisty. Egzamin był trzydniowy: w każdym dniu ósmoklasiści rozwiązywali arkusz z innego przedmiotu. Na egzaminie obowiązywał reżim sanitarny. Dotyczył zarówno zdających, nauczycieli, jak i innych pracowników szkoły. Prace ósmoklasistów zostaną sprawdzone przez egzaminatorów, a wyniki przysłane do szkół przez okręgowe komisje egzaminacyjne.
Czytaj więcej
Ogólnopolskie wyniki egzaminu ósmoklasisty będą ogłoszone 2 lipca. Tego samego dnia swoje wyniki poznają uczniowie. Zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty uczniowie otrzymają 9 lipca. Wynik egzaminu wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia – to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.
14 maja 2021 r. w Miejsko – Gminnej Bibliotece Publicznej w Sannikach odbyły się rejonowe eliminacje do XLII edycji konkursu recytatorskiego im. Janusza Korczaka „Pięknie być człowiekiem”. Rywalizacja przebiegała w trzech kategoriach: klasy I – III, klasy IV – VI i klasy VII – VIII. Najmłodsze dzieci recytowały dwa wiersze, zaś starsi – wiersz i fragment prozy.
Czytaj więcej
Tematem przewodnim tegorocznego konkursu były: piękno przyrody, bogactwo i różnorodność fauny i flory oraz potrzeba ich ochrony. Ze względu na ograniczenia spowodowane pandemią etap rejonowy odbył się w formie online. Komisja szczególną uwagę zwracała na wartości artystyczne repertuaru oraz dobór tekstów do możliwości interpretacyjnych. Niezwykle miło nam poinformować, że naszą szkołę reprezentowało dziesięć uczennic, a pięć z nich zostało laureatkami! I tak w najmłodszej kategorii I miejsce otrzymała Liliana Śniecikowska, II miejsce przypadło w udziale Laurze Cichońskiej, zaś trzecie miejsce zajęła Patrycja Albińska. Marysia Drabik z klasy IV a triumfowała na I pozycji w drugiej kategorii, zaś III miejsce w ostatniej grupie wiekowej uzyskała uczennica klasy VII a – Amelia Śniecikowska. Zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy, a Lilianie, Laurze i Marysi życzymy sukcesu podczas finału w Książnicy Płockiej, który odbędzie się 12 czerwca! Trzymamy kciuki!
Zwiń
30 marca 2021 roku zostały ogłoszone wyniki w XIX Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Tradycje Wielkanocne”. Jak podaje organizator - Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki im. Franciszki i Stefana Themersonów - na tegoroczną edycję nadesłano 1456 prac plastycznych z 97 placówek oświatowych, kulturalnych, wychowawczych oraz 10 zgłoszeń indywidualnych z całego kraju.
Czytaj więcej
Uczestników przygotowywało 252 nauczycieli, instruktorów i opiekunów. Młodzi twórcy wykazali się znajomością tradycji wielkanocnych a także wielu ciekawych technik plastycznych. Tematami najczęściej pojawiającymi się w pracach dzieci i młodzieży były: Niedziela Palmowa, koszyczki, pisanki, święcenie pokarmów, uroczyste śniadanie, rodzinne malowanie pisanek, motywy religijne czy lany poniedziałek. Nie zapomniano również o chodzeniu z kogutkiem, wieszaniu śledzia czy półpościu. Na konkurs oprócz prac rysunkowych, malarskich i graficznych nadesłano prace przestrzenne. Z niezwykłą radością przekazujemy informację, że nasze dwie uczennice zajęły czołowe miejsca w kategorii 7-9 lat. I tak praca Patrycji Albińskiej z klasy I b uzyskała I nagrodę, a praca Leny Lewandowskiej z klasy III zajęła III miejsce. Ponadto dzieła plastyczne: Zofii Mróz z I b, Zuzanny Błaszczyk z II a Mateusza Rurarza i Oskara Życińskiego z II b oraz Laury Cichońskiej, Liliany Śniecikowskiej i Nadii Soborskiej z klasy III zostały wyróżnione udziałem w pokonkursowej wystawie. Laureatom serdecznie gratulujemy i zapewniamy, ze ogromnie cieszymy się z Waszego sukcesu, a wszystkich zapraszamy do obejrzenia wirtualnej wystawy.
Zwiń
24 marca 2021 roku został rozstrzygnięty Międzyszkolny Konkurs Recytatorski pod hasłem „Piękno przyrody w utworach literackich” organizowany przez Szkołę Podstawową im. Marii Kownackiej w Trębkach. Rywalizacja młodych recytatorów odbywała się w czterech kategoriach: oddziały przedszkolne, klasy I – III, klasy IV – VI oraz klasy VII – VIII. Jest nam bardzo miło poinformować o sukcesie czterech uczennic.
Czytaj więcej
Mianowicie, w drugiej grupie wiekowej pierwsze miejsce zajęła Patrycja Albińska – uczennica klasy I b, a trzecie miejsce przypadło w udziale Zuzannie Piechockiej – uczennicy klasy IIa. W kategorii klas starszych laur zwycięstwa otrzymała Amelia Śniecikowska, zaś trzecie miejsce zajęła Agata Wasilewska – obydwie uczennice z klasy VII a. Zwyciężczyniom serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów, zaś nauczycielom i rodzicom dziękujemy za opiekę merytoryczną i pomoc w cyfrowym utrwaleniu recytacji.
Zwiń
17 marca 2021 r. uczniowie klas ósmych przystąpili do próbnych egzaminów organizowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Odbyły się one stacjonarnie, ale z zachowaniem reżimu sanitarnego. Arkusze egzaminacyjne zostały przygotowane w oparciu o wymagania egzaminacyjne, które będę obowiązywać na egzaminach w maju tego roku. Do egzaminu ósmoklasisty pozostało już niewiele czasu, wyniki próbnych egzaminów pokażą na czym warto się skupić i jak efektywnie wykorzystać pozostały czas oraz co powtórzyć i jaki materiał z zajęć utrwalić.
Galeria zdjęć
XII Gminny Przegląd Pieśni i Piosenki Patriotycznej
9 grudnia 2020 r. odbyło się rozstrzygnięcie XII Gminnego Przeglądu Pieśni i Piosenki Patriotycznej Szczawin 2020. Ze względu na pandemię, konkurs został przeprowadzony w formie wirtualnej. Komisja w składzie: Ewa Chodorowska - przewodnicząca, Bożena Jeziorska, Anna Rymarkiewicz i Jacek Ciesielski po obejrzeniu i wysłuchaniu dostarczonych na przegląd prezentacji, zgodnie z jego regulaminem, przyznała nagrody i wyróżnienia.
Czytaj więcej
Kategoria klasy I – III: I miejsce Liliana Śniecikowska, II miejsce - Hanna Wypych SP Trębki, III miejsce - Jagoda Pewniak SP Trębki, wyróżnienie – Lena Lewandowska, Julia Mróz.
W kategorii klas IV – VIII I miejsce zdobyły Maja Sarzała i Amelia Śniecikowska, II i III miejsca nie przyznano. Nagrodę specjalną za najlepsze nagranie filmowe prezentowanego utworu otrzymały Maja Sarzała i Hanna Wypych. Gratulujemy laureatom i zapraszamy na koleją edycję za rok.
Zwiń
Konkurs piosenki profilaktycznej
Rozstrzygnięto Gminny Konkurs Piosenki Profilaktycznej pod hasłem "Blisko rodziny z dala od nałogów”. W konkursie mogli uczestniczyć uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych z terenu gminy Szczawin Kościelny, oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych, zamieszkujący na terenie gminy Szczawin Kościelny, którzy nie ukończyli 18 lat.
Czytaj więcej
Celem konkursu było propagowanie kultury muzycznej, promocja stylu życia wolnego od nałogów i przemocy, rozwijanie poczucia, świadomości i potrzeby przeciwdziałania nałogom i przemocy, prezentacja piosenek o treściach związanych z pozytywną zmianą w życiu, upowszechnianie wiedzy na temat szkodliwości, konsekwencji zdrowotnych, osobistych i społecznych uzależnień
Milo mi poinformować, że zaprezentowane przez uczniów naszej szkoły utwory zostały nagrodzone w kilku kategoriach. Rozdanie nagród odbyło się 7 grudnia 2020r.
W kategorii klas 7-8 indywidualnie, I miejsce zajął uczeń klasy 7b Przemysław Chodorowski. Na II miejscu w tej samej kategorii znalazła się uczennica klasy 7a Amelia Śniecikowska.
W kategorii klas 4-6 zespołowo, I miejsce zajęły uczennice klasy 4b Wiktoria Antczak i Maja Berlińska.
W kategorii klas 4-6 indywidualnie, wyróżnienie uzyskała uczennica klasy 6b Jagoda Rachubińska.
Gratulujemy zwycięzcom. Zapraszamy też do wysłuchania utworów on-line.
Zwiń
Fantastyczne portrety
Z radością informujemy, że troje naszych uczniów odniosło sukces w konkursie plastycznym „Fantastyczne portrety”. Organizatorem artystycznych zmagań była Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach, która w październiku i listopadzie realizowała trzecią edycję „Haczyka – gliwickich spotkań literackich”.
Czytaj więcej
Tegoroczny temat przewodni wiązał się z literaturą fantasy i science fiction. W ramach projektu odbyło się dziesięć wydarzeń skierowanych do młodszych i starszych fanów obydwu gatunków, tzn. spotkania autorskie, panel dyskusyjny, mobilna gra miejska inspirowana kanonem literatury fantasy i SF, warsztaty ilustratorskie tworzenia komiksów, spotkanie z projektantem gier komputerowych, konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży. Na konkurs wpłynęło 140 prac z całej Polski, a były one oceniane w dwóch kategoriach: klasy I - IV oraz klasy V - VIII. Jury doceniło pomysłowość, samodzielność, estetykę wykonania i uwzględnienie tematu. W gronie laureatów znaleźli się:
Patrycja Albińska – uczennica klasy I b, Sebastian Stępień – uczeń klasy IV a oraz Roksana Dyszkiewicz – uczennica klasy VIII b. Ich prace otrzymały wyróżnienia. Serdecznie gratulujemy kreatywności i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły.
Zapraszamy też do obejrzenia wystawy pokonkursowej „Fantastyczne portrety” on-line.
Zwiń
Uroczysta akademia z okazji 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości jest wpisana w coroczny kalendarz uroczystości naszej szkoły. W tym roku ze względu na panującą pandemię i zdalną naukę, inaczej niż zazwyczaj celebrujemy ten dzień.
Czytaj więcej
Uczniowie klasy trzeciej pod opieką swojej wychowawczyni p. Magdaleny Porwolik przygotowali i nakręcili montaż słowno-muzyczny włączając się w ten sposób w uroczyste obchody Święta. Zapraszamy do jego obejrzenia, abyśmy we własnych domach upamiętnili odzyskanie przez Polskę niepodległości.
Zwiń
13 października odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej.
W 1773 roku powstała Komisja Edukacji Narodowej. Była to pierwsza instytucja w Europie, która sprawowała obowiązki dzisiejszych ministerstw edukacji.
Czytaj więcej
Dzień Nauczyciela jako święto upamiętniające XVIII-wieczną Komisję ustanowiono w 1972 roku.
Uczniowie pod opieką p. Marianny Jędrzejewskiej i p. Moniki Borkowskiej przygotowali ciekawy program artystyczny. Pan dyrektor Marian Żuchniewicz, przewodniczący Rady Gminy w Szczawinie Kościelnym Roman Wojciechowski i przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego Sandra Borkowska złożyli wszystkim pracownikom szkoły najlepsze życzenia, aby trud i wysiłek codziennej pracy zaowocował zapałem w poszukiwaniu wiedzy i mądrością uczniów.
Zwiń
13 października 2020r. to szczególna data, która na długo pozostanie w pamięci pierwszoklasistów ze Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Małkowskiego. 35. siedmiolatków złożyło tego dnia uroczyste ślubowanie i zostało przyjętych w poczet uczniów szkoły.
Czytaj więcej
W tym ważnym dniu towarzyszyli im koledzy i koleżanki z klas II-IV, nauczyciele a także zaproszeni goście, wśród których znaleźli się: pani Barbara Stępniak wójt Gminy Szczawin Kościelny i pan Norbert Finke przewodniczący Rady Rodziców. Po wprowadzeniu sztandaru szkoły oraz odśpiewaniu hymnu pan Marian Żuchniewicz dyrektor szkoły oraz goście życzyli pierwszakom dobrych ocen, satysfakcji z osiąganych wyników i wielu sukcesów. W dalszej kolejności pierwszoklasiści zaprezentowali się w okolicznościowym programie, przygotowanym pod czujnym okiem wychowawczyń: pani Agaty Niewiadomskiej i pani Elżbiety Kowalskiej pokazując swoje umiejętności recytatorskie i wokalne. Na pamiątkę złożonego ślubowania otrzymali pamiątkowe książki. Następnie uczniowie złożyli kwiaty pod tablicą patrona, a ich przedstawiciele posadzili drzewko perukowca przed szkołą. Wszystkim pierwszakom życzymy powodzenia w szkole, zapału do nauki, szczerych przyjaźni i wiary we własne możliwości.
Zwiń
30 września 2020 r. biblioteka szkolna zorganizowała dla uczniów klasy trzeciej przedmiotową wycieczkę do Płocka. Opiekę sprawowały pp. Anna Rymarkiewicz i Magdalena Porwolik. Wyjazd służył realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego dla I etapu edukacyjnego
oraz realizacji programu z zakresu doradztwa zawodowego.
I tak w Manufakturze Słodyczy „Słodko Zakręcone” uczniowie zaznajomili się
z zawodem cukiernika.
Czytaj więcej
Dowiedzieli się na czym polega ręczny wyrób cukierków i lizaków, poznali znaczenie słowa manufaktura.
Prowadząca zajęcia wyjaśniła poszczególne etapy produkcji, uchyliła rąbka tradycyjnej receptury. Atrakcją dla trzecioklasistów była możliwość ukręcenia własnego lizaka i spróbowania jeszcze ciepłego cukierka.
Zajęcia z karmelarstwa zakończyły się uzyskaniem dyplomów
oraz otrzymaniem ręcznie robionych słodkości. Na zajęciach w Muzeum Mazowieckim dzieci odbyły lekcje w dwóch grupach, na dwóch różnych ekspozycjach. Pierwsza zwiedziła wystawę stałą „X wieków Płocka”, a druga - „Secesję”. Uczniowie zostali zapoznani ze specyfiką muzeum, jego rolą, strukturą i organizacją pracy. Uzyskali odpowiedź, dlaczego gromadzi się
i chroni zabytki kultury, w jaki sposób są przechowywane oraz konserwowane eksponaty, co oznacza termin dzieło sztuki i jak powstają wystawy. Okazało się, że nieodległy Płock skrywa wiele ciekawych miejsc. Z pewnością wrócimy tu jeszcze nie raz…
Zwiń
25 września 2020 r. uczniowie klas siódmych, pod opieką wychowawczyń pp. Moniki Borkowskej i Marianny Jędrzejewskiej oraz p. Anny Rymarkiewicz, wybrali się na wycieczkę do Płocka, by w Muzeum Mazowieckim odbyć lekcję.
W muzeum, ze względów epidemiologicznych, uczniowie zostali podzieleni
na dwie grupy i w nich odbyli zajęcia. Pierwsze z nich zostały zrealizowane
na wystawie czasowej „1920. Malarstwo. Fotografia.” Przewodnik w ciekawy sposób zapoznał siódmoklasistów z faktami historycznymi związanymi z rokiem 1920. Płock odegrał wówczas niezwykłą rolę, bowiem bohaterscy mieszkańcy wraz z żołnierzami odparli bolszewicki najazd. Obrońcy zostali docenieni rok później przez marszałka Józefa Piłsudskiego, który odznaczył miasto
Krzyżem Walecznych. Wojenne uzbrojenie, fortyfikacje, ludność cywilna, harcerze i żołnierze oraz czołowi przywódcy zostali ukazani na licznych zdjęciach i obrazach. Zwiedzający zobaczyli oryginalne działa malarski, m.in. „Cud nad Wisłą” Jerzego Kossaka, „Portret Józefa Piłsudskiego” Wojciecha Kossaka, „Szarżę” Jerzego Hulewicza, „Piłsudski pod Wilnem” Ludomira Slendzińskiego. Tymczasem druga grupa zwiedzała wystawę stałą poświęconą art deco i secesji. Uczniowie poznali wnętrza, w których mieszkali ludzie żyjący na początku XX wieku. Po zajęciach grupa udała się do katedry,
gdzie w Kaplicy Królewskiej wysłuchała informacji związanych z tym miejscem. Po czterech godzinach wycieczkowicze pełni wrażeń wrócili
do szkoły.
18 września 2020 r. uczestniczyliśmy w akcji #sadziMY, która odbywa się pod patronatem Prezydenta RP - Andrzeja Dudy i Pierwszej Damy - Agaty Kornhauser-Dudy. Do szkoły dotarło 200 sadzonek dębu, wiązu i sosny – chętni uczniowie otrzymali je bezpłatnie, zasadzili przy swoich domach i wykonali zdjęcia dokumentujące to wydarzenie. Wybrane fotografie zostaną przesłane do Nadleśnictwa Gostynin, co jest zapisane w regulaminie przedsięwzięcia. Część drzewek została posadzona na terenie wokół szkoły, m. in. przy przedszkolnym placu zabaw.
2 września 2020 r. po okresie nauczania zdalnego i wakacyjnej przerwie uczniowie powrócili do szkoły. Ten rok będzie jednak inny niż poprzednie z powodu nowych warunków związanych z procedurami bezpieczeństwa, które będą nam towarzyszyć na każdym kroku. Uroczyste apele zorganizowano w dwóch grupach wiekowych: o godz. 8.00 pierwszy dzwonek usłyszały dzieci z klas I-IV, natomiast o godz. 11.00 w sali gimnastycznej spotkali się uczniowie klas V-VIII. W trakcie uroczystości zebrani obejrzeli program artystyczny przygotowany przez uczniów klas siódmych, pod kierunkiem wychowawczyń: p. Moniki Borkowskiej i p. Marianny Jędrzejewskiej. Po uroczystości i spotkaniach w klasach ze swoimi wychowawcami, cała społeczność szkolna uczestniczyła w odsłonięciu pamiątkowej tablicy z nazwiskami ofiar przy pomniku poległych i pomordowanych mieszkańców gminy Szczawin Kościelny. Wyrazem hołdu i pamięci dla tych, którzy oddali swe życie za wolną i niepodległą Polskę była minuta ciszy, złożone kwiaty i zapalone znicze.