"Nie to, co już wiemy, lecz to, co chcemy wiedzieć - świadczy o naszej mądrości."Albert Einstein

Szkoła Podstawowa im. Andrzeja Małkowskiego przez paręnaście lat była ośmioklasową szkołą podstawową, od 1 września 1998 r. zaczęła się przekształcać w sześcioletnią szkołę podstawową. Na I i II etapie edukacyjnym przygotowuje uczniów do kontynuowania nauki w gimnazjach. Od 10 listopada 1990 roku nosi imię Andrzeja Małkowskiego.

INFORMACJE BIEŻĄCE


OBCHODY JUBILEUSZOWEGO ŚWIĘTA SZKOŁY

14 listopada 2015 r. w świętowaliśmy XXV lecie nadania szkole imienia Andrzeja Małkowskiego. W tym szczególnym wydarzeniu wzięła udział liczna grupa uczestników uroczystości sprzed 25 lat, pani Teresa Gorzelany, pan Paweł Ciesielski, pan Władysław Ambroziak, państwo: Barbara i Zygmunt Gierulowie, absolwenci i emerytowani nauczyciele. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również: wójt gminy pan Jerzy Sochacki, przewodniczący rady gminy p. Roman Wojciechowski, radni Gminy Szczawin Kościelny, pan Norbert Finke z Leśnictwa Szczawin, przewodniczący Rady Rodziców, delegacje instytucji, przedstawiciele związków zawodowych i dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół. „Usiądźmy przy wspólnym ogniu – zanućmy – Idzie noc, dzień ucieka – a my trwamy!” Szanowni Państwo, Drodzy Uczniowie, Szanowni uczestniczący w jubileuszowym Święcie Szkoły Podstawowej im. Andrzeja Małkowskiego w Szczawinie Kościelnym – tymi słowy przywitał wszystkich, łamiącym się od wzruszenia głosem dyrektor szkoły pan Marian Żuchniewicz. Nie sposób w kilku zdaniach zawrzeć całego bogactwa myśli, refleksji i wzruszeń, które towarzyszą naszemu jubileuszowi. Tyle spraw, tyle wydarzeń, wreszcie tyle osób, które należałoby w tym miejscu przywołać i nie pominąć nikogo i niczego, Jakie to trudne… Ale dwu osobom, których z nami dziś nie ma należy się szczególne wspomnienie, to wspomnienie i życzliwa pamięć należy się Pani Dyrektor Jolancie Śmigielskiej, która już zmagająca się ze śmiertelną chorobą powróciła ze szpitala, by wywiązać się ze wszystkich zobowiązań i księdzu Maksymilianowi Joniakowi – niezwykle skromnemu kapłanowi, strażnikowi i opiekunowi zabytkowego sztandaru, który 3 maja 1990 r. uroczyście przekazał szkolnej społeczności. Wszystkim obecnym a przede wszystkim tym, którzy naszą szkołę tworzą i o niej stanowią, tym którzy tworzyć ją i stanowić o niej będą życzę, by mając w pamięci słowa kanclerza Jana Zamoyskiego: Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie zawsze byli wierni złotej triadzie Ojczyzna - Nauka -Cnota, by nie zatracili nigdy zapału i żarliwości, by zyskiwali szacunek i uznanie, by odnajdywali sens – mówił Marian Żuchniewicz.
Następnie głos zabrał pan Jerzy Sochacki, który podkreślił iż był uczestnikiem wszystkich ważnych wydarzeń w życiu szkoły w ciągu minionych trzydziestu lat. Zebrani obejrzeli program artystyczny „Tu gdzie nasz dom” przygotowany przez uczniów szkoły pod kierunkiem pani Anny Rymarkiewicz, który w dużej mierze prezentował postać Andrzeja Małkowskiego. W jego trakcie na kilkanaście minut wróciliśmy do wydarzeń sprzed ćwierć wieku, oglądając relację filmową z ówczesnej uroczystości. Po części artystycznej głos zabrali zaproszeni goście, kierując do społeczności szkolnej przesłania i życzenia. Po krótkiej przerwie, w trakcie której zebrani korzystali z kiermaszu książek i oglądali wystawę fotograficzną „25 lat z Andrzejem Małkowskiem” przygotowaną przez panie: Bożenę Jeziorską i Urszulę Pietruszewską oraz malarską „Razem ze słonkiem” prezentującą obrazy pani Teresy Wojno, a wykonaną przez panią Annę Rymarkiewicz, uczniowie klas trzecich przedstawili inscenizację legendy o Warsie i Sawie. Została ona przygotowana pod kierunkiem pani Izy Komorowskiej i Marzanny Wojdeckiej. Po części oficjalnej goście wymieniali wrażenia na spotkaniu przy herbacie, dzieci bawiły się na dyskotece, a rodzice korzystali ze słodkiego poczęstunku w kawiarence szkolnej. Jubileuszowe Święto Szkoły przyniosło wszystkim uczestnikom wielu niezapomnianych wrażeń, a żeby pamięć o nim trwała jak najdłużej, młodzież szkolna i zaproszeni goście zostali uhonorowani pamiątkowymi znaczkami. Galeria zdjęć    Legenda o Warsie i Sawie

VII PRZEGLĄD PIEŚNI I PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ

14 listopada 2015 r. Tradycyjnie z okazji Święta Szkoły odbył się VII PRZEGLĄD PIEŚNI I PIOSENKI PATRIOTYCZNEJ. Poprowadzili go uczniowie gimnazjum Jakub Gajewski i Justyna Korycka. Uczestnicy od wczesnych godzin rannych prezentowali po dwa utwory o treści patriotycznej lub związanej z ojczyzną. Oceny wykonawców dokonało Jury w składzie: pani Ewa Chodorowska - dyrektor GOK w Szczawinie Kościelnym - przewodnicząca, pani Barbara Stępniak, pan Jacek Ciesielski i pan Maciej Milczarek - reprezentujący organizatorów. Galeria zdjęć

LAUREACI PRZEGLĄDU
KATEGORIA KLASY I-III
I miejsce - Patrycja Gajewska Szkoła Podstawowa im. Andrzeja Małkowskiego w Szczawinie Kościelnym
II miejsce - Amelia Śniecikowska Szkoła Podstawowa im. Andrzeja Małkowskiego w Szczawinie Kościelnym
III miejsce - Michalina Majchrzak Szkoła Podstawowa im. Andrzeja Małkowskiego w Szczawinie Kościelnym
KATEGORIA KLASY IV-VI
I miejsce - Klaudia Tyszkiewicz, Weronika Paliwoda Szkoła Podstawowa w Zwoleniu
II miejsce - Dominika Ambroziak Szkoła Podstawowa im. Andrzeja Małkowskiego w Szczawinie Kościelnym
III miejsce - Wiktoria Wypych Szkoła Podstawowa w Trębkach
Wyróżnienie - Magdalena Ambroziak Szkoła Podstawowa im. Andrzeja Małkowskiego w Szczawinie Kościelnym
KATEGORIA GIMNAZJUM
I miejsce - Ernest Żabka Gimnazjum im. Józefa Hallera w Szczawinie Kościelnym
II miejsce - Zespół wokalny URANOS z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Gąbinie
III miejsce - Julia Kryska, Zuzanna Kołodziejska Gimnazjum w Solcu
Wyróżnienie - Julia Szajnecka Gimnazjum w Białotarsku
Wyróżnienie - Karolina Migdalska Gimnazjum w Białotarsku
NAGRODA GŁÓWNA
Alicja Pietruszewska Gimnazjum im. gen. Józefa Hallera w Szczawinie Kościelnym
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

KARTKI Z PAMIĘTNIKA

SILVA RERUMUCZNIOWIE KLASY V BIORĄ UDZIAŁ W INNOWACYJNYM PROGRAMIE NAUCZANIA INTERDYSCYPLINARNEGO

Miło nam poinformować, że dzieci uczęszczające do klasy piątej w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych realizowanych w szkole biorą udział w Innowacyjnym Programie Nauczania Interdyscyplinarnego. Projekt w całości podlega finansowaniu ze środków Unii Europejskiej, a jego celem jest zwiększenie efektywności kształcenia w ramach II etatu edukacyjnego w zakresie przyrody, matematyki, zajęć komputerowych i zajęć technicznych. Uczniowie oprócz zajęć teoretycznych przeprowadzą szereg eksperymentów z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi pomiarowych oraz oprogramowania IT. Nasza szkoła należy do grona 19 szkół w województwie mazowieckim, gdzie realizowany jest powyższy program. Nauczycielom życzymy kreatywności, a uczniom zapału do zdobywania wiedzy!

UWAGA FLUORYZACJA

Pielęgniarka szkolna przypomina o comiesięcznej fluoryzacji! Uczniowie na dwa dni przed zabiegiem są proszeni o przyniesienie szczoteczek do mycia zębów. Pamiętajcie, że zdrowe zęby są podstawą zdrowia całego organizmu!

POMÓŻMY PAWEŁKOWI

Przypominamy, że już kolejny rok trwa zbiórka plastikowych nakrętek na rehabilitację dla Pawełka Kalinowskiego. Cierpi on na spastyczny 4-kończynowy niedowład, opóźniony rozwój psychomotoryczny oraz objawowy Zespół Westa.W ciągu kilku lat zebraliśmy ponad 1000 kg korków Również w tym roku zaoferujmy mu swoją pomoc.